Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİ 4.0’IN ÖN KOŞULU: “SENSÖR TEKNOLOJİLERİ”

SICK

Akıllı fabrika adı verilen oluşumu meydana getiren parçalar iş istasyonları süreçlerini koordine edip birbirleriyle çalışıyor. Üretim yapıları bağımsız olarak kendilerini organize ve optimize eden otonom birimlere dayanıyor. Akıllı sensörler, Endüstri 4.0’ın uygulanması için bir ön koşuldur. Çünkü akıllı fabrikanın sadece akıllı, zeki ve iletişimi etkinleştirilmiş sensörler tarafından sunulabilen verilere ihtiyacı var. “İletişimi etkinleştirilmiş”; sensör verilerinin alışverişinin bir makine kontrolörü veya bulut tabanlı bir uygulama ile yapılabilmesi anlamına geliyor. Böylece örneğin sensör parametreleri saniyeler içinde yeni üretim siparişlerine otomatik olarak uyarlanıyor veya bir ışık bariyeri optiklerindeki kirleri algılıyor ve durumu doğrudan kontrol merkezine bildiriyor.

ENTEGRE LOJİK FONKSİYONLAR

SICK, “sensör zekası” terimini ortaya koyan bir kaç tedarikçiden biri. Sensörler, SICK’in çok büyük bir rol oynadığı iletişim standardı IO-Link’i de destekliyor. Kendine ve süreç teşhisine yönelik geniş kapsamlı potansiyeller ve sinyalleri doğrudan sensörün kendisinde işlemek için entegre lojik fonksiyonları aracılığıyla akıllı hale geliyor.