Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

UYARLANABİLİR ŞEKİLLİ TUTUCUYLA VERİMLİLİK ARTIYOR

FESTO

FESTO’NUN UYARLANABİLİR ŞEKİLLİ TUTUCUSU DHEF, SİLİKON BAŞLIĞIYLA ÇEŞİTLİ GEOMETRİLERE HASSAS BİR ŞEKİLDE ADAPTE OLARAK İŞ SÜREÇLERİNDEKİ VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR.

Festo’nun uyarlanabilir şekilli tutucusu DHEF’nin çalışma ilkesi, tıpkı bir bukalemun dilinin böcekleri tutma prensibiyle aynı çalışıyor. Bu farklı tutucu, manuel ayar gerekmeksizin pek çok farklı şekle sahip nesneleri yerden kaldırabiliyor, toplayabiliyor ve tekrar yerine koyabiliyor. Farklı ürünlerin ambalajlanması söz konusu olduğunda herhangi bir donanım değişikliğine ihtiyaç duymuyor. Uyarlanabilir şekilli tutucu DHEF’in silikon başlığı kendisini katlayabiliyor ve hemen hemen her şekildeki nesneleri tutabiliyor. Bu, sert, sıkıca kavrayan bir tutuş yaratıyor. Esnek silikon, tutucunun çok çeşitli geometrilere hassas şekilde adapte olmasını mümkün kılıyor. Bir pnömatik sürücüyle birleştirildiğinde, uyarlanabilir şekilli tutucu güvenli tutma için çok az bir enerjiye ihtiyaç duyuyor.

MEKANİK TUTUCULARA GÖRE ESNEK TASARIM

Uyarlanabilir şekilli tutucu, pazarda bulunan sadece belirli komponentleri tutabilen mekanik tutuculardan farklı olarak son derece esnek. Serbestçe oluşmuş şekillere ve yuvarlak geometrilere sahip komponentleri bile yönetebiliyor. Keskin kenarlarının olmaması sayesinde, hava nozulları veya dekor şeritleri gibi hassas nesneleri tutmak için de ideal bir çözüm oluyor. Prensip olarak, tutucu bir harekette birkaç parçayı, örneğin bir kap içindeki somunları alabiliyor. Yani, biyonik tutucu, klasik makine imalatında, elektronik veya otomotiv endüstrisinde, paketleme tesisleri için kaynak ünitelerinde, montaj görevleri sırasında insan-robot etkileşimi için veya tıbbi teknolojide prostetik eklentiler için küçük parçaları taşımada kullanılabiliyor.

ÖZELLİKLERİ:

Tutucu, esnek ve katlanabilen bir esnek silikon membrana sahip. Basınçlı hava verildiğinde ve entegre hava bağlantılarına sahip standart robot arayüzü eklendiğinde, bir pratik otomasyon komponenti olarak kullanılmak için hazır. Konum algılama için standart sensör kanalı ve aynı zamanda başlığın kolay yerleştirilmesi için kullanılan süngülü kilit, ilave faydalı özellikleri.

BİR MODEL OLARAK: “DOĞA”

Bukalemun dilinin eşsiz kuvvet ve şekil uygunluğu kombinasyonu, bukalemunun böcek avı sırasında gözlenebilir. Bukalemun, avını gördüğünde dili bir lastik bant gibi ileri fırlar. Dilinin ucu böceğe ulaşmadan hemen önce, dil kenarları ileri doğru hareket etmeye devam ederken orta kısmını geri çeker. Bu, dilin kendini avın şekil ve boyutuna uydurmasını ve sıkıca sarmasını sağlar. Av dile yapışır ve bir balık oltasına yakalanmış gibi çekilir. Festo Biyonik Öğrenme Ağı, Oslo Üniversitesinden araştırmacılarla birlikte “FlexShapeGripper” adlı prototipi geliştirirken bu gözlemleri kullandı. Uyarlanabilir şekilli tutucu DHEF, bir bukalemun dilinin yaptığı gibi şekilsiz, yuvarlak ve hassas nesneleri tutuyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ticaret fuarlarından birinde yaratılan heyecan kesinlikle bir etki yaratıyor. FlexShapeGripper olarak adlandırılan biyonik uygulamanın, pazarlamaya hazır bir ürün geliştirmek için kullanılması gerektiğine karar verildi. Bununla birlikte, bu amaca ulaşmak için uzun bir teknik incelik süreci gerekiyordu. Biyonik bukalemun dili, Festo’nun geliştirme laboratuvarlarındaki optimizasyon yolculuğunda üç yıl harcadı. İlk model serisiyle kazanılan uygulama deneyimi, gelişmeyi sağlayan daha ileri adımları kolaylaştırdı. Başlangıçta suyla doldu- rulan silikon başlık, hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilen daha kısa bir susuz versiyonla değiştirildi. Daha ha f, 3D yazıcı da yazdırılan plastik parçalar taşıma yükünü azalttı. Bir ISO ara- yüzü, endüstriyel tesislere güvenilir entegrasyon sağladı. Sensör yuvaları, konum vericilerinin veya yaklaşım sensörlerinin konumu hassas şekilde tespit etmek için takılmasını kolaylaştırdı. Başlıktaki özel bir gömme parça, son derece hassas piston mili stroku sağladı. Bunu, farklı obje şekil ve boyutlarıyla yapı- lan pek çok test izledi. Adaptive shape gripper aynı zamanda sürekli işletimde de etkileyici. Böylece başarılı bir piyasa lansmanı için tüm gereklilikler karşılanmış oldu.