Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNELERDE FONKSİYONEL GÜVENLİĞİN ÖNEMİ

SICK MUSTAFA SEZER - GÜVENLİK ÜRÜNLERİ BÖLÜM MÜDÜRÜ

SICK BİR MAKİNAYI EMNİYETLİ HALE GETİREBİLMEK İÇİN RİSK DEĞERLENDİRMESİ, GÜVENLİ TASARIM, TEKNİK KORUMA ÖNLEMLERİ VE KALAN RİSKLER İLE İLGİLİ KULLANICININ BİLGİLENDİRİLMESİNİ SAĞLAYAN TEKNOLOJİSİYLE SEKTÖRE EFEKTİF ÇÖZÜMLER SUNUYOR.

SICK firmasının emniyet çözümleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

SICK firması olarak emniyet ürünleri ve emniyet servisi ile ilgili çok uzun bir geçmişe sahibiz. Her ürün grubumuzda olduğu gibi güvenlik ürünlerimize de firmamızın yenilikçi ruhu yansımış durumda. Dünyadaki ilk kaza önlemede kullanılan güvenlik bariyeri 1952 yılında kurucumuz Erwin SICK tarafından icat edilmiştir. Yine aynı şekilde, 1993 yılında ilk güvenlik amaçlı kullanılan lazer alan tarayıcı da firmamız tarafından üretilmiştir. Bu alanda sahip olduğumuz yetmiş yıllık tecrübe ile güvenlik konusuna yön veren bir firma olduğumuzu söyleyebilirim. Kullanıcılarımız, endüstriyel güvenlik alanında ihtiyaç duyacağı bütün ürünleri ve danışmanlık hizmetini bizden temin edebilirler. Sunduğumuz çözümleri dört ana bölümde açıklarsak; güvenlik bariyerleri, lazer alan tarayıcılar, güvenlik röleleri ile anahtarları ve güvenli PLC’ler ve son olarak servis ve danışmanlık desteğimiz. Bunlar ürün gamımız içinde yer alan ürünlerden sadece endüstriyel güvenlik ile ilgili olan ürünler. Emniyet ürünlerimiz dışında görsel kontrol, otomatik tanımlama, gaz analiz ve mesafe ölçüm cihazları gibi bir çok farklı ürün ailesine de sahibiz.

Bir makinayı emniyetli hale getirmek için hangi süreçler nasıl gerçekleştiriliyor?

Bir makinayı emniyetli hale getirebilmek için uzun süredir müşterilerimize sunmuş olduğumuz “6 Adımda Güvenli Makine” kitapçığımız bu konuda bize yol gösteriyor. Bu adımlar sırasıyla; risk değerlendirmesi, güvenli tasarım, teknik koruma önlemleri, kalan riskler ile ilgili kullanıcının bilgilendirmesi, toplam onay, pazara sürme şeklinde sıralanabilir. Bu adımların detaylı bir şekilde incelenerek uygulanması gerekir ve ihtiyaç halinde bu adımlar sırası ile tekrarlanabilir. Bu nedenle “6 Adımda Güvenli Makine” kılavuzumuzu yeni standartlara göre güncelleyerek Türkçe olarak müşterilerimizin hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

SICK’in makina ve tesis emniyeti konusunda Türkiye’ye sunduğu katma değerli çözümleri aktarır mısınız?

SICK firması olarak bir makinanın ve tesisin emniyetli hale getirilebilmesinin sadece ürün satarak gerçekleşmediğini çok iyi biliyoruz ki bu özelliğimiz bizi sektörde diğer firmalardan ayıran ön önemli özelliklerimizden biridir. Kullanıcılarımıza her zaman A’dan Z’ye çözüm sunma gayreti içerisindeyiz. Kullanıcılarımıza sunmuş olduğumuz diğer bir katma değer ise paket çözümler sunabiliyor olmamızdır. Bu sayede, bizden artık tek bir ürün alır gibi paket bir çözüm alabiliyorlar ve paket çözüm güvenlik ürünleri; elektriksel bağlantı şeması, PLC programı ve onay sürecinde ihtiyaç duyulan sistema program desteğine kadar her adımı içeriyor. Gerekli olan güvenlik seviyesini karşılayan bu paket çözümler ile müşterilerimizi ara adımlardaki birçok uğraştan ve endişeden kurtarıyoruz. Örnek vermek gerekirse, bir şirinkleme makinasını güvenli hale getirmek isteyen bir firma kendi makinasına tarafımızdan özel olarak hazırlanmış uygulama paketi ile gerekli tüm güvenlik ürünlerini ve programlarını paket olarak alabilecek. Bu paket gerekli olan güvenlik kategorisini de sağlamış olacak.

