Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNE VE EKİPMAN EMNİYETİ

BALLUFF

Otomasyon güvenlik gerektiriyor. Güvenilirliğe dayalı güvenlik. Balluff, makine ve ekipmanı daha güvenilir, dolayısıyla daha güvenli ve daha üretken kılan çeşitli çözümlerle sunuyor. Güvenli kontrol teknolojisi ile birleştirilen emniyet teknolojisi zamanla, sürekli yüksek kaliteyle, makine güvenliği için yenilikçi konseptler sağlıyor. Otomasyon için Balluff güvenlik çözümü, çalışan ve makine için tehlikeyi en aza indirmeye yardımcı olan ve sürekli artan sayıda ürün ve bileşeni içeriyor. Bu bileşenler kontrol sistemine kolayca entegre edilebiliyor.

GÜVENLİK UYGULAMALARINI KOLAYCA GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN IO-LINK

Balluff için IO-Link üzerinden güvenliğin özü, PROFINET için PROFIsafe’li güvenlik merkezidir. Güvenlik şalterleri ve sensörleri, opto-elektronik koruyucu cihazlar veya güvenlik kumanda cihazlarının entegrasyonu hızlı ve kolaydır. Standart M12 kabloları, neredeyse tüm güvenli saha cihazlarını bağlamak için tüm ihtiyaçları karşılıyor.

Kontrol seviyesiyle güvenli iletişim PROFINET için PROFIsafe ile yapılıyor. Sistemler için güvenlik konsepti yalnızca endüstriyel güvenlik çözümünü uygulamak için bir altyapı gerektiriyor. Balluf’un güvenlik bileşenleriyle birlikte, birçok yönlü güvenli sisteme yol açıyor.

ACİL ŞARTLAR ALTINDA MAKİNELER GÜVENLE KAPATILIYOR

Makine ve ekipmanın emniyetli bir şekilde işletilmesi, bir şirketin gereken sorumluluk sorumluluğuna giriyor. Acil durumlar ortaya çıktığında, personel ve makinelerin zarar görmemesi veya en azından azaltılabilmesi için E-stop cihazları gibi güvenlik komut cihazları kullanılmalıdır. Ek bir önlem olarak, bir E-Stop cihazı her zaman hazır kurulum, kullanım veya bakım sırasında bulunmalıdır. Bu da, bu fonksiyonun gücü kesmek mi yoksa tehlikeli bir işlemi veya hareketi durdurmak mı olduğundan bağımsızdır.

EMNİYET SVİÇLERİ VE EMNİYET SENSÖRLERİ KULLANARAK EKİPMAN GÜVENLİĞİ

Balluff emniyet şalterleri ve emniyet sensörleri çeşitli uygulamalar için tasarlanmıştır. Güvenli anahtarlar ve sensörler hem işçileri hem de makineleri koruyor. Emniyet şalterleri ve sensörler, çeşitli çalışma prensipleri sunuyor.

Metalik cisimlerin konumlarının ve seyahatlerinin bitiminde temassız emniyetli tespiti için endüktif, personel ve makinelerin korunması için erişim veya pozisyon doğrulaması için elektromekanik ve Manyetik / REED veya RFID tabanlı evrensel kullanımlı standart M12 kabloları, kurulum ve montaj sırasında zaman ve para tasarrufu sağlıyor. Ayrıca kablolama hatalarından kaçınmaya, netlik kazanmaya ve güvenilir izleme yapılmasına yardımcı oluyor.

İNSAN VE MAKİNE ARASINDA DAHA İYİ ETKİLEŞİM İÇİN PERSONELİN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE KORUNMASI

Esnek üretim, insan ve makine otomasyonunda el ele çalıştığında güvenlik konusunda büyük talepler ortaya koyuyor. Bu insan-makine işbirliği çalışanların güvenliğinden ödün vermemelidir. Balluff’un emniyet ışık perdeleri gibi Opto-elektronik koruyucu cihazlar size büyük esneklik sağlarken güvenli çözümler sunuyor. Kullanıcılar için bir diğer avantaj ise; birden fazla paralel ışık huzmesinden oluşan güvenlik ışık perdeleri kullanarak, yerden tasarruf edebiliyor, çünkü ışık perdeleri hantal koruyucu kapılar ve çitler veya çoklu bireysel ışın sensörlerinin demetlerini değiştirebiliyor.