Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İNSAN-ROBOT İŞ BİRLİĞİ İÇİN KENDİ KENDİNE ÖĞRENME: OTOMASYON TEKNOLOJİSİNDE DİJİTALLEŞME, AĞ OLUŞTURMA VE YAPAY ZEKA

Festo

Üretim tesisleri gün geçtikşe otomatikleşiyor. Yazılım bileşenlerinin daha fazla kullanılması sayesinde, bu seneki Hannover Messe’nin sloganı olan “Bağlantı Kur ve İş Birliği Yap” doğrultusunda, bileşenlerin kendileri de daha akıllı hale geliyor ve giderek daha geniş kapsamlı bir ağ oluşturuyor. Festo dijitalleşme alanından yeni teknolojiler aracılığı ile müşterilerini daha üretken hale getiriyor. 2017 Ekim ayından beri Festo’da Ürün ve Teknoloji Yönetimi Departmanı Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Frank Melzer gelecekten beklentilerini şu şekilde özetledi: “Bizim için bu, yazılım geliştirmeye daha güçlü bir şekilde odaklanmak anlamına geliyor. Yazılım şeklinde daha fazla işlev tanıtımı yaparak esnek işlevsellikler için ortam hazırlıyoruz.”
FESTO MOTİON TERMİNAL
Bu gelişmenin en önemli örneği, uygulamalarla kontrol edilen ilk valfin yarattığı donanım ve yazılımın birleşmesi olan Festo Motion Terminal’dir. Gelecekte, Festo bileşenleri analiz için verileri elde edecek ve bunların ön sınıflandırmasını yapacak şekilde tasarlanacak. Festo bu verilerin uygun şekilde değerlendirilmesi ve kullanılması için çeşitli dijital platformlar sunuyor. Festo Dijital İşletmeler Başkan Yardımcısı Andreas Oroszi, “Gelecek için odağımız, müşterilerimize bu platformlarla sadece sistemlerini planlamalarında ve işletmeye sokmalarında değil, aynı zamanda düzenli olarak çalıştırmalarında da çok daha yakın destek vermek ve onlara eşlik etmek olacak.” dedi.

STANDIN KONSEPTİ: ÖĞREN – YAP – İŞLET –
İLHAM VER
Şirketin Hannover’deki standının yapısı, aynı zamanda müşterinin Festo dünyasındaki yolculuğu hakkında da fikir veriyor.“Öğren” bölümünde Festo Didactic, working world 4.0 için öğrenme sistemlerini tanıtıyor, eğitim ve danışmalık programlarını sergiliyor. Andreas Oroszi, “Standımızın ‘Yap’ bölümünde, sezgisel yapılandırmalar ve simülasyon yöntemleri ile müşterilerimizi nasıl destekleyebildiğimizi gösteriyoruz. Bu sanal işletmeye alma ile onlar da istenmeyen çarpışmalardan kaçınabiliyor, devir süreleri ve program kontrol prosedürleri açısından prosesleri önceden optimize edebiliyorlar. Bu da işletmeye alma için maliyetlerin ve çabaların azaltılmasına yardımcı oluyor ve işletme güvenliği de arttırılıyor.” dedi.
İŞLET: FESTO SİSTEMLERİNİN İŞLETİLMELERİ KONUSUNDA MÜŞTERİLERİNE EŞLİK EDİYOR
Üretim bölümündeki makine ve üretim verileri üretim prosesi ile ilgili değerli bilgiler içeriyor. Sistemlerin durumunun izlenmesi ve önleyici bakım sayesinde müşteriler bir hatalı çalışma öncesinde müdahale edebiliyor.
“İşlet” konulu sergi ile fuar ziyaretçileri, esnek, otomatik üretim prosesleri için akıllı ağ oluşturarak çeşitli avantajları bir araya getirebiliyor.  Yapay zeka ve iş birlikçi robotikler nedeniyle yarının çalışma dünyası için açılan yeni fırsatlar “İlham Ver” bölümünde biyonikler alanındaki Gelecek Konseptleri ile birlikte Festo tarafından sunuluyor.
BİYONİK ÖĞRENME AĞI:
İNSAN-ROBOT İŞ BİRLİĞİ İÇİN KENDİ KENDİNE ÖĞRENME ÇALIŞMA ORTAMI
Kurumsal Biyonik Projeler Başkanı Dr. Elias Knubben, “BionicWorkplace ile, hafif bir pnömatik robot olan BionicCobot’un avantajları ile yapay zeka alanındaki Bilgi Teknolojileri sistemlerini birleştiren insan-robot iş birliği için bir kendi kendine öğrenme çalışma ortamı gösteriyoruz.” dedi.

