Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÜRETİM HATLARI DİJİTAL HİZMETLERLE İZLENİYOR

ABB

COVID-19 SALGINI GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA, ABB’NİN ROBOTİK VE İMALAT OTOMASYONU BÖLÜMÜ ÖNEMLİ YAZILIM HİZMETLERİNİ ÜCRETSİZ OLARAK SUNMA KARARI ALDI. BU ŞEKİLDE ABB, MÜŞTERİLERİ VE PARTNERLERİNİN ÜRETİM HATLARININ ÇALIŞMAYA DEVAM ETMESİNE YARDIMCI OLACAK VE EVDEN ÇALIŞIRKEN İŞLETMELERİN FAALİYETLERİNİ SÜRDÜREBİLMESİNE İMKAN SAĞLAYACAK.

Birçok şirket, özellikle mevcut sosyal mesafe ve uzaktan çalışma ihtiyacı göz önüne alındığında, üretim hatlarını uzaktan yöneterek ve robot sistemlerini daha az insan etkileşimi ile optimum performansta çalışmasını sağlayabilen bu dijital çözümlerden yararlanabilecekler. Dijital araçlar da müşterilerin çalışmaya devam etmesine ve herkes işyerine döndüğünde hazır olacak projelere hazırlanmalarına yardımcı olmak için kullanılabiliyor.

ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyon Bölümü, 31 Aralık 2020 tarihine kadar önemli yazılım hizmetlerini müşterilerine ücretsiz olarak sunmayı hedefliyor. Dahil olan hizmetler arasında durum izleme ve teşhis, varlık yönetimi yazılımı ve önemli malzemelerin tedariki için üretim hatlarının uzaktan sorun giderme ve izlenmesi bulunuyor. Aşağıdaki teknolojilere halihazırda erişimi olan, ancak bunları nasıl kullanacakları konusunda tavsiye ve rehberlik isteyen müşteriler yerel ABB temsilcilerine başvurma olanağına sahip. Ücretsiz kullanıma sunulan yazılımlar ise:

ABB ABILITY ™ İNTERNET BAĞLANTILI SERVİSLER: “DURUM İZLEME VE TEŞHİS”

ABB’nin Internet Bağlantılı Servis platformu, tek veya tüm robot filosunu mevcut durumunu ve performansını izleyerek müşterilerin robot sistemlerini en iyi performansla çalıştırmasına ve uzaktan izleyebilmelerine yardımcı oluyor. ABB Ability ™ İnternet Bağlantılı Servisi, servis uzmanlarının yüksek maliyetli plansız üretim duruşlarına yol açabilecek sorunlara çözüm bulmalarını ve aksiyon alınabilecek olan bilgileri elde etmelerini sağlıyor.

TEMEL ÖZELLİKLER:

7/24 güvenli izleme ve teşhis hizmeti
En sık görülen arızaların belirlenmesi
Mekanik ve kontrol ünitesi ölçümleri için Durum İzleme ve trend analizi
E-posta yoluyla anında kritik alarm bildirimleri
Hızlı kök neden analizi için alarm durumunda sistem anlık görüntüsü
Kullanılabilir bilgiler içeren MyRobot ve alarm kontrol paneli
Mesai saatlerinde sanal eğitim desteği
RobotStudio®

RobotStudio ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımı olup, fiziksel varlıkların veya sistemlerin tam bir dijital kopyasını (dijital ikiz) sunuyor böylece üretim hattında neler olup bittiği uzaktan görülebiliyor. ABB’nin RobotStudio çevrimdışı programlama aracı, kullanıcıların gerçek bir üretim hattının başına gitmeden veya durdurmak zorunda kalmadan, sanal bir 3D ortamda eksiksiz bir robot kurulumu oluşturmasını, simüle etmesini ve test etmesini sağlıyor. Tüm Powerpack’ler ve CAD dönüştürücüler, dijital ikiz ve sanal gerçeklik toplantıları dahil tüm RobotStudio fonksiyonları artık ücretsiz olarak sunuluyor.

SANAL TEKNİK DESTEK

Herhangi bir teknik desteğe ihtiyaç duyulursa, video (Skype, Zoom, Teams) aracılığıyla etkinleştirilen ücretsiz sanal teknikten destek sunuluyor. Bu desteğe erişmek için yerel ABB temsilcilerine başvurmak gerekiyor.