Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNALARDA EMNİYET VE GÜVENLİK STANDARTLARINA UYUMLULUK

TELEMECANIQUE SENSORS

TELEMECANIQUE SENSORS, MAKİNALARDA EMNİYET SAĞLAYAN ŞALTER VE SENSÖRLERLE MAKİNALARIN KARMAŞIKLIĞININ AZALMASINA YARDIMCI OLUYOR.

Telemecanique Sensors, makinalarda emniyet sağlayan şalter ve sensörlerle makinaları daha az karmaşık hale getirmek adına gelişen teknolojiye uygun çözümlerini sektöre sunmaya devam ediyor. Emniyet algılama çözümleri Preventa serisi Telemcanique Sensors markasıyla sunulmakla birlikte genel olarak ürün gamının içerisinde; emniyet nihayet şalterleri, kilitlemeli ve kilitlemesiz emniyet nihayet şalterleri, döner kol ve milli emniyet şalterleri, ipli ya da halatlı acil duruş emniyet nihayet şalterleri, kodlu manyetik şalterler ve ışık perdeleri bulunuyor.

Makinalarda ve tehlikeli endüstriyel alanlarda kullanılacak ürünü uygulama üzerinden değerlendirmek doğru bir yöntem. Bunlardan birincisi, tehlike teşkil eden durumunun ortadan kaldırılması ya da daha basitçe makinenin durdurulması için operatör tarafından acil müdahale durumu. İkinci uygulama türü ise; koruyucu kapakların kontrolü ve operatörün girişini kontrol etmek için kapı kontrol uygulamaları. Buradaki ürünler uygulama özeline göre değişiklik gösteriyor. Bir diğer uygulama da tehlikeli açık alanlarda operatörün kendisinin ya da parmak-el gibi bir uzvunun tehlikeli bölgeye ulaşma riskinin olduğu yerlerde izinsiz erişimde makineyi durdurma uygulaması.

Elektromanyetik (solenoid) kilitlemeli emniyet nihayet şalteri: Metal ve plastik olarak, döndürülebilir kafa yapısı, üç güvenlik ve üç selenoid kontağı olmak üzere altı kontağa kadar çıkış (tamamı pozitif açma özelliğinde), zorlama kuvveti artırılmış, titreşimin etkisini azaltmak için elektriksel bağlantıda sıkıştırmalı klemens yapısı, farklı kablo giriş alternatifleri, buton ve anahtarlı buton opsiyonları, 24V-120V-230V AC solenoid gerilimleri, durum izleme için ürün üzerinde LED gösterge başlıca özellikleridir.

İpli ya da halatlı acil durdurma emniyet şalteri: 200 m’ye kadar kadar halat uzunluğuyla dış ortamlar için tasarlanan ürünler ile birlikte özellikle iç ortamlarda makina üzerinde kullanım için daha kompakt bir ürün ihtiyacını karşılamak için daha kısa mesafe halat uzunluğuna sahip ürünler bulunuyor. Dört farklı konumda kullanılabilir kafa, gerginlik ve reset konum göstergesi, IP67 koruma, kompakt yapısı ürünün başlıca özellikleri.

Işık Perdeleri: Parmak, el ve vücut koruma olarak, Kategori 2 (SIL2) ve 4 (SIL3) koruma sağlayan, kısa mesafe ve uzun mesafe seçenekleri, harici cihaz izleme ve otomatik başlatma özelliklerine sahip. Harici Cihaz İzleme ve otomatik/manuel start/restart özelliklerinin dahil ediliği optimize edilmiş seri, izleme cihazı olmadan tek başına kullanım avantajı sağlayarak hem maliyeti düşürüyor hem de emniyet fonksiyonunu basitleştiriyor.

Temassız RFID Emniyet Sensörü: Tasarımı sayesinde yetkisiz erişimi ortadan kaldırmakla beraber tek ürün ile istenen emniyet fonksiyonlarının çoğu sağlanmış oluyor. Transmitter ve etiket RFID ile eşleştirilmiş olduğu için kullanıma hazır olup üst düzey emniyet seviyesinde kodlanmış. Böylelikle bypass ve yetkisiz erişimlerin önüne geçilmiş oluyor. Kontaktöre direkt bağlantı ile tek başına bağlanabildiği gibi emniyet izleme cihazına bağlanabilen modelleri ile her noktaya ayrı bağlantı sağlanabiliyor.