Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

IO-LINK İLE OTOMOTİVDE MAKİNE OTOMASYONUNUN DİKEY ENTEGRASYONU

OMRON

Otomotiv endüstrisinin kompleks üretim fabrikalarında sistemin kısa süre kapanması bile son derece maliyetli olabiliyor. Günümüzde bu üretim sistemleri pek çok farklı acil durum stratejisiyle donatılmış olsa da kötü bir senaryoda, tek bir komponentteki arıza tüm fabrikanın kapanmasıyla sonuçlanabiliyor. Sürekli artan üretim kalitesi taleplerine ek olarak önleyici bakım ve duruş süresinin ortadan kaldırılması daha da önemli hale geliyor. Modern otomasyon teknolojisi bu süreci, arıza yapması olası bir komponentin önleyici işlem dahilinde değiştirilmesi için uyaracak fonksiyonlarla destekliyor. Bu işlem makinelerin veya bütün fabrikaların duruş süresini minimuma indiriyor ve genel kullanılabilirlik rakamlarını yukarı çekiyor. Buna bağlı olarak da aynı zamanda stok kontrolü ve yedek parça satın alımı gibi işlerin çok daha odaklı bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor.

OTOMASYONDA DİKEY ENTEGRASYON

Otomotiv endüstrisinde “Otomasyonda Dikey Entegrasyon” konsepti, şirketin tam otomasyon platformunun bir parçası olarak yeni IO-Link ürünleri için entegre uygulamalar kullanır; buna EtherCAT ve EtherNet/ IP desteği de dahildir. Sorunsuz entegrasyon için IO-Link ürünleri Sysmac Studio yazılım ortamına eklenmiştir. Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) otomasyon sistemlerinin yapılandırılması, programlanması, simülasyonu ve otomasyonu için kapsamlı çözümler sağlıyor.

ENDÜSTRİ 4.0 İLE ESNEK ÜRETİM

Saha seviyesindeki cihazlarla gerçek zamanlı çift taraflı haberleşmenin mümkün olduğu Akıllı Fabrika rüyası artık gerçeğe her zamankinden daha yakın.

Bu durum, kısmen IO-Link dijital protokolü sayesinde. Sensörler ve aktüatörler artık basit açık/ kapalı sinyalleri veya analog menzillerden çok daha fazlasıyla haberleşebiliyorlar. Artık kontrolöre gelişmiş durum ve tanı bilgileri sunabiliyorlar. Dahası, kontrolör aynı zamanda sensör parametrelerini değiştirebiliyor ve tam olarak Endüstri 4.0’ın öngördüğü esnek üretim gerçekleştirilebiliyor.

IO-LINK NASIL ÇALIŞIYOR?

IO-Link, sensörler ve aktüatörlerle haberleşme teknolojisi olup Uluslararası bir standart olarak ilk kabul gören teknolojidir (IEC 61131-9). Sensör seviyesinde daimi ve akıllı haberleşmeyi mümkün kıldığı için otomotiv endüstrisinde yeni otomasyon fırsatlarının kapısını açıyor. IOLink Master yoluyla sensör/aktüatördeki bilgileri topluyor. Bu veri, bir field bus ağı ile host kontrolörüne iletiliyor.

IO-LINK’İN TEMEL DEĞERİ NEDİR?

IO-Link sensör seviyesine kadar tüm sistemde haberleşmeye olanak tanıyor. Bu entegre zeka, otomasyonda yeni fırsatları mümkün kılıyor. Üretim endüstrisindeki mevcut sorunları ortadan kaldırıyor.

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE IO-LINK’İN ÖNCELİKLİ FAYDALARI

Hızlı ve otomatik ürün değişimleri: Yeni format ayarları otomatik olarak kontrolör veya HMI’dan tüm sensörlere ve aktüatörlere aktarılabiliyor. Önleyici bakım için izleme: IO-Link sensör durumu çalışma esnasında sürekli izlenebilir. Arıza durumu önceden tespit edilebilir ve beklenmedik bir hat durması yaşanmadan önce düzeltici eylemler gerçekleştirilebilir.

Hata sebeplerini kolay tanımlama: Bir makine veya hat beklenmedik olarak durduğunda IO-Link, hızlı sebep tanımlama için cihazların durumunu ve kablolamalarını kontrol etmeye olanak tanır. Basit tanımlama daha sonra azaltılarak düzeltici eylemler derhal gerçekleştirilebilir.

OTOMOTİVDE UYGULAMA SINIFLANDIRMASI

Presleme: Presleme işlemi, düz bir sac levhasını boş veya sarmal şeklinde bir presleme makinesine yerleştirerek bir araç ve kalıp yüzey yardımıyla levhaya son biçim verme işlemidir. Pek çok presleme atölyesinde hasarlı araçlar bir numaralı duruş süresi sebebidir. Yanlış hizalama, kısa besleme, aşırı besleme, cüruf tıkanması ve parça ejeksiyon hataları kalıplara hasar vererek yüksek maliyetli değişim masrafları çıkarabilir ve tehlikeli ortamlar yaratabilir. Verimlilik ve esnekliği artırarak presleme işlemine uyum sağlayacak bir standart endüstriyel sensör yelpazemiz mevcut. Çözümlerimiz doğru konum algılama ve çalışma noktası takibine olanak tanımaktadır.

