Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KOLABORATİF ROBOTLARIN GELECEĞİ: MOBİL VE AKILLI “KOBOTLAR”

OMRON

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ FABRİKALAR, MÜŞTERİ TALEPLERİNİ KARŞILAMANIN YANI SIRA KISALAN ÜRÜN KULLANIM ÖMÜRLERİ VE İŞ GÜCÜ YETERSİZLİĞİ SORUNLARIYLA BAŞA ÇIKABİLMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÜRÜN ÇEŞİDİYLE DÜŞÜK HACİMLİ ÜRETİM KONSEPTİNİ HAYATA TAŞIYOR.

İnsanlarla aynı ortamda güvenli şekilde çalışabilen kolaboratif robotlar esnek üretimi koruma ve rekabet avantajı sağlama açısından önemli rol üstleniyorlar. Klasik endüstriyel robotların Endüstri 4.0 gereksinimleri doğrultusunda evrilmesi, yeni nesil “kobotların” daha yaygın şekilde kullanılmasını beraberinde getiriyor. Kolaboratif robotlar, maksimum üretim hızının aksine esnekliğin kilit rol oynadığı uygulamalarda en üst seviyede kullanıcı dostu yazılım araçları ve günümüzde makine görsel denetim sistemleri, konum olanakları ve depo sistemleriyle entegrasyon sağlayan entegre sensör fonksiyonlarıyla robot pazarındaki boşluğu dolduruyor.

KOLABORATİF ROBOTLAR AĞIR YÜKLERİN ALTINDAN KALKIYOR

Kolaboratif robotlar gün geçtikçe daha güçlü hale geliyor. Örneğin Omron Techman TM14M robot, hafif yapısına rağmen 14 kg’a kadar ağırlıkları kaldırabiliyor. Robotlar ve insanlar arasındaki etkileşimi belirleyen ISO 10218 emniyet standardıyla uyumlu olan endüstriyel kolaboratif robotlar, kaldırma kapasiteleri sayesinde şimdi üretim ve lojistik ortamlarında gerçek birer ekip üyesi haline geliyorlar. Bu durum, insanlar ve makineler arasında gerçek uyum ve iş birliği sağlayarak bu yenilikçi anlayışı fabrikalar için anlamlı hale getiriyor. Kolaboratif robotlar; üretim, test, kalite kontrol, paketleme ve paletlemenin yanı sıra tesis içi lojistik gibi geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabiliyor. Örneğin, bu robotlar, hassaslık ve tekrarlanabilirliğin büyük önem teşkil ettiği üretim kademelerinde çalışan insanlara destek olabiliyorlar. Yine bu robotlar, eş zamanlı kalite kontrol ile yapışkan madde ve sızdırmazlık bileşeni uygulayabiliyorlar. Tekrarlanabilirlik becerileri sayesinde karmaşık kalite testlerini de sorunsuz şekilde otomatik hale getirebiliyorlar. Ağır yükleri kaldırabilmeleri, bu robotların aynı zamanda emniyet güvenlik ekipmanlarıyla paletleyici olarak kullanılabilmesine imkan tanıyor.

KOLABORATİF ROBOTLAR HAREKETE GEÇİYOR

Yeni nesil kolaboratif robotlar mobil robotlarla kolaylıkla entegre edilebiliyor. Son robotların daha hafif olmasının yanı sıra Omron LD otonom akıllı makinede olduğu gibi mobil robotlar üzerinde mobil platformlar inşa edebilme becerilerine sahip olmaları, bu iş birliğini daha kolay erişilebilir hale getiriyor.

Kolaboratif robotlar artık makinelerin yeniden konumlandırılmasına, hat dönüşümlerine ve konveyörlere ihtiyaç duyulan esnek ve sürekli değişim halindeki üretim ortamının doğal bir parçası haline gelebiliyor.