Esnek çalışma ortamlarında, birbirleri ile ağ oluşturan ve iletişim kuran çok çeşitli yardımcı sistemler, çevresel cihazlar bulunuyor. Yapay zeka ile birlikte, makine öğrenme yöntemleri BionicWorkplace’i sürekli kendini optimize eden bir öğrenme ve nedensel olmayan sistem haline getiriyor. BionicCobot ile insanlar doğrudan etkileşim kurabiliyor ve hareketler, dokunma veya konuşma aracılığı ile kontrol edebiliyor. Ayrıca sistemin uzaktan yönlendirilmesi de mümkün oluyor. Bu etkili, güvenli insan-robot iş birliği ürünlerin tek bir adet bile olsa isteğe göre imalatına olanak sağlıyor.      
BİONİCFLYİNGFOX: HAREKET İZLEME SİSTEMİ İLE KISMEN OTONOM UÇUŞ
Uçuş Bionic Learning Network için sürekli tekrarlayan bir konu. Festo, doğadan türeyen temel prensiplere dayanarak, araştırma nesnelerinin geliştirilmesi amacıyla uzun yıllardır üniversiteler, enstitüler ve geliştirme şirketleri ile birlikte çalışıyor. BionicFlyingFox için, geliştiriciler dikkatlerini uçan tilki olarak da bilinen yarasalara yönlendirdi.

2,28 metrelik kanat genişliğine rağmen, çok hafif olan bu uçan nesne küçük bir kavis yarıçapı ile dönebiliyor. Bu da makas prensibine dayanan karışık kinematikler ile mümkün oluyor. İkincil kanat yukarı yöndeki strokta geri çekiliyor ve aşağı yönde güçlü bir strok için yeniden açılıyor. BionicFlyingFox belirlenen bölgede kısmen otonom olarak uçmak için, sürekli olarak konumunu kaydeden bir hareket izleme sistemi ile iletişim kuruyor. Sistem aynı zamanda uçuş rotalarını planlıyor ve gerekli kontrol komutlarını yayınlıyor. Havalanma ve iniş operatör tarafından gerçekleştiriliyor.

BİONİCWHEELBOT:
BİSİKLETÇİ ÖRÜMCEK MODELİNDE BENZERSİZ HAREKET ÇEŞİTLERİ
Bisikletçi örümcek 2008 yılında, biyonik uzmanı Profesör Ingo Rechenberg tarafından Sahara kenarında keşfedildi. Tıpkı diğer örümcekler gibi bisikletçi örümcek da koşabiliyor ama bir dizi takla atarak ve yerde yuvarlanarak da ileri doğru ilerleyebiliyor. Prof. Rechenberg bu örümceği keşfettiğinden beri, bu hareket dizilerini teknolojik uygulamalara aktarmak için çalışıyor. Kinematikler ve tahrik konsepti. Festo’nun biyonik ekibi ile iş birliği yapılarak geliştirildi. BionicWheelBot gövdesinin her iki yanında yer alan, üç uzun bacağa sahip bir tekerlekle yerde yuvarlanıyor. Koşu esnasında geri çekilen iki bacak, dönme hareketi için uzuyor. Örümcek top gibi yuvarlanırken bu bacaklar yeri itiyor ve sürekli dönme hareketi esnasında ileri doğru itiyor.

Bionics4Education
Festo, gençler arasında teknoloji tutkusu yaratmak amacıyla bu yıl bir biyonik kit piyasaya sürüyor. Bu kit, üç farklı biyonik projesi için gerekli yapı malzemelerini içeriyor. Bunlar: Fin Ray Effect®’li uyarlanabilir bir tutucu olan Bionic Elephant’s Trunk, Bionic Fish, ve Bionic Chameleon Gripper. Donanım, biyoniklerle ilgili daha fazla içeriğin ve okulda veya evde pratik uygulama için faydalı ipuçlarının bulunduğu dijital bir öğrenme ortamı ile (www.bionics4education.com) tamamlanıyor. Ücretsiz olan bu içerik, öğrencilerin modelleri inşa etmesine ve programlamasına, öğretmenlerin ise sınıftaki derslerini planlamasına yardımcı oluyor.

FESTO HANNOVER MESSE 2018 TİCARET FUARI’NDA YERİNİ ALDI
“Öğren, Yap, İşlet, İlham Ver” istasyonları ile birlikte yeni Gelecek ve Biyonik Konseptlerinin yanı sıra fabrika ve proses otomasyonu için ürün yeniliklerini de sergiledi. Festo ürünlerinin yer aldığı bir başka stant da ise, Siemens Mindsphere için Dashboard E2M’yi tanıttı ve Multi-Carrier System ile bir gösterim yaptı. Salon 7’deki C40 numara stantta yer alan Microsoft’ta “E²M’de gösterildiği gibi OPC-UA aracılığıyla cihazdan Buluta” konusunda bir tanıtım yapıldı. Salon 6’daki Ortak Şirket alanındaki EPLAN standında ise (Stant No H90) Festo bir bilgisayar çalışma istasyonu ile birlikte yer aldı. Salon 16’da bulunan F04 numaralı Eichenberger Gewinde standında, salon 9’daki D68 numaralı ortak PROFIBUS & PROFINET International (PI) standında ve salon 8’deki D24 numaralı Plattform Industrie 4.0 standında Festo ürünleri sergilendi.