Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ELEKTRİK OTOMASYONUYLA GELEN ENTEGRE BAĞLANABİLİRLİK

FESTO

Festo, çok çeşitli dayanıklı bileşenler ile eksiksiz handling sistemleri, kontrol çözümleri ve yönetim çözümleri sunan bir otomasyon ortağı olarak makine ve sistem imalatçılarının yanı sıra, operatörlerin de otomasyon alanındaki uzmanlığını genişletiyor. Entegre edilmiş arayüzler, yenilikçi donanım ve yazılım çözümleri, ileri görüşlü mühendislik çözümleri ve açık otomasyon yapısı, entegre bağlanabilirlik ile birlikte Endüstri 4.0 çağında, uygulamaların hayata geçirilmesi içi sağlam bir temel oluşturuyor. Bu da başlangıçtan itibaren entegre bağlanabilirlik sağlıyor.

MEKANİK BAĞLANABİLİRLİK

Üretim alanında, mekanik bağlanabilirliğin uygulanması gerekiyor. Festo’nun handling sistemleri kompakt ve uygun maliyetli olmalarının yanı sıra, montaj sistemlerinde alanın en iyi şekilde kullanılmasına imkan vermek için optimal kurulum-çalışma alanı oranı sunuyor.

Örneğin; mil ve ELGC dişli kayış eksenleri ile EGSC mini kızaklar adaptöre ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle “bir boy küçük” konsepti kapsamında kompakt handling sistemleri olarak, ister montaj sistemlerinin, ister test ve kontrol sistemlerinin bir parçası olarak ya da küçük handling sistemlerinde, elektronik sektöründe ya da masaüstü uygulamalarında kolayca kurulumu yapılabiliyor.

ELEKTRİKLİ BAĞLANABİLİRLİK

Festo servo motorlar, servo kontrolörler ve açık çevrim kontrol sistemleri mekanik bağlanabilirliği desteklemek için elektrikli bağlantı sunuyor. Örneğin; Güçlü servo motor EMME-AS, Festo ELGC modüler eksen sistemleri ile EGSC mini kızaklara uyarlanıyor ve mükemmel konumlandırma sağlamak üzere CMMP-AS servo motor kontrolörü ile kombine ediliyor.

AKILLI BAĞLANABİLİRLİK

Tüm bileşenler için akıllı bağlanabilirlik ve esnek iletişim sağlıyor. Otomasyon platformu ve bulut arasında IoT ağ geçidi CPX-IoT (ağ nesneleri interneti) arayüzü ile, makine ve tesis imalatçılarıyla operatörler Endüstri 4.0’den faydalanabiliyor. IoT ağ geçidi CPX-IoT (ağ nesneleri interneti), OPC UA arayüzü aracılığı ile tesisten Festo Cloud’a kadar bileşenler ve modüller için anahtar teslim bir bağlantı sunuyor. Bu da veri analizlerini, önleyici bakımı ve durum izlemeyi kolaylaştırıyor. CPX-E otomasyon sistemi, her seviyede entegre bağlanabilirlik için kendi makine kontrollerini ve tahrik sistemleri ile Festo Motion Control ve Festo remote I/O arasında bağlantı kurmalarına olanak sağlıyor.

VERİ ANALİZİNE IOT AĞ GEÇİDİ

Günümüzde Festo, size IoT-ready bileşenler ve kumanda panelleri için ilk anahtar teslim çözümü sunabilir. IoT ağ geçidi CPX-IoT, OPC UA arayüzü aracılığı ile Festo Motion Terminal, enerji izleme modülü MSE6-E2M veya handling sistemleri gibi saha düzeyindeki bileşenler ve modüller ile Festo Cloud arasında bağlantı kurar. Veriler bulut kullanılarak hazırlanabilir ve izlenebilir. Bu, trend analizlerinin belirlenmesine ve olay meydana gelmesi durumunda erken uyarı sistemleri ile otomatik bildirimlerin ayarlanmasına olanak sağlıyor. IoT ağ geçidi kontrolöre bir bulut arayüzü sunuyor ve ilgili bilginin doğru zamanda doğru formatta iletilmesini sağlıyor.

IoT ağ geçidi CPX-IoT ile, her bir Festo bileşeni için, ilave kişiselleştirme özellikli önceden yapılandırılmış kontrol panellerinin olması mümkün. Kontrol paneli web tarayıcıda görüntüleniyor ve diyagramlarla veriler görselleştiriliyor. Özel widget’lar, yani bir kullanıcı arayüzü bileşenleri ve enerji izlemek için diyagramlar, önleyici bakımın yanı sıra proses ve genel ekipman verimliliğinin artması için performans rakamları netlik kazandırıyor. Durum izleme çözümü, hataların daha iyi teşhis edilmesini ve belirlenmesini sağlıyor, enerji sar yatı hakkında şeffa ık oluşturuyor, anlaşılır bilgiler ile geçmişe ait bilgiler sunuluyor.

IOT-READY MODÜLER KONUMLANDIRMA PLATFORMU

Compact Handling System YXMx için Festo’nun pazarlanabilir bir sistem çözümü var. Bu çözüm, kontrolörlü ki- nematiklerden, hareket görevleri ve durum izleme için ilgili yazılı paketlerinden ve bulut tabanlı görselleştirme için bir uygulamadan oluşuyor. Kompakt handling sistemi, örneğin iş parçalarını veya aletleri taşımak için eğri güzergahların oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bu, özellikle elektronikler ve küçük parçaların yanı sıra laboratuvar otomasyonu için uygun. Makine ve sistem inşa edenler, bu sistem kitleri ile mühendislik maliyetlerini önemli miktarda azaltabilir. Ayrıca yazlımı kütüphanesinden önceden tanımlanmış fonksiyon elemanları ve ardıştırıcı ile sezgili uygulama programlaması, programlamayı ve devre almayı kolaylaştırır. Bu tür bir kit, tasarruf için tamamen yeni bir potansiyel oluşturuyor. Bunlar, makine ve sistem kurucuların çekirdek işlerine bütünüyle konsantre olmalarına olanak sağlıyor.

 

KULLANIMA HAZIR VE GÜVENİLİR

Festo’nun sistem kiti çok çeşitli uygulamalar için temel bir platform oluşturuyor. bu platform kullanıma hazır ve açık arayüzleri sayesinde makine inşa edenlerin uygulama ortamına kolayca entegre edilebiliyor. Kinematiklerin, kontrolörün ve yazılımın mükemmel eşleşen bileşenleri ve işlevleri operasyonel güvenilirliği garantiliyor. Çözüm, standart bileşenlerin kullanılması sayesinde cazip şekilde yatlandırılıyor.