Tüm bunlara ek olarak, TÜV SAAR ile birlikte sertifikalı fonksiyonel güvenlik uygulamaları uzmanı eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimi tamamlayıp başarılı olabilen kişiler, yalnızca fonksiyonel güvenlikle ilgili yasal standartları öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda makine güvenliği konusunda doğrulanmış değerlendirmeleri yapabilme becerilerine sahip oluyor ve süreç içindeki tüm aşamaları tanıyor. Eğitimimiz; mühendisler, sistem entegratörleri ile sistem geliştiricilerinin yanı sıra makine güvenliğinden sorumlu personellere yöneliktir. Avrupa Makine Yönergesi ve fonksiyonel güvenlikle ilgili standartlar (ISO 12100, ISO 13849-1/-2 ve IEDC 62061) bir makinenin işletimsel aşamaları sırasında sorumlu görevleri gerçekleştiren insanlar ve kuruluşların bunları yapabilmek için gereken becerileri edinmeleri ve bu beceriler için kanıt sunmalarını gerektirmektedir. Katılımcılar “Makinelerde Fonksiyonel Güvenlik” eğitimine katılarak ve TÜV testini başarıyla geçerek makine güvenliği konusundaki son gelişmeler hakkında güvenilir bilgiye sahip olduklarını kanıtlayabilir. Fonksiyonel güvenlik alanındaki SICK uzmanları, dört gün boyunca detaylı pratik örnekler, kanıtlanmış uzman tavsiyeleri ve derinlemesine tartışmalar üzerinden katılımcılara fonksiyonel güvenliğin, risk değerlendirmesi, koruyucu cihaz sistemleri ve bunların nasıl değerlendirileceğinden dokümantasyon ve makinenin doğrulanmasına kadar her türlü yönü konusunda bilgi sunuyor.

Makinada emniyet konusuna son dönemde özellikle kullanıcılar açısından önem veriliyor. Ve bu noktada ciddi anlamda AR-GE’ler yapılıyor. Sizin markanızda AR-GE noktasında gelinen nokta nedir?

SICK firması her sene gelirinin %10’unu AR-GE ve yeni ürün çalışmalarına ayıran bir firma. Bu nedenle her sene algılama teknolojilerine devrim niteliğinde değişiklikler getiren ürünleri piyasaya çıkarabiliyor. Son olarak safeHDDM algılama teknolojisine sahip microScan3 güvenli lazer alan tarayıcımızı çıkardık. Bu gününe kadar bilinen bütün güvenli lazer alan tarayıcılar bir tarama boyunca 500 pals üretirken, microScan3 güvenli alan tarayıcılar aynı süre içerisinde 88000 pals üreterek algılamasını gerçekleştiriyor. Aynı süre içerisinde çok daha fazla örnek alması ve bu örnekleri değerlendiren safeHDDM algoritması sayesinde çok daha kararlı algılama gerçekleştirebiliyor. Bu da kullancılara tozdan, dumandan ve ışıktan neredeyse hiç etkilenmeden sağlıklı bir çalışmayı sunuyor. Bu bahsetmiş olduğum konu SICK firmasının bu sektöre kazandırdığı yeniliklerden sadece bir tanesi. Bu ve bunun gibi bir çok yenilik firmamızın Ar-Ge çalışmalarına verdiği önem sayesinde kullanıcılarımız ile buluşabiliyor.

