Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

BULUTA BAĞLI YENİ NESİL ÜRÜN: ‘INTELLIGENT VANA’

Siemens akıllı altyapı bölümü tarafından geliştirilen “Intelligent Vana”, ısıtma grupları ve klima santralleri için ısı transferi optimizasyonu sağlıyor. Doğrudan buluta bağlanabilen ve kendi kendini optimize eden ürün sayesinde, debi, gidiş-dönüş sıcaklıkları ve ısı çıktısı izlenerek vana ayarları otomatik olarak adapte ediliyor. Siemens ABT Go uygulamasını kullanarak kablosuz LAN üzerinden hızlı ve güvenilir bir şekilde devreye alınabilen Intelligent Vana, debi sensörü, vana ve kontrolörün ayrı olarak monte edilmesi ile esnek montaj kolaylığı sağlıyor. Bağlanabilirlik özelliği ile sürekli güncellik sağlıyor ve ilave fonksiyonları buluttan istenildiği zamanda indirme imkanı tanıyor.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYARAK SİSTEMİ OPTİMİZE EDİYOR

Intelligent Vana sürekli sıcaklık, debi ve enerjiyi ölçerek kendi ayarlarının ısı transfer cihazının ısıtma veya soğutma davranışına göre uygun olup olmadığını kontrol ediyor. İşletim sırasındaki kirlenmenin neden olduğu değişen değerleri otomatik olarak adapte ediyor. Böylece sistemin ömrü boyunca tekrar tekrar manuel ayarlamaların yapılmasının önüne geçiyor. Aynı zamanda, Intelligent Vana’nın ısı transfer cihazı optimizasyon özelliği ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin her zaman enerji tasarrufu bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Vana, ısı transfer cihazından ge- len ek enerjinin verimli bir şekilde daha yüksek ısıtma veya soğutma çıktısına çevrilemediği debiyi tespit ediyor. Bu sayede enerji tasarrufunu sağlayarak sistemi optimize ediyor.

DEVREYE ALMA KOLAYLIĞI

Intelligent Vana’nın devreye alınması otomatik, hızlı ve güvenilir. Veri transferi için farklı yöntemler kullanılabiliyor. İkiz veri setleri doğrudan Desigo ABT Site devreye alma aracından veya ABT Go uygulamasını kullanarak vanaya indirilebiliyor. En etkili yöntem vananın doğrudan buluta bağlanmasıdır. Böylece planlama aşamasında ayarlanan değerlerin daha sonra uzaktan erişim yoluyla ayarlanması kolaylıkla sağlanıyor. Değerler, çalışma sırasında bile her zaman optimize edilebiliyor. Kablosuz LAN ve doğrudan bulut bağlantısına ek olarak, Intelligent Vana üçüncü bir iletişim ara yüzü sunuyor: BACnet / IP.

MONTAJ ÖZELLİĞİ İLE YERDEN TASARRUF SAĞLIYOR

Sunduğu çok esnek montaj seçenekleri ile yerden tasarruf etmeyi sağlıyor. Ultrasonik akış sensörü gidiş hattına, vana da dönüş hattına monte edilebiliyor. Kontrolör boruya paralel, çapraz veya duvarda ayrı olarak monte edilebilir. Renk kodlu geçmeli bağlantılar sayesinde debi sensörü, vana ve kontrolör hızlı, kolay ve hatasız bir şekilde bağlanıyor.