Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SOĞUK MUHAFAZA SİSTEMLER İÇİN LABORATUVAR OTOMASYONU

FESTO SANAYİ VE TİCARET

Otomasyon laboratuvarların numune tüplerinin nakledilmesi ve “manuel handlingi” ile ilgili riskleri azaltmalarına yardımcı oluyor. Thermo Fisher Scientific’in kesintisiz entegre edilen laboratuvar otomasyonu modülleri, kan numunelerinin içeriye transfer edilmesi ve hemen ardından analiz modülünden muhafaza edilecekleri soğutma sistemine aktarılmaları amacıyla kullanılıyor. Festo’nun kuruluma hazır çözümleri numunelerin soğuk muhafaza sisteminden kesintisiz bir şekilde içeri ve dışarı aktarılmasına olanak sağlıyor.

Laboratuvarlar büyük bir maliyet baskısı ile karşı karşıya. Örneğin, Almanya’da, medikal laboratuvarlar kan numunesinin analiz edilmesi için sadece 1,50 € alıyor. Bu nedenle otomasyon ve modernleşme pek çok laboratauvar için ileriye gitmenin tek yolu. Bu durum, otomasyon sektörünün yılda %5 oranında büyüdüğünü gören laboratuvarların merkezileştirilmesi ve birleşmesi yönündeki pazar eğilimi ile uyumludur. Numunelerin içeri doğru aktarılması, santrifüjlenmesi, numune tüplerinin kapaklarının açılması ve yeniden kapatılması, numunelerden temsili örneklerin alınması, sınıflandırılması, etiketlenmesi muhafaza edilmesi ve yeniden erişim, otomatik modüller ile gerçekleştiriliyor.

Bu modüller tüm dünyada, Thermo Fisher Scientific’in Klinik Teşhis Sistemleri işletme birimi veya onun OEM ortakları tarafından Thermo ScientificTM TCAutomationTM adı altında pazarlanıyor. Numunelere yeniden erişimin kolay olması için tüm modüller, bir konveyör ve yazılım sistemi aracılığı ile birbirine bağlanıyor. Test edilmiş ve belgelendirilmiş bu handling sisteminin uygulanması için konseptler Festo’nun bir Fin-Alman proje ekibi tarafından geliştirildi.

GÜVENİLİR SOĞUTMA

Kan numuneleri çok hassas ve bu nedenle de analiz için soğutulmaları çok önemli. Pek çok laboratuvar bir günde 2.000 civarında kan numunesi üzerinde çalışıyor. Bu nedenle de numunelerin, etiketleme ve ilk analizden hemen sonra soğutulmuş bir muhafaza alanına güvenli bir şekilde yerleştirebilmeleri ve buralardan kolayca alınabilmeleri gerekiyor.

Bu görevler, Thermo Fisher Scientific’in otomatik soğuk muhafaza modülü ile gerçekleştiriliyor. Bu modüle, 14.800 adete kadar numune yerleştirilebiliyor ve yerleştirilen numuneler daha fazla test gerçekleştirilebilmesi amacıyla yeniden analiz modülüne geri taşınabiliyor. Eğer art arda çok sayıda kan testi yapılması gerekiyorsa, bir kan numunesi sıcaklık artışı sonucunda kullanılamaz hale getirilmeksizin, soğutma modülüne güvenli bir şekilde yerleştirilebilir ve buradan güvenli bir şekilde alınabilir. Otomatik bir handling çözümü aynı zamanda, numune tüplerinin düşmesi nedeniyle sistemde kontaminasyon riskini de azaltıyor.

GÜVENİLİR VE ERİŞİLEBİLİR

Klinik Teşhis Sistemleri Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Janne Järvinen, “Sadece kullanılabilirlik için değil, aynı zamanda güvenilirlik ve güvenlik için ve elektrik kesintisi durumunda kolay erişim ve temizlenebilirlik için de çok sıkı gereksinimlerimiz vardı” dedi. Sistem kullanıcıları, otomasyon uzmanları değil, laboratuvar teknisyenleridir. Festo’nun kuruluma hazır robotik sistemleri, 68 adet numune taşıyabilen raflarda yükleme ve boşaltma işlemleri gerçekleştiriyor. Handling çözümü saatte 700 numuneye kadar işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Soğuk muhafaza sisteminde (3,65 m genişlik, 2,20 m yükseklik ve 1,70 m derinlik) Festo elektrikli bileşenleri ile uyumlu bir tutucu ve aktarma sistemi bulunuyor.

KOORDİNE TEKNOLOJİ

Kişiye özel çözümde ERMO döner tahrik, EMMS-ST ve EMMS-AS tipi motorlu EGC eksenleri ile CMMO-ST ve CMMP-AS tip motor kontrolörleri bulunuyor. CPX-CMXX kontrolör handling sisteminin X/Y koordinat sisteminde hareketinden sorumludur. CPX terminalinde elektrikli tahrik ünitelerinin kontrolünden sorumlu olan bu akılı modül, Kartezyen kinematik istemlerin tüm hareket akışını koordine ediyor. Her birinde maksimum dört eksen bulunan iki eksen grubu, Festo Configuration Tool yazılımı kullanılarak kolayca yapılandırılabiliyor. Modül programlanmak zorunda değildir, bunun yerine akışı parametreleme veya öğretme yoluyla alıyor.

PAZARA ULAŞMA SÜRESİ AZALDI

Klinik Teşhis Sistemleri Otomasyon Kıdemli Program Müdürü Jan Öst, “Tasarım ve geliştirme departmanımız için iş yükünü kolaylaştırmak ve dahili programlarımızı kısaltmak amacıyla Festo’ya raf sistemi dahil, kuruluma hazır handling modülünün tamamını tedarik etme görevini verdik. TCAutomation Soğuk Muhafaza Sistemi için muhafaza, tasarım ve yazılım tedarik ettik. Festo ise test edilmiş ve onaylanmış bir alt sistem sundu. En büyük avantajı, Festo’nun bir çözümü sunma hızı. İlk prototipleri, sadece iki ay içinde 3D modeli olarak aldık ve bu sayede pazara ulaşma süremizi önemli miktarda azaltabildik” dedi.

İçeri ve dışarı aktarma için kullanılan çok yönlü modül ERMO döner tahrik ve EGC eksenlerinin yanı sıra EMMS-ST step motorundan oluşuyor ve 68 numunenin bulunduğu rafları yerlerine taşıyor.