Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TÜM MAKİNELERLE KOLAY İLETİŞİM: “ABB ABILITY’YE DAYALI B&R’IN İLK BULUT UYGULAMASI”

B&R

BULUT UYGULAMASI ASSET PERFORMANCE MONİTOR, MAKİNE VERİLERİNİ 24 SAAT BOYUNCA TOPLUYOR, HAZIRLIYOR VE AÇIK BİR ŞEKİLDE SUNUYOR.

Asset Performance Monitor ile B&R ilk bulut uygulamasını sunuyor. Uygulama, ABB’nin dijital çözümler için birleşik çapraz endüstriyel teklifler sunan ABB AbilityTMsistemine dayanıyor. Bu uygulama ile makine üreticileri, sahadaki tüm makineleri için güvenilir bir genel görünüm elde ediyor. Optimizasyon ihtiyacı kolayca tespit ediliyor, müşterilere verilen servis hizmeti geliştiriliyor ve yeni satış potansiyelleri açılıyor.

Uygulama; üretim hızı, enerji tüketimi veya sıcaklık gibi verileri 24 saat boyunca topluyor. Kullanıcı hangi bilgilere ihtiyacı olduğunu kendisi belirleyebiliyor ve uygulama toplam ekipman etkinliği gibi temel performans göstergelerini (KPI) otomatik olarak hesaplayabiliyor. Asset Performance Monitor verileri hazırlıyor ve açık bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Bu bilgiler doğrultusunda makine üreticisi makinelerini sürekli olarak optimize edebiliyor ve müşterilerine daha iyi bir servis hizmeti sunabiliyor.

AÇIK MİMARLIK

Verileri toplamak için bir makine veya üretim hattı bir Edge-Cihazı ile bağlanıyor. PC, OPC UA aracılığıyla makine kontrolöründen verileri alıyor ve bunları MQTT-Protokolü kullanarak buluta aktarıyor. Edge-Cihazı, otomatik olarak ABB Ability bulutuna bağlanıyor ve gerekli yazılımı yüklüyor. Makine üreticisi bulut uygulamasına erişim sağlıyor ve bunun için yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre girmesi yeterli oluyor. Asset Performance Monitor’un sağladığı tüm özelliklere de böylece erişebiliyor.

ABB-ABİLİTY-PLATFORMU

B&R’ın bulut uygulaması ABB Ability üzerinde çalışıyor. Kaydedilmiş verilerin emniyeti ve entegrasyonu en yeni emniyet standartları ve transfer protokolleri kullanılarak garanti ediliyor. Microsoft Azure altyapısı, tüm ABB Ability servislerinin dünya çapında güvenilir bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlıyor. ABB Ability, bulut uygulamalarının gelecekte Yapay Zekâ ve “Machine Learning” ile uygulanması için tüm ön koşulları sağlıyor.