Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Boni, Yapay Zeka Kodlarıyla Açılan Ve Kitlenebilen Kapı Geliştirdi

Türkiye’nin teknoloji alanındaki rekabet gücünü küresel ölçekte artıran İTÜ Arı Teknokent’in firmalarından Boni, gündelik hayatı yeni nesil teknolojilerle birleştirerek, halka açık mekânlarda erişilebilirlik, konum ve yön belirleme alanlarında çözümler sunuyor. Boni’nin kapalı mekânlar için bulduğu yenilikçi çözümlerden biri de kapı kilitleri üzerine oldu. Akıllı anahtar teknolojilerine odaklanan şirket, cep telefonu ve yapay zekâ kodlarıyla açılan ve kitlenebilen kapılar geliştirdi. Bina içi güvenliği artıran bu yöntem aynı zamanda ortak kullanım alanı olarak belirlenen odaların dijital ortamda yönetimini de sağlıyor. Örneğin; toplantıya katılacak kişiler odaya tanımlanan saatler içinde cep telefonu ile giriş-çıkış yapabiliyor. Geliştirdikleri yeni teknoloji hakkında Boni CEO’su Sarper Sılaoğlu, “Ev, ofis, sağlık, alışveriş, ulaşım, eğitim gibi temel ihtiyaçlarımızı hep binalarda karşılıyoruz. Şirket olarak bu binaların bizimle konuşmasını ve iletişimde olmasını istiyoruz. Geliştirdiğimiz bu yeni teknolojide de esas aldığımız nokta bu dijital dönüşüm ihtiyaçları oldu.” dedi.

Merkezi İTÜ Arı Teknokent’te olan şirket; şu an da Chicago, Londra ve Berlin ile birlikte dört farklı ülkedeki ofislerinde faaliyetlerini sürdürüyor. Alışveriş merkezleri, havaalanları, kampüsler ve oteller başta olmak üzere çok sayıda kapalı mekânda kullanılan Boni’in geliştirdiği teknolojiler, şu ana kadar 30 bini aşkın kişi tarafından kullanıldı.

2015’te ABD’ye Açıldı

Global pazarlara açılmak adına yaptıkları çalışmalar hakkında da konuşan Sılaoğlu, “Türkiye’de teknoloji üretimi oldukça iyi seviyede; ancak ticarileştirme ve ihracat konusunda yeterli birikimimiz yok. Bunu çözmek için İTÜ öncülüğünde İTÜ Gate programı kuruldu. Daha sonra programın kapsamı genişletilerek, adı ‘Innogate’ olarak değiştirildi. Biz de 2015 yılında bu programa katıldık. Oldukça verimli bir ABD açılım programı oldu. Yoğun bir eğitim döneminin ardından ABD’de devam eden iş geliştirme sürecine katıldık. Sonuç büyük oranda başarılı oldu. Bu program bizim ve birçok şirketin teknoloji ihracatı yapabilmesinin önemli bir destekçisidir.” dedi.