Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

METAL İŞLEME TESİSLERİNDE HASSAS MALZEME TAŞIMA

Metal şeritler yüzeyde mükemmel görünse de, hikaye genellikle içeride oldukça farklıdır. Bakır, alüminyum veya çeliğin çeşitli malzeme özellikleri ile birlikte haddeleme, kaplama ve birkaç ton ağırlığında rulolar halinde sarma gibi işler malzeme üzerinde devasa bir gerginlik birikmesine neden oluyor. Aydınlatma, otomotiv ve bilgisayar sanayi ve güneş enerjisi sektörü gibi yüksek hassasiyetli bileşen üreticileri için, Kohler Maschinenbau GmbH‘nin son teknoloji tesviye sistemi bu zorlu gereksinimleri karşılamak için tasarlanmıştır. Pnömatik bileşenler kullanarak, bu sistemler levhaların neredeyse yüzmelerini sağlıyor.

YÜZEN LEVHALAR

Makine mühendisleri, ince levhaları, piyasanın giderek artan kalite standartlarını karşılayacak şekilde tatminin devamını sağlamak için yıllardır tesviye sistemlerini optimize ediyorlar. Friesenheim, güney-batı Almanya merkezli Kohler Maschinenbau GmbH neredeyse 50 yıldır tesviye

teknolojisi alanında önemli bir tedarikçi. Şirket dünya çapında 6.000’den fazla kullanım halindeki makineyi tasarladı. 0,1-1,5 mm malzeme kalınlığında tesviye levhaları için en son gelişme, neredeyse hiç temas olmadan çalışması. Çeşitli kaplamalara sahip malzemelerden yapılmış şeritler kimisi mat, kimisi parlak hava tablaları üzerinde yüzer ve sonra kendi türündeki ilk vakumlu isti eyiciye yavaşça taşınır. Burada, vakumlu taşıyıcılar farklı boyutlarda sac levhaları doğru konuma getirirler. Bu taşıyıcılar temas sonrası son derece hassas levhalar üzerinde iz bırakan vantuz ve mekanik tutucuların yerine gelmiştir.

HAREKETLİ ŞERİTLER

Tesviye işleminin başlangıcında bobinler, bir taşıyıcı aracılığıyla bobin açıcıya yükleniyor. Özel kaplamalı besleme silindirleri tarafından tahrik edilen metal şeritler sisteminin kalbine, değiştirilebilir rulo kartuşları ile 21-rulolu tesviyeye taşınıyor. Direkt olarak öndeki bir haraketli silindir ideal şerit gerginliğini sağlıyor. Kurulu olan 80 mm çapında ve bağlama ünitesi dahil olmak üzere 900 mm çalışma mesafeli Festo DNC standart silindir, açılmamış olanlar ile çizilmiş şeritleri ayrıştırıyor. Bu, bir oransal VPPM val tarafından kontrol ediliyor. Hareket bittiğinde, 21-rulo tesviyesi metal şeritteki her- hangi bir gerginliği ortadan kaldırıyor. Bunu önceden tanımlanmış tolerans limitleri dahilinde bükerek yapıyor. Malzemedeki farklı lif uzunlukları böylece uyumlu hale getiriliyor.

UÇAN TESTERE

Şerit rulo tesviyelerinden ayrıldığında hava tablalarının üzerine dakikada 80 m ile uçuyor. Festo basınç regülatörleri ürünün türüne göre değişen hava yastıkları üretiyor. Hava basıncı bir el denetleyicisi kullanılarak farklı malzemeler için hızlı ve kolayca adapte edilebiliyor. Kağıt ya da lmi ile lamine edilmiş olsun, levha yüzeyinin çizilmeyeceği şekilde levhalar hızlıca ve herhangi bir temas olmadan hava tablalarına süzülürler. 300 ile 1,450 mm genişliğinde ve 150 ile 4,500 mm arasında gerekli uzunlukta levhalar kesmek için, basit, ancak akıllı bir çözüm de, bir hareketli testere kullanılıyor. Bu testere, kesme ritmi ilgili şerit hızına adapte olan eliptik bir volana ekleniyor.

