Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

VERİ YÖNETİMİ VE GÖRSELLEŞTİRME ÖZELLİKLERİYLE KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR HUB PORTALI

“Edge”, endüstriyel operasyonlar dünyasının kurumsal sistemler ve IoT yazılımı ile buluştuğu yerdir. Verileri bu iki alan arasında birbirine bağlamak, entegre etmek ve sistemi güvenli kılmak o kadar da basit bir iş değil. HMS Networks bu soruna endüstriye donanıma bağlantı kurmak için Anybus Edge Ağ Geçitleri sunan yeni bir uçtan uca çözüm konsepti, HMS’nin IoT yazılımlarına güveni veri bağlantısı ve entegrasyonu sağlayan yeni çözümü HMS Hub ve veri yönetim ve gör- selleştirme özellikleri sunan kişiselleştirilebilir Hub portalı ile çözüm getiriyor.

ANYBUS EDGE ENDÜSTRİYEL EKİPMANA ZEKA GETİRİYOR

Anybus Edge Ağ Geçitleri ile cihazlardan ve makinelerden gelen verilere kolay ve güvenli bir şekilde erişilebilir, ayrıca uygulama yaşam döngüsü boyunca tam veri ve cihaz yönetimi sağlanabilir. Fabrika üretim alanına kurulan Edge Gateways dağılmış akıllı işlemlerin veri kaynaklarına yakın bir yerde yapılmasını sağlar. Ağ geçitlerinden, kullanıcı tanımlı veriler güvenli bir bağlantı üzerinden HMS Hub aracılığıyla buluta sağlanır. Uygulamaları izlemek için mükemmel olan bu çözüm, bağlı tüm endüstriyel ekipmanların IoT uygulamalarından akıllı bir şekilde kontrol edilmesini sağlar.

HMS HUB – GÜÇLÜ BİR ARACI İLE GÜVENLİ EDGE BAĞLANTISI

Anybus Edge Ağ Geçitleri, endüstriyel veri bağlantısı için HMS’nin yeni çözümü olan HMS Hub’a bağlanmıştır. HMS Hub, tüm yapılandırma, cihaz yönetimi ve güvenlik konuları dahil olmak üzere, gelen ve giden ağ geçidi verilerini yönetmek için hizmetler ve işlemler sağlayan güçlü bir broker içeriyor. HMS Hub, aynı zamanda 3. parti bulutlara ve kurumsal sistemlere basit ve güvenli bir şekilde tam veri entegrasyonunu sağlayarak sistemin tüm endüstriyel IoT uygulamaları için değerinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

GÜVENLİK VE CİHAZ YÖNETİMİ

Günümüzde fabrikalara kurulan IIoT sistemlerinin gelecekteki tehditleri ve değişiklikleri ele alabilmesi gerekiyor. Eski bir cihazın herhangi bir sistem için en büyük güvenlik tehdidi olmasından ötürü, cihazlar ve makinelerin kullanım ömrü boyunca güncellenmesi gerekiyor. Anybus Edge Ağ Geçitleri ve HMS Hub, güvenlik ve veri bütünlüğü ile cihaz yönetimi için en yüksek gereklilikleri karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu unsurlar uçtan uca bir çözümde bir araya getirildiğinde, kullanıcılar verileri de tam kontrol altında tutuyorlar ve bu da tamamen korunuyor. Cihaz yönetimi özellikleri, sistemin kontrol edilmesini, izlenmesini ve güncellenmesini sağlar, tehditlerin önlenebilmesini ve sistemin gelecekteki senaryolarda güncellenmesini sağlıyor. Anybus Edge’in ilk sürümü, PROFIBUS, PROFINET, Ethernet / IP, M-bus, Analog ve Dijital I / O’da endüstriyel ekipmanlara ağ geçidi bağlantısı sunuyor. Daha sonraki sürümlerde, kablosuz ve kablolu olarak daha fazla bağlantı seçeneğinin eklenmesi hede eniyor.