Kaporta atölyesi: Kaporta atölyesi işlemi, araç gövde ve çerçeve komponentlerinin montaj işlemidir. Pek çok otomotiv fabrikası maksimum kapasitede çalışır. Kendi kendine tanı özellikli, sıçramaya dayanıklı yüzeylere sahip sensörlerimiz bakım döngüleri arasında güvenilir performans alındığından emin olurken aynı zamanda üretim verimliliğini geliştirmeye olanak tanır. IO-Link teknolojisi sayesinde kestirimci ve önleyici bakım özelliğine sahip olan sensörlerimiz, önleyici ve kestirimci bakım planları yapmakta ve yürürlüğe koymakta gerekli bilgileri tesislere sağlar. Parçaların arıza yapmadan önce değiştirilmeleri operatörlerin optimum verimlilik, üretkenlik ve emniyeti sağlamalarını sağlar.

Boya: Boya hem koruma hem de dekorasyon amaçlı olarak otomobillerde kullanılan boyadır. Bu süreç, sistemde yer alan tüm komponentlerin zorlu çevre koşullarında güvenilir performans göstermesini gerektirir. İçerideki her sensör, boya ve diğer teknik sıvılarla doğrudan temas halinde bile güvenilir performans ve algılamaya sahip olmalıdır. Sensör gövdesinin mühürlenme yöntemi herhangi bir sıvının içeri sızmasını engeller.

Uzun süre kararlı ve güvenilir algılama işlevini garanti eder. Bu da periyodik bakım ve değişim masraflarını azaltabilir.

Güç aktarma: Güç aktarma güç üreten ana komponentlerin montajı ve kurulumudur. Tüm güç aktarma sisteminin parçalarının montajı, farklı şekiller ve metallere karşın kararlı konumlandırma ile algılanmalıdır. Alüminyum parçaların kararlı konumlandırma tarafından algılanması zordur. Bu yüzden bu safhada güvenilir performans çok önemlidir. Alüminyum parçaların ve IO-Link’e sahip uzaktan yapılandırılan sensörlerin yüksek performansla algılanmasının optimum dengesi, tüm güç aktarma komponentlerinin güvenilirliğini ve hatasız montaj sürecini garanti eder.

Montaj şasi, trim ve iç sistemler: Yeni esnek fabrika ortamında müşteriler, her otomasyon parçasının montaj sürecinde alacağı yeri hak etmesini ister. Bu sadece fiyatın değil, aynı zamanda güvenilirlik, bakım ve onarım masraflarının da satın alma kararında rol sahibi olduğu anlamına gelir. Fabrika ortamında emniyetli ve güvenilir çözümler sağlamak bir zorunluluktur. Omron sensörleri, verimli bakım maliyeti azaltıcı çözümleriyle müşterilerin montaj verimliliğini sağlamasına ve artırmasına olanak tanır. IO-Link teknolojisi barındıran sensörler, kanıtlanmış teknolojiye dayalı ve uzmanlık ürünü uygulamaların bazen en iyi çözümleri sağladığını gösterir.

IO-LINK İÇİN EKSİKSİZ ÇÖZÜM

Mevcut geniş kapsamlı otomasyon platformuna çok sayıda IO-Link ürünleri ekleyen Omron, kullanıcıların eksiksiz IO-Link çözümleri uygulayabilmeleri için kullanımı kolay ve güvenilir bir seçenek sağlıyor. Yüksek performanslı sensörler ve çok yönlü IO-Link master üniteleri içeren yeni ürünler, Akıllı Fabrika çözümleriyle bağlantılı verimlilik ve üretkenlik kazanımlarına erişmeyi daha da kolaylaştırıyor. Yeni IO-Link uyumlu sensör serisi kesintisiz ışınlı, retroreflektif ve cisimden yansımalı fotosensörleri, renk işareti sensörleri, standart proximity sensörleri ve sıçramaya dayanıklı proximity sensörlerini kullanıyor. Tüm tipler, daha hızlı ve kolay kurulum sağlayan standart M8 konnektörleri veya M12 Smartclick konnektörleri ve kablolu bağlantılara sahiptir. Yeni sensörlerin sunduğu birçok yenilikçi özellikler arasında sürekli izleme, kendi performansını raporlama becerisi ve otomasyon sistemi tarafından iletilen verileri kullanarak anında yeniden yapılandırma desteği bulunduruyor. Sensörler iki IO-Link master ünite modülüyle tamamlanıyor, bunlardan biri kablolu sensörler ile birlikte kullanılan vidasız kelepçe terminalleridir, diğeriyse Smartclick konnektörleriyle kullanılıyor. Her iki ana ünite modülü, standart sensörlerin ve IO-Link tiplerin bağlanmasına olanak sağlayarak mevcut makinelerin ve sistemlerin yükseltilmesini kolaylaştırıyor. IO-Link, büyük sensör üreticileri de dahil 100’den fazla şirket tarafından desteklenen bir açık uluslararası standarttır. İki yönlü haberleşme sağlar ve tipik sensör ve aktüatör sinyallerini desteklediği gibi aynı zamanda sensörlerin ve aktüatörlerin otomasyon sistemiyle durum bilgisi ve çalışan parametreleri alışverişi sağlıyor. Bu, kirlenmeye bağlı olarak sensörün performansı düştüğünde sensörün bir alarm üretebileceği ve makinenin durmasına yol açmadan durumun düzeltebileceği anlamına geliyor. Sensörlere yeni parametrelerin gönderilebilmesi becerisi birden fazla ürünle çalışan makineler için özellikle kullanışlıdır, birçok uygulamada bu beceri, değişimler sırasında manuel müdahale gerekliliğini ortadan kaldırır. Omron’un yeni IO-Link ürünleri toplam otomasyon platformunun bir parçası olup EtherCAT ve EtherNet/IP desteğine de sahiptir. Sorunsuz entegrasyon için IO-Link ürünleri Omron’un Sysmac Studio yazılım ortamına eklendiğinden yapılandırma, programlama, simülasyon ve otomasyon sisteminin izlenmesi için kapsamlı çözümler sağlıyor.