Düzgün bir kesim sadece şerit testere ile aynı hıza ulaş- tığında elde edilebiliyor. Malzeme şeridi ayrıldıktan sonra, sistem hava yastıkları ile taşımadan konveyörler ile taşınmaya geçiyor. Güvenli bir tutuş, özellikle de küçük metal plakalar için, taşıyıcılar bir vakum kaynağı ile donatılmıştır. Bobin sonundaki bir parçanın istenen plakadan her zaman daha kısa olduğu için, bir pnömatik silindir taşıyıcıları aşağı indiriyor ve böylece kalan malzemenin bir geri dönüşüm kabının içine kaymasını sağlıyor.

DİREKSİYON VALFLERİ

Kohler tesviyenin güzelleşmesi için son ek, vakum konveyörleri ve 105 vakum val ile yeni geliştirilen isti eyici. Bu farklı boyutlarda, malzeme ve malzeme kalınlıklarında levhaların ayrılmaları için maksimum keskinlik sağlıyor. Festo’nun 21 vakum val eri VV-3/2-1/2-SA her isti eme kemeri için vakumu kontrol eder. Vakum, yan kanal kompresörleri kullanılarak oluşturuluyor. Sac boyutuna bağlı olarak, 2-inç val eri beş isti eme kemerini açabiliyor veya kapatabiliyor. Bitmiş bir sac isti eyiciye ulaştığında, vakum val eri konveyörlerin ilk odalarına basınç sağlıyor. İnce emiş de- likli isti eme kayışları, metal levhalar ile temas ettiğinde, gerekli handling kuvvetini üretirler. Dağıtımın yapılacağı yere bağlı olarak, val er sürekli hassas bir zamanlama ile yeniden açılıyor ve kapatılıyor. Ek hassaslık bir solenoid val MFH-3-1/4-S ile kombinasyon halindeki vakum valf parçası üzerinde bir ejektör darbe tarafından sağlanıyor. Hızlı anahtarlama val erinin sağlamlıkları ve 16 mm nominal boyutları ile, hızlı ve düşük bakım sağlanıyor.

Malzemedeki farklı lif boyları saclardaki gerginlikten sorumludur. Bu, özellikle rulo çevresinde malzemelerin haddelenmesinden oluşuyor. Sacı daha fazla işleyerek optimize etmek için, rulo tesviyesi sırasında birden fazla alternatif bükme hareketine uğruyor. Bu bükme ofset tesviye silindirleri kullanılarak yapılıyor. Bunlar, malzemede tek tip bir elyaf uzunluğu elde ederek kendi esneklik sınırını aşan metal şeridi deforme ederler. Şerit tesviyeye girdiğinde, makine olarak henüz tesviyeye girmemiş metal levhanın en büyük bükülmesinden daha büyük olacak şekilde şeridin tüm genişliği boyunca bir bükülme oluşturuyor. Güçler başlangıçta çoksa, bunlar tesviye çıkışında düşüyor. Makineden çıkarken sac böylece planlanan durumuna geri dönüyor.

KOŞU PALETLERİ

Kohler’in yeni geliştirilmiş vakum isti eyici sistemi dikkatli ve hafif biçimde metal plakaların üst üste yerleştirilmesini sağlamak için çok sayıda Festo bileşenleri kullanılıyor. Bu kombinasyon plakaların paket için optimize edilmiş şekilde düzenlenmesi seçeneğini sağlıyor. Bir zincir taşıyıcı son olarak malları etiketleyen ve ERP için veri gönderen bir boşaltma istasyonuna paletleri ulaştırıyor. Yenilikçi vakum isti eme bandı ile tesviye sistemi pnömatik ekipmanların, enerji, alan ve giderlerden tasarruf etmek için, nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.