Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

PROSES GÜVENLİĞİNDE GÜNCEL TEKNOLOJİLER

DUPONT

FABRİKALARDA YAŞANAN ELEKTRİK ARK PATLAMALARI, ALEV TEMASLARINDAKİ EN BÜYÜK TEHLİKELER ARASINDA YER ALIYOR. YAKLAŞIK 12 BİN DERECEYE ÇIKAN SICAKLIKLARIN YAŞANDIĞI PATLAMALAR, KISA SÜRELI OLMALARINA RAĞMEN EN ÖLÜMCÜL KAZALARA YOL AÇIYOR.

Proses güvenliğinde bir endüstriyel tesisteki en küçük parçanın bile önemli bir fonksiyonu bulunuyor. Vana tercih ederken sertifikalı ürün- lerin tercih edilmesi özellikle Çin’den gelen ve güvenlik tehdidi oluşturan ürünlerle mücadele etmek için büyük önem taşıyor. Yüzde 100 yerli üretimle yanmayan vanalar ile elektrikli aktüatörler üreten ve 87 ülkeye ihracat yapan SMS Tork, Türk firmalarına proses güvenliği konusunda sunduğu yerli ve ekonomik çözüm- lerini Proses Emniyeti Sempozyumu’nda tanıttı.

200 YILLIK DENEYİMLE TÜRKİYE’DE ÜRETİYOR

Fabrikalarda yaşanan elektrik ark patlamaları, alev temaslarındaki en büyük tehlikeler arasında yer alıyor. Yaklaşık 12 bin dereceye çıkan sıcaklıkların yaşandığı patlamalar, kısa süreli olmalarına rağmen en ölümcül kazalara yol açıyor. Alev konusunda farklı tehditlere uygun alternati i teknolojilerle çözüm sunan DuPont, iş güvenliği konundaki 200 yıllık bilgi birikimini Türkiye’de üretim ile taçlandırdı. DuPont, Türk rmalarında Seveso Direkti eri doğrultusunda iş güvenliği kültürünün oluşmasında global tecrübesini yerelleştirerek danışmanlık veriyor.

YILDIRIM DÜŞECEĞİNİ 8 DAKIKA ÖNCE TAHMİN EDEN ÜRÜN

Proses güvenliğinde önemli konulardan biri olan doğal afetlerden yıldırıma karşı rmaları koruyan çözümler de sempozyumda tanıtıldı. 4S Elektrik Elektronik’in bir tesisin bulunduğu alanda 200 metre mesafesine kadar yıldırım oluşumunu tamamen engelleyen ürünleri ile tesisler koruma altına alınabiliyor. Yıldırım erken uyarı sistemine sahip olan ürünler sayesinde de 8 ile 20 dakika kadar öncesinde yıldırımın düşeceği tahmin edilerek, çalışanlar ve tehlikeli ürünler güvenli alana çekilebiliyor. Yıldırım kaynaklı toprak ve şebeke hattı üzerinden gelebilecek darbelere karşı sistemleri koruyan ve kayıt tutan ürünlerle de proses güvenliğini sağlıyorlar. Kesintisiz çalışmak zorunda olan tesisler için yıldırıma karşı güvenli ve yönetmeliklerle uyumlu tedbir çözümleri almak bu açıdan büyük önem taşıyor.