Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YENİ NESİL TEKNOLOJİLERLE GELİŞEN HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ

Günümüzde hareket kontrolü teknolojileri insan gücü ile değil, mekanik olarak yapılıyor. Böylece daha verimli üretim sağlanırken, oluşabilecek kazalar da minimuma iniyor. Tüm otomasyon alanlarında bunu elde edebilmek için, yeni talepleri keşfetmek gerekiyor. Bu yüzden şirketler sistemlerini daha verimli hale getirmek için hareket kontrol ürünleri olan servo motorlar, CNC kontrolcüler gibi sistemlere yönelmiş durumdalar. Hareket kontrolü ile bütünleşen üstün performanslı servo motorların geliştirilmesi, klasik hareket çözümlerinin yerini alıyor. Servo motorlar kullanıcıların daha hızlı, daha hassas ve daha kompakt otomasyon çözümleri oluşturmalarını sağlıyor. Yüksek hızlı servo ve hareket uygulamaları için ise, yüksek hızlı özel ağ bağlantısı gerekiyor.

Geleceğin otomasyon uygulamaları akıllı ve entegre otomasyon çözümlerini temel alıyor ve üreticilere oyunun seyrini değiştirecek yepyeni teknolojiler vadediyor. Temel algılama ve kontrol teknolojilerine yapay zekayı ekleyerek üreticilerin Endüstri 4.0 fabrikalarına yenilik getirmelerini ve ürünlerini geliştirmelerini sağlıyor. Endüstriyel otomasyon çözümleri üretim sürecinin verimli, esnek ve küreselleşen üretim ortamına uygun hale gelmesine yardımcı oluyor. Günümüz makine üreticilerinin gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak üretilen servo ürünler, performanslarının yanı sıra yerden tasarruf sağlayan kompakt yapılar sunuyor. Güvenli hareket kontrol sistemi, sürücülerin ve makine hareketlerinin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi için geliştirilen yenilikçi güvenlik konseptlerini içeriyor. Bu da, yüksek seviyede güvenlik sağlarken, makinelerin kullanılabilirliklerini ve verimliliklerini artırmaya olanak sağlıyor. Makinenin hızının, hareketinin ve ivmesinin güvenli kontrolü sayesinde, makinenin tehlikeli ve güvenli olan hareketleri arasındaki farkı kesin olarak söylemek mümkün. Tehlikeli alana biri girdiği zaman ya da tehlikeli alanda bir kesinti oluştuğu zaman makine operatörünün gerçek bir tehlike altında olup olmadığı bilgisi oluşurken güvenlik sensörlerinden ve kumandalardan gelen tüm sinyaller birleştirilebiliyor. Bu proses devam ederken bile operatörlerin makineye müdahale etmesine olanak sağlanıyor. Böylelikle kesintiler engelleniyor, arıza süresi ve beklenmeyen durmalar en aza indiriliyor, çevrim süresinin arızası kesiliyor ve makineler ile tesislerdeki verimlilik ve kullanılabilirlik artırılıyor.

Büyüyen pazarla birlikte artan çözüm çeşitliliği ise kullanıcılara yeni fırsatlar sunarken bilgi edinme ihtiyacını da artırıyor. Bu ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla hazırladığımız dosya sayfalarımızda bir hareket kontrol sistemini oluşturan; aktüatörler, kontrol sistemleri, enkoder ve diğer algılama sistem ve çözümleri, servo ve step motorlar, sürücüler, haberleşme çözümleri konularına yer verdik.