Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

BULUT KULLANILARAK HAZIRLANABİLEN VE İZLENEBİLEN VERİLER

FESTO

Bütünüyle ağ oluşturan “nesneler” gelecekte işletme ömrünü basitleştirecek. Eğer Ağ Nesneleri İnterneti prensibi yol trafiğine uygulanırsa, iyileşen ağ oluşturma becerisi çok çeşitli avantajlar sunuyor. Örneğin, frenleme performansı optimum olan araçlar enerji açısından daha verimli oluyor. Trafik verilerini işlemek bir navigasyon sisteminin araçları güzergah çevirmeleri etrafında yönlendirmesi demektir, bu da uyarlanabilirliğini kanıtlıyor. Tüm trafik ışıklarının ağ oluşturması değişen trafik akışlarına göre tepki göstermelerine olanak sağlıyor. Bu da, merkezinde şu soru olan yeni bir işleme modeli ortaya çıkarıyor. Bir sürücü yeşil ışıklardan oluşa bir dalga için ne kadar ödeme yapmak ister?

ENDÜSTRİ 4.0 İÇİN ZEMİN HAZIRLAMA

Bu modern yol trafiği vizyonunda görüldüğü gibi, ağ oluşturma, uyarlanabilme, enerji verimliliği ve yeni işletme modelleri faktörleri Endüstri 4.0 çağı için çok önemli. Festo, bu çağı, altı önemli ölçütle şekillendiriyor. Festo Motion Terminal’li dijital pnömatikler gibi Endüstri 4.0 için uygun olan ürünler ve çözümler ilgi odağı oluyor. Bunlar, şirket dahilinde, araştırma ağlarında ve Bionic Learning Network’de geçekleştirilen sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları aracılığı ile oluşturuluyor. Tedarik zincirinin optimize edilmesi üretim proseslerini daha verimli hale getiriyor. Ancak, dijitalleşmeden etkilenen insanların buna veya rollerine hazır olmaması durumunda, Endüstri 4.0 başarısız olabilir. Bu nedene, “Training 4.0” ve “Working Environment 4.0”ın piyasaya sürülmesi anlam taşıyor.

Endüstri 4.0’ı gerçek hale getirmek için tüm çabaların altında yatan amaç, sistem sınırlarında farklı işlevlerin entegre edilmesi. Festo’nun yeni oluşturulan Dijital İşletme bölümünde Yönetim Uzmanı olan Dr Michael Hoffmeister, “Bu nedenle Festo, ortak bir referans yapısı oluşturmak amacıyla Alman Elektrikli ve Elektronik Ürün İmalatçıları Birliğindeki ve Platform Endüstri 4.0 projesindeki diğer şirketlerle yakın çalışıyor” dedi.

FESTO “APP WORLD”

Festo bunun bir parçası olarak, referans yapısını ortak yönetim kabuğundaki ürünlerle ve çözümlere yerleştirmek amacıyla dijital ikizleri kullanıyor (RAMII). Tüm Festo ürünleri, Festo ürün anahtarı olarak bilinen veri matrisi kodunu içeren bir ürün etiketi ile birlikte sunuluyor ve bu, tüm bilgilere erişilmesini sağlıyor. Gelecekte, bir Festo ürünü sürekli dijital güncellemeler alacak çünkü Festo ürün anahtarı yeni oluşturulan Festo App World ile bağlantılı olacak. Festo App World ile belirli bir bileşen için sunulan güncellemeler ve hizmetler satın alınabilir. Örneğin, Festo Motion Terminal için mobil uygulamaları, bulut için web uygulamalarını, masa üstü uygulamalarını, programlanabilir mantık kontrolörleri için uygulamaları ve firmware uygulamalarını içeriyor.

VERİ ANALİZİNE IOT AĞ GEÇİDİ

Günümüzde Festo IoT-ready bileşenler ve kumanda panelleri için ilk anahtar teslim çözümü sunabiliyor. IoT ağ geçidi CPX-IoT, OPC UA arayüzü aracılığı ile Festo Motion Terminal, enerji izleme modülü MSE6-E2M veya handling sistemleri gibi saha düzeyindeki bileşenler ve modüller ile Festo Cloud arasında bağlantı kuruyor. Veriler bulut kullanılarak hazırlanabiliyor ve izlenebiliyor. Bu, trend analizlerinin belirlenmesine ve olay meydana gelmesi durumunda erken uyarı sistemleri ile otomatik bildirimlerin ayarlanmasına olanak sağlıyor. IoT ağ geçidi kontrolöre bir bulut arayüzü sunuyor ve ilgili bilginin doğru zamanda doğru formatta iletilmesini sağlıyor. IoT ağ geçidi CPX-IoT ile, her bir Festo bileşeni için, ilave kişiselleştirme özellikli önceden yapılandırılmış kontrol panellerinin olması mümkün. Kontrol paneli web tarayıcı görüntüleniyor ve diyagramlarla trafik ışığı göstergeleri görünüyor.

Özel widget’lar, yani bir kullanıcı arayüzü bileşenleri ve eneji izlemek için diyagramlar, önleyici bakımın yanı sıra proses ve genel ekipman verimliliğinin artması için performans rakamları, netlik kazandırıyor. Durum izleme çözümü, hataların daha iyi teşhis edilmesini ve belirlenmesini sağlıyor, enerji sarfiyatı hakkında şeffaflık oluşturuyor, anlaşılır bilgiler ile geçmişe ait bilgiler sunuyor.

IOT-READY MODÜLER KONUMLANDIRMA PLATFORMU

Compact Handling System YXMx için Festo’nun pazarlanabilir bir sistem çözümü var. Bu çözüm, kontrolörlü kinematiklerden, hareket görevleri ve durum izleme için ilgili yazılı paketlerinden ve bulut tabanlı görselleştirme için bir uygulamadan oluşuyor. Örneğin, Compact Handling System iş parçalarını veya aletleri taşımak için eğri güzergahların oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bu, özellikle elektronikler ve küçük parçaların yanı sıra laboratuvar otomasyonu için uygun. Makine ve sistem inşa edenler, bu sistem kitleri ile mühendislik maliyetlerini önemli miktarda azaltabiliyor. Ayrıca yazlımı kütüphanesinden önceden tanımlanmış işlev unsurları ve ardıştırıcı ile sezgili uygulama programlaması, programlamayı ve devre almayı kolaylaştırıyor. Bu tür bir kit, tasarruf için tamamen yeni bir potansiyel sunuyor. Makine ve sistem inşa edenlerin temel işlerine bütünüyle konsantre olmasına olanak sağlıyor.

KULLANIMA KAZIR VE GÜVENİLİR

Festo’nun sistem kiti çok çeşitli uygulamalar için temel bir platform oluşturuyor. bu platform kullanıma hazır ve açık arayüzleri sayesinde makine inşa edenlerin uygulama ortamına kolayca entegre edilebiliyor. Kinematiklerin, kontrolörün ve yazılımın mükemmel eşleşen bileşenleri ve işlevleri operasyonel güvenilirliği garantiliyor. Çözüm, standart bileşenlerin kullanılması sayesinde cazip şekilde fiyatlandırılıyor.