Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YENİ NESİL VERİ MERKEZİ ALTYAPI YÖNETİMİ

SCHNEIDER ELECTRIC

SCHNEIDER ELECTRIC’İN BİR REHBER NİTELİĞİNDEKİ “EDGE BİLİŞİM ALTYAPISI İÇİN DCIM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER” ADLI TEKNİK MAKALESİNE GÖRE; EDGE VERİ MERKEZLERİNİN KURULDUĞU BİRÇOK LOKASYONDA IT PERSONELİ BULUNMUYOR. EDGE İÇİN DAYANIKLILIK HAYATİ ÖNEME SAHİP VE YÖNETİM İÇİN GENELLİKLE UZMAN İZLEME SERVİSİ İLE ORTAKLIK GEREKİYOR. YENİ NESİL VERİ MERKEZİ ALTYAPI YÖNETİMİ (DCIM), YAZILIMINDA GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTIRMAK İÇİN BULUT TEKNOLOJİLERİ, VERİ ANALİTİKLERİ VE YAPAY ZEKADAN (AI) FAYDALANIYOR.

Schneider Electric, “Edge Bilişim Altyapısı için DCIM Hakkında Önemli Bilgiler” başlıklı, 281 numaralı Teknik Makalesine resmi web sitesinden ulaşılabileceğini duyurdu. Makalede veri merkezi operatörleri, kanal ortakları ve Yönetilen Hizmet Tedarikçileri (MSP) için Edge bilişim ortamlarında yeni nesil Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) yazılımının başarıyla kurulumuna yönelik en iyi uygulamalara değiniliyor. Bu platformlar AI ve Makine Öğrenmesi (ML) gibi yenilikçi teknolojileri kullanarak IT personeli bulunmayan uzak lokasyonlardaki dağıtık yapıdaki IT ekipmanların dayanıklılığını ve çalışma süresini artırıyor.

Schneider Electric Güvenli Enerji Bölümü İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CTO’su Kevin Brown, “EcoStruxure IT™ gibi yeni nesil DCIM mimarileri, veri analitikleri, açık API’lar ve diğer uygulamalarla entegrasyon yoluyla Edge ve mikro veri merkezi sistemleri hakkında eşsiz veriler sağlıyor. Ancak başarılı bir DCIM kurulumu için kurumsal katılım ve paydaşlar arasında kesintisiz işbirliği gerekli. Hazırladığımız teknik makalede vurgulandığı üzere DCIM’in değerinden tam olarak faydalanmak için doğru süreçlerin kullanılması ve teknolojiler ve operasyonlar gelişirken bunların da uyarlanması gereklidir” dedi.

DCIM DAHA FAZLA İŞ BİRLİĞİ VE DAYANIKLILIK SAĞLIYOR

Yayınlana teknik makaleye göre, yeni nesil DCIM platformları, bunları eski veri merkezi yönetim sistemlerinden açıkça ayıran beş temel özellik ile tanımlanıyor:

  • Uygulama kolaylığı, ölçeklenebilirlik, analizler ve bakım için bulut teknolojilerinden faydalanma
  • AI aracılığıyla bilgi ve olay öngörüleri için bir veri havuzuna bağlanma
  • Mobil ve web teknolojilerinden faydalanma ve başka tedarikçilerin platformları ile entegre olma
  • Tasarımında sadeliğe ve sezgisel kullanıcı deneyimlerine öncelik verme
  • Potansiyel siber güvenlik risklerini belirlemek ve ortadan kaldırmaya yönelik bir uyumluluk aracı olma

EcoStruxure™ gibi yeni nesil DCIM mimarilerinin uyarlanması yoluyla tesis yöneticileri, bakım yükseltmelerini ve servis programlarını optimum seviyelerde gerçekleştirebiliyorlar. EcoStruxure aynı zamanda iş ortaklarının ve hizmet sağlayıcıların görünülürlüklerini kolayca artırmalarını ve büyük coğrafi alanlarda birden fazla Edge sahasını yönetmelerini mümkün kılıyor. Bunların yanında EcoStruxure, kullanıcıları için plansız çalışılamayan süreleri her zaman, her yerden ve herhangi bir cihaz üzerinden proaktif bir şekilde yönetmelerini mümkün kılan, gerçek zamanlı uyarılar ve güncellemeler sağlıyor.

OPERASYON VE BAKIM (O&M) PROGRAMLARI

281 Numaralı Teknik Makalede öne çıkan bir diğer konu ise Operasyon ve Bakım (O&M) programları ve bunlara duyulan ihtiyaç. O&M programları, yazılımın Edge bilişim ortamında benzer şekilde yapılandırılmış O&M’lerle yakın işbirliği içinde çalışmasını mümkün kılıyor. Bu sayede bakım ve yönetim kolaylaşıyor ve gerçek zamanlı proaktif güncelleme için otomatik bellenim ve hata düzeltmeleri sağlamak mümkün oluyor.