Örneğin mobil robotlar üzerine monte edilen kolaboratif robotlar, yenilikçi lojistik çözümlerin bir parçası olabiliyor. Bu robotlar, ayrıca montaj istasyonları için alt montajlar ve ara ürünler sağlarken tamamlanan ürünlerin stoka veya kalite kontrol istasyonlarına yerleştirilmesini sağlayabiliyor. Kolaboratif robotlar bugün birçok bağımsız üretim sürecinde insanların ortaya koyduğu işleri verimli bir şekilde tamamlıyor ve iyileştiriyor.

KOLABORATİF ROBOTLAR AKILLANIYOR

Kolaboratif robotlar üretim tesislerinde yenilik ve rekabetçiliğin hayata taşınmasında sadece bir başlangıç. Yüksek çok yönlülük, şimdiye kadar yalnızca standart robotlar tarafından gerçekleştirilebilen görevleri yerine getirmek dahil olmak üzere geniş kullanım olasılığına sahip olmaları ve tüm robotların yerel mühendislik ekibi tarafından kolayca yapılandırılabilmesi, kobotların sunduğu benzersiz avantajlar olarak göze çarpıyor. Örneğin tipik robotların ihtiyaç duyduğu güvenlik önlemlerini azaltan ve çok daha yüksek esneklik sağlayan daha kolay bir kurulumda böyle bir yatırımın geri dönüşü şaşırtıcı ölçüde olumlu olabilir. Bu nedenle, bu robotların toplam endüstriyel robot sayısındaki yüzdesinin artacağını öngörüsünün gerçekleşmesi şaşırtıcı olmayacak. Bu karışıma bir de makine görsel denetim olanaklarını ve yapay zekayı eklersek olanaklar sınırsız hale geliyor. Bir kolaboratif robot; totem eşleştirme, nesne konumlandırma, barkod tanımlama, renk ayırma ve diğer görsel denetim işlevlerini yerleşik olarak barındıran bir görsel denetim sistemine sahip olabiliyor. Robotu ve görevi el hareketleriyle yönlendirebilme ve el hareketiyle yönlendirme fonksiyonu serbestlik derecesini farklı koşullara göre özgürce değiştirme imkanı veriyor.

Omron tarafından üretilen etkileşimli masa tenisi robotu Forpheus’u maç yaparken gören kişiler yapay zekanın (AI) kolaboratif robotlarla bir araya gelmesinin ortaya çıkarabileceği olasılıkları tahmin edebiliyor. Forpheus, görsel denetim, robot ve yapay zekayı makine seviyesinde birleştirerek insan makine iş birliğinin güzel bir örneğini ortaya koyuyor. Robot, interaktif şekilde oyun oynayabilir ve pinpon toplarını 3 boyutlu uzayda insan görsel denetim sisteminin algıladığı şekilde algılıyor. Robot ayrıca karşısındaki oyuncuyu değerlendiriyor ve beceri seviyesini belirliyor. Böylece yüksek hızlı robot kol AI kontrolörüne uygun şekilde hareket eder ve örneğin smaçları öngörebiliyor.

Makine seviyesinde yapay zekanın görsel denetim sistemleri ve mobil kolaboratif robotlarla bir araya getirilmesi gelecekte yeni endüstriyel uygulamalar için daha heyecan verici olasılıklar ortaya çıkarıyor.

İnsanlarla birlikte çalışabilen kolaboratif robot kollar alanında çalışmalarına devam eden Techman Robot Inc. ve Omron, kısa bir süre önce kolaboratif robotlar alanında stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Omron ve Techman; elektronik montajı, ürün testi ve denetimi gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek kolaboratif robotlar sağlayacak. Bu robotlar, otomotiv ve elektronik sektöründeki müşteriler ve çok çeşitli üretim sektörlerinde çeşitli malzeme işleme operasyonları için “esnek üretim” sağlamakla birlikte üretim hatlarının üretkenliğini ve üretim kalitesini artıracak ve insanlar ile robotların uyum içinde çalıştıkları yenilikçi bir üretim ortamını hayata taşıyacak.