Sektörde yaşanan son yenilik ve gelişmeler nelerdir? Sizin bu anlamda sunduğunuz son ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

En önemli gündem maddelerimizden biri Endüstri 4.0. ve endüstrinin hızla geliştiği bu çağda haberleşme teknolojilerinin yoğun olarak kullanılmasını gerektiriyor. İşiniz insan güvenliği ise bu haberleşmenin de mutlaka gerekli güvenlik standartlarını karşılaması gerekiyor. Bu anlamda firmamız Endüstri 4.0 yeniliklerini güvenlik ürünlerinde bir araya getirerek gerçekleştiriyor. Bunu nasıl gerçekleştirdiğimizi yine güvenli alan tarayıcı ürün ailesinden örnek vererek açıklamam yerinde olur. Uzun senelerdir S3000 Profisafe alan tarayıcımız kullanıcılarımız tarafından kullanılıyor. Şimdi de microScan3 serisi güvenli lazer alan tarayıcılarımızı güvenli ethernet/IP haberleşmesi ile birlikte kullanacılarla buluşturmaya hazırlanıyoruz. Bu güvenli haberleşme teknolojileri sayesinde sadece dijital sinyal taşımıyorsunuz, kullanılan ürün ile ilgili bir çok bilgiyi taşıyor ve sisteme istediğiniz noktadan da erişebiliyorsunuz. Bu da size Endüstri 4.0’ ın getirdiği hızlı ve fazla sayıda data transferini, işletmelerde minimum duruş zamanını, kolay teşhis ve hızlı müdahale imkanıyla maksimum verimliği getiriyor.

Ayrıca, Endüstri 4.0 ile ilgili temel konulardan biri iş süreçlerinin esneklik kazanmasıdır. Günümüze kadar, insan ve robotun birlikte var olma ve iş birliğine ilişkin iki etkileşim senaryosu var olmuş ve Endüstri 4.0 ile bu senaryolar oldukça önem kazanmıştır. Birlikte var olma, insan ve makinelerin etkileşim içindeyken aynı zamanda komşu bölgelerde bulunmasına tekabül eder. Tipik bir örneği bir robot hücresindeki dönen masalı yerleştirme istasyonudur. İnsanlar ve makineler aynı anda komşu işyerlerinde çalışır ve ikisi arasındaki alan deTec4 Prime güvenlik ışık perdesi tarafından izlenir. Diğer yandan, iş birliği insan ve makinelerin ortak işyerinde ancak farklı zamanlarda çalışmasıdır. Bunun bir örneği de montaj robotlarının aktarım istasyonudur. Bir işçi bir işi yerleştirirken, aynı zamanda işçiyi algılayan, çoklu koruma alanları olan bir S3000 güvenlik lazer tarayıcısı robot hızının azalmasını veya robotun güvenlik izleme noktasına getirilmesini sağlar. Endüstri 4.0, dikkatleri giderek üzerine çeken üçüncü bir etkileşim formu üzerinde çalışmaktadır: İnsanlar ve robotlar arasında iş birliği. Bu, hem insanların hem de robotların aynı işyerinde aynı zamanda bulunmasını öngörür.

Endüstri 4.0 ile makine-insan iletişiminin artacağını belirttiniz. Bu konuyu biraz daha açar mısınız?

Robot uygulamalarından örnek verebiliriz. Endüstri 4.0’ a kadar bu uygulamalar robotların ve insanların ayrı çalışma alanlarının olduğu uygulamalardı ve standartlar (EN ISO 10218) buna göre tanımlanmıştı. Artık standart robotlar, yerlerini insanlar ile aynı alanı paylaşan ve insanlarla iletişim içerisine girebilen Cobot’lara bırakıyor.

Buna göre de gerekli güvenlik standartları (ISO TS 15066) değişiyor. Robot sistemlerini geliştirenler ve entegre edenler sadece robot üreticilerinin aldığı yapısal güvenlik tedbirlerini işlevlerine ve belirtilen standartlara göre düzgün şekilde kontrol etmek zorunda değil. Aynı zamanda, meydana gelebilecek tehlike ve riskleri göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu, ISO/TS 15066’da tanımlanan uygun iş birliği türlerinin uygulanması gibi, hangi güvenlik tedbirlerinin uygun olduğunu anlamak amacıyla, EN ISO 12100’a göre robot sistemi, hareket sekansları ve planlı iş birliği alanı için bir risk değerlendirmesi yapılması anlamına gelir. Uygulamada kullanılan güvenlik ürünlerinin de bu standartları karşılaması gerekli. Yeni çıkarmış olduğumuz Microscan3 güvenli lazer alan tarayıcımız ve MOC hız kontrol modülümüz bu tür uygulamalarda bu gereklilikleri tam olarak yerine getirebilmektedir.