Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GELECEĞİN AKILLI FABRİKALARINDA ARTAN ÜRETİM VERİMLİLİĞİ

Dijital fabrika; diğer bir adıyla akıllı fabrikalar, üretimde verimliliğin artmasını, üretimin anlık olarak takip edilmesini ve uzaktan müdahale edilebilmesini sağlayan otomasyon sistemleri ile donatılmış fabrikalardır. Teknoloji çağında olmanın iletişimden sanayiye kadar pek çok alanı etkilemesinin nedenleri içinde yer alıyor. Bu etkileşim üretim yapan fabrikaları da yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda teknolojinin yeni bir çağ atlamasıyla birlikte üretim aşamasını etkileyen büyük yenilikler meydana gelmeye başladı. Özellikle dijital fabrika kurulumu bu etkileşimlerin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. Dijital fabrika kavramının getirdiği en büyük yenilikler arasında fabrikaya dair tüm gelişmelerin ve verilerin dijital ortama yani bilgisayara aktarılması yer alıyor. Her bir fabrika için farklı yazılımlar kullanılarak fabrikaya dair tüm veriler bu ortamlara aktarılabiliyor. Bu ortamlarda fabrikanın üretime başlaması ve yapılan üretimin sonuçlarının değerlendirilmesi dijital fabrika kavramının bir parçası niteliğinde. Fabrikalar için düzenlenmiş olan yazılım sistemleri aracılığıyla fabrikanın çalışma sürecinde görülen aksaklıklar da değerlendirilebiliyor. Tesislerde yapılan üretimin ve üretim aşamasında karşılaşılan tüm detaylar yazılım aracılığıyla test edilebiliyor. Ayrıca sistemlerin yardımı sayesinde fabrikalarda oluşan arızalar da kısa süre içerisinde belirlenebiliyor.

Bunun yanı sıra bakım ve onarım için ne gibi adımlar atılması gerektiği de belirlenebiliyor. Tüm bu detayların akıllı fabrika sistemi sayesinde planlanabiliyor olması fabrikanın üretken yapısında süreklilik sağlıyor. Akıllı fabrikaları oluşturan hayati yapılardan birisi, sistemin kendi içindeki iletişimdir. Dijital fabrikalarda; otonom robotlardan, basit sensörler ile donatılmış makinelere kadar her ekipman birbiriyle iletişim halinde olacak. Endüstri 4.0 ile gelişen Nesnelerin İnterneti kavramı bu noktada devreye giriyor. Sistemin işleyebilirliğini ayakta tutmak için birbiriyle konuşan makineler, süreçteki hataları da gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor. Üretim sürecini en ufak ayrıntıları bile atlamayacak şekilde kontrol eden akıllı makineler, ürünlerin kalite kontrol işlemini de en iyi şekilde gerçekleştirebiliyor. Fiziksel ortam ile dijital dünya arasında iletişim kurabilen siber fiziksel sistemler sayesinde, üretim bandındaki en ufak bir eksik dahi makinelerce saptanıp gerekli birimlere iletilebiliyor. Ürünlerin giderek kişiselleşmesi ve tüketiciye özel olması, üretim bandında da değişikliklere gidilmesini gerektiriyor. Akıllı fabrikalardaki sensörler, toplanan veriler ve makineler arası iletişim sayesinde bu işlem kolaylaşabiliyor. Akıllı robotların sensörler ile tanımlayacağı ürün, adeta kendisine ne yapılacağını sisteme belirtiyor. Üretim bandında nasıl işleneceğini ya da nasıl paketleneceğini söyleyen ürünler sürecin verimliliğini de artırıyor. Akıllı fabrikalarda sistemin yönetilmesi bazındaki karar alma süreçleri genellikle insanların kontrolünde de olsa, yakın gelecekte çoğu fabrikanın tamamen yapay zekâ tarafından yönetileceği ortada gibi gözüküyor.