Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YÜKSEK VERİMLİ TESİS OTOMASYONU

FESTO SANAYİ VE TİCARET

Audi Hungaria’da çalışan 6000’i aşkın eleman Volkswagen şirketler grubunda yer alan Audi AG ve diğer markalar için motorlar geliştirip üretiyor. Burada her gün dört ile oniki silindirlik, toplam 6900 adet dizel ve benzinli motor üretiliyor. Bunun yanında Audi TT Coupe, Roadster ve A3’ün kabriyole versiyonunun montajı da bu tesiste yapılıyor. Montaj tesisi, pres, karoser ve vernikleme birimlerine sahip komple bir otomobil üretim tesisi haline getirildi.

PNÖMATİK İŞLETME MALZEMELERİ YÖNERGESİ

Volkswagen grubunda, Audi ile Volkswagen’in birlikte oluşturduğu bir agregat üretimine yönelik pnömatik işletme malzemeleri kabul listesi (Freigabeliste Audi/VW Aggregatefertigung Betriebsmittelvorschrift Pneumatik) mevcut olup bu liste Volkswagen grubunun tüm tesisleri için geçerlidir.

Festo da bu listeyi temel alarak bir ürün kataloğu oluşturmuştur. Makine ve tesis yan endüstrisinde, işletme malzemeleri imalatında görevli personel motor ve otomobil üretimine yönelik uygun otomasyon ürünlerini bu katalogdan seçip makine ve tesislere entegre ederler. Festo otomotiv sektöründe faaliyet gösteren üreticileri, makine ve tesis imalatçılarını, tasarım bürolarını ve yan endüstriyi planlama aşamasından üretime kadar destekliyor. Özellikle otomobil fabrikaları gibi çok büyük üretim tesislerinde, özellikle enerji ve güvenlik bakımından, açığa çıkarılmayı bekleyen büyük performans potansiyelleri saklıdır.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Festo ürünü komponent ve sistemleri uygular uygulamaz valf ve valf adası düzeyinden etkili basınçlı hava şartlandırmasına kadar tüm alanlarda uygulayıcıyı şaşırtacak tasarruf potansiyelleri değerlendirilmiş olur. Valf adalarıyla gerçekleştirilen değişik kurulum konseptleri birçok kontrol konseptiyle uyumlu çalışabiliyor. Örneğin dağınık esaslı kurulan valf adaları daha kısa hortumların kullanılmasına imkan verirken basıncın da tahrik sistemine değin düşmesini önlüyor. Enerji kayıpları sensörler aracılığıyla bildiriliyor. Basınçlı hava tüketimini görselleştiren sensörler bir sızıntı halinde uyarı veriyor. MS serisi basınç şartlandırıcılarında entegre sensörler bulunuyor. Pnömatik ve elektriksel tahriklerden oluşan sistemlerde enerji verimliliğine daima bütünsel yaklaşmalıdır. Hareket ettirilen her komponent, her ek kütle enerji ihtiyacını bir miktar artırdığı için komponent seçimi akıllıca yapılmalıdır. CACOS ve Positioning Drives yazılımları ile tasarruf potansiyelleri ortaya çıkarılabilir.

MACARİSTA’IN GYÖR KENTİNDE KURULMUŞ TESİS, KURULDUĞUNDAN BU YANA MONTAJ İSTASYONLARI VE DİĞER BİRİMLER HEP FESTO ÜRÜNÜ OTOMASYON TEKNOLOJİSİYLE GELİŞTİRİLİP, VERİMLİLİĞİ FESTO ÇÖZÜMLERİYLE ARTIRILDI.

Festo’nun ürettiği küçük ebatlı hafif yapılı vakum jeneratörleri tutuculara yakın monte edilebiliyor ve bu sayede uzun hortumlara ihtiyaç kalmıyor. Bu sayede, ancak daha geniş çaplı lüleler ve dolayısıyla daha yüksek bir hava tüketimiyle dengelenebilecek uzun tahliye süreleri önlenebiliyor.

TEHLİKE ANALİZİ VE RİSK DEĞERLENDİRMESİ

Makine yönergeleri uyarınca tüm makineler tehlike analizi ve risk değerlendirmesine tabi tutulmalıdır. Bu analizler ve değerlendirmelerden güvenlik hedef ve standartları türetilir. Bu güvenlik hedeflerine çeşitli güvenlik fonksiyonlarıyla ulaşılır. Festo’nun komponentler, devreler ve mühendislik hizmetleri biçiminde sunduğu güvenlik pnömatiğiyle uygulayıcılar güvenlik hedeflerine rahatlıkla ulaşabiliyor. Makine ve tesisin tüm modlarda ve çalışma ömrünün her aşamasında güvenle işletilmesi esastır. Festo marka güvenlik pnömatiği makine ve tesislerin işletmeye alınması, otomatik ve manüel çalıştırma modları, kurulum aşaması, tehlikeli durumla ve acil, güvenli durdurma ya da güvenli hava tahliyesi gibi uygulamalar için çözümler sunuyor ve üstelik tekrar çalışmadan koruyor. Hatalar, risk düzeyine göre güvenlik fonksiyonlarının devre dışı kalmalarına sebebiyet vermemelidir.