Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YÜKSEK HIZLI KONTROL VE İLETİŞİM SAĞLAYAN SERVO MOTORLAR

DELTA

Hazır giyim endüstrisi, uzun bir geçmişe ve iyi geliştirilmiş endüstriyel yapıya sahip geleneksel bir endüstri. Bununla birlikte, müşterilerin yeni ortaya çıkan sipariş alışkanlıklarını ve daha yüksek kalite ve verimlilik gereksinimlerini karşılamak amacıyla hazır giyim endüstrisinin üretim tarzı, standart seri üretimden daha küçük miktarlarda ve çok çeşitlilikte, özelleştirilmiş üretime doğru kaymıştır. Sık değiştirme, karmaşık üretim süreçleri ve yüksek işçilik maliyetleri yönetim maliyetlerini artırdığından, hazır giyim üreticileri otomatik ekipmanları kullanılıyor üretim çözümlerini iyileştirmenin yollarını aranıyor. El işçiliğinin yerini otomatik makinelerin alması, sadece üretim süresini ve doğrudan maliyetleri azaltmakla kalmıyor, hem üretimde esneklik hem de hazır giyim eşyalarında tutarlı ve yüksek kalite sağlıyor.

Delta, otomatik dikim gereksinimlerini karşılamak için, Avrupalı bir konfeksiyon üreticisine otomatik pantolon cebi ayarlamada kullanılmak üzere verimli bir endüstriyel dikiş makinesi çözümü sunmuş. Bu çözümde ana kontrol olarak kullanılan Delta Ethernetli model Gelişmiş İnce PLC DVP-SE Serisi, CANopen üzerinden Delta AC Servo Sürücü ve Motor ASDA-A2 Serisine bağlanıyor. ASDA-A2 servo sürücüler, dikiş işlemleri için ECMA serisi servo motorların iki eksenini kontrol ediyor. Delta HMI DOP Serisi sayesinde kullanıcılar, parametreleri başarılı üretimi garanti edecek şekilde ayarlayabiliyor ve gerçek zamanlı dikim sürecini izleyebiliyor.

Yüksek hızlı kontrol ve iletişim: Bu çözümde ana kontrol olarak Delta Ağ Tipi Gelişmiş İnce PLC DVP-SE Serisi kullanılıyor. DVP-SE Serisi, eksiksiz ağ iletişim kontrolörü olmasını sağlayan dahili Mini USB, Ethernet ve iki set RS-485 portu sayesinde 0,64 μs’ye kadar yüksek tarama döngüsü sunuyor. Dahili IP Filtresi, kötü amaçlı yazılımlara ve ağ tehditlerine karşı birinci basamak koruma için güvenlik duvarı işlevi görüyor. DVP-SE Serisi, çeşitli genişletme işlemleri için DVP-S Serisinin sol ve sağ modüllerini destekliyor. Bu çözümde son derece verimli dikiş makinesi işlemleri elde etmek üzere, CANopen protokolu aracılığıyla, yüksek hızlı genişletme modülü CANopen Ana DVP- COPM bulunan AC servo sürücüleri kontrol ediyor.

Gerçek zamanlı ayarlama ve izleme: Delta’nın HMI DOP Serisi endüstriyel dikiş makinesine entegre ediliyor. DOP Serisinin tam 65.536 renkli LED ekranı gerçekçi görüntüler sunuyor. Kullanıcılar, hem HMI sayesinde dikiş parametrelerini ayarlayabiliyor hem de makinenin üretim ve çalışma durumunu kolaylıkla izleyebiliyor. DOP Serisi bir ses çıkış arabirimi ile donatılmış.

Hata meydana geldiğinde, çalışma ve dikim verimliliğinde gecikmeleri önlemek için gerçek zamanlı bir sesli mesaj aracılığıyla kullanıcıları uyaran bir alarm veriliyor.

Kararlı ve kesin çözüm: Delta’nın endüstriyel dikiş makinesi çözümü, dikiş işlemlerine yönelik ECMA servo motorların iki eksenini kontrol etmek için AC Servo Sürücü ASDA-A2 Serisini kullanıyor. Tam kapalı çevrim fonksiyonu, makine kaynaklı geri tepme ve titreşim etkilerini azaltıyor ve pozisyon doğruluğu sağlıyor. ECMA servo motorlarda, düşük hızda kararlı olmayan komutları saf dışı bırakabilen ve doğruluğu artıran 20 bit çözünürlüklü artımlı enkoderler bulunuyor. Ayrıca bu motorlar, mutlak 17 bit enkoder desteği sağlamaları ve güç kapalıyken motor konumunu muhafaza edebilmeleri sayesinde müşterinin doğru ve kararlı cep ayarı beklentilerini karşılıyor.