Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TIBBİ UYGULAMALAR İÇİN ISO SERTIFIKALI PIEZO TEKNOLOJİSİ

FESTO

Pnömatik otomasyon teknolojisi, ölçüm teknolojisi, solunabilir gazların kontrolü, anestezi ve zorlu göz ameliyatlarına kadar her tür uygulamada doktorlar ve hastalar için destek sağlıyor. Festo’nun modern piezo teknolojisi, şimdi ISO sertifikasyonuyla önemli fonksiyonların bir tek kompakt sisteme entegre edilmesine imkan veriyor.

Çoğu insan, bir solunum hastalığı sorunu yaşamadıkça nefes alma konusunu fazla düşünmez. Genellikle öksürükten bronşite ve kronik solunum yolu hastalıklarına kadar uzun bir ilerleme süreci vardır.

Bununla birlikte, eğer semptomlar normal solumanın artık hastanın vücudunu oksijenle beslemeye yetmediğini gösterecek kadar belirginse, hasta, oksijen tedavisi için sabit veya taşınabilir suni solunum cihazlarının desteğine ihtiyaç duyacaktır.

Aynı zamanda anestezi de, kesintisiz soluma sağlamaya yardımcı olan yüksek performanslı ve güvenilir tıbbî gereçlere dayanıyor. Pnömatik otomasyon komponentleri, yaşamsal öneme sahip fonksiyonlar sağlıyor. Entegre fonksiyonel çözümlerde piezo teknolojili Festo oransal regülatörleri, yüksek hassasiyetli dozlama ve ayar sağlarken aynı zamanda yerden kazandırıyor ve ağırlığı azaltıyor.

EN ISO 13485, tıbbi cihazın zorlu kalite şartlarını yerine getirdiğini garanti ediyor. Festo’nun özelleştirilmiş tıbbi teknoloji çözümleri, bu standarda göre onaylanmış. Festo Tıbbi Teknoloji ve Laboratuvar Otomasyonu Müdürü Dr. Frank Jacob, “Örneğin, suni solunum cihazı için komponentler, kullanılan oksijen ve anestezik gazlar gibi maddelerle uyumluluk için test edilmeli, diş teknolojisi için kullanılan komponentler durumunda ise bunların kolay temizlenebilir olmalarına dikkat edilmelidir. Tehlikeyi ortadan kaldırmak için, aynı zamanda komponentlerin üretimi sırasında başka hangi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini de değerlendiriyoruz” dedi.

OTOMATİK SOLUNUM

Teneffüs ve oksijen tedavisinden, yoğun bakım ilacı ve anesteziye, acil tıp ve gezici ev uygulamalarına kadar, verimli ve kompakt piezo teknolojisi, tıbbi tedaviyi kolaylaştırıyor. Festo’nun Tıbbi Teknoloji Laboratuvar Otomasyonu bölümü tarafından geliştirilen çok yetenekli küçük cihazlar, çok çeşitli uygulamaların ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bireysel olarak uyarlanıyor.

Pnömatik otomasyon teknolojisi alanındaki yoğun araştırma ve geliştirme çalışmalarından kazanılan know-how, tıbbi cihazlar için güvenilir işlevsel çözümler yaratmak için kullanılıyor. Tüm bunlar sadece ameliyatlar sırasında soluma faaliyetlerinin otomatikleştirilmesine yardımcı olmuyor, aynı zamanda oksijen, hava ve anestezik gazların karıştırılarak solunabilir havanın sağlanmasını temin ediyor.

GÖZ AMELİYATLARI SIRASINDA SIVI KONTROLÜ

Piezo valf teknolojisiyle işlevsel çözümler, aynı zamanda göz ameliyatlarıyla ilgili hassas süreçleri ideal hale getiriyor. Bu ameliyatlar sırasında, çeşitli sıvı ve gazların güvenli şekilde uzaklaştırılması gerekiyor. Festo VEMR veya VEMC gibi oransal ve piezo valfler, camsı cisim replasman çözeltisinin hassas dağıtımını kontrol etmek için entegre sensörlerle birlikte çalışıyor ve vakum destekli mikropartikül gidermeye ve her türde cerrahî aletin kontrol edilmesine yardımcı olurlar.

Tıbbi teknoloji için kullanılabilir montaj alanı genellikle çok sınırlı olduğundan Festo, gerekli boru miktarını azaltan kompakt tasarımlı çok fonksiyonlu sistem üniteleri geliştirmiş. Sensör çıkışlarının ve pnömatik çıkışların akıllı düzenlenmesi sayesinde montaja hazır pnömatik kontrol üniteleri özellikle küçük boyutludur.

KÜÇÜK YARDIMCILAR

Piezo valf teknolojisini tıpta kullanım için ideal yapan şey, düşük enerji sarfiyatı, sessiz çalışması, ısı üretmemesi, küçük ve hafif tasarımı ve uzun kullanım ömrüdür. Manyetik olmadığı için diğer tıbbi cihazlarla etkileşim yapmıyor. Debi kontrolü için VEMR veya basınç ayarı için VEMC gibi Festo piezo valfleri, giderek artan sayıda tıbbi uygulamada takdir ediliyor. Hızlı anahtarlama süreleri ve yüksek hassasiyetleriyle, doktorlar için ameliyatları ve hastalar için hayatı kolaylaştıran paha biçilmez yardımcılardır.