Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

FABRİKALAR ENDÜSTRİ 4.0 TEKNOLOJİSİYLE AKILLANIYOR

BÜROTIME

ÜRETİMDEN TESLİMATA KADAR TÜM SÜREÇLERİ ENDÜSTRİ 4.0 İLKELERİYLE SÜRDÜREN BÜROTİME, 140 BİN METREKARELİK ALANA KURULU TESİSİNDE HATA PAYINI BİNDE 7’YE İNDİRİYOR. SİPARİŞİN ALINMASIYLA BAŞLAYAN PLANLI ÜRETİM, MAKSİMUM VERİMLİLİK SAĞLARKEN, ATIK YÖNETİMİ DE KONTROL ALTINA ALIYOR.

Bürotime, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 140 bin metre karelik alana kurulu tesislerinde faaliyete başladığı günden itibaren rekabet gücünü yükselten, katma değeri yüksek ürün ve hizmetler sunmaya devam ediyor. Dijital çağın gerekliliklerini göz önünde bulundurarak gerçekleştirdiği modernizasyon çalışmaları ile Endüstri 4.0 ilkelerine uygun olarak faaliyet gösteren firma; müşterinin sipariş anından başlayıp ürünün teslimatına kadar olan tüm süreçte teknolojiden faydalanıyor.

Bürotime, yurt içi ve yurt dışındaki franchise noktaları ve üretim merkezi arasındaki tüm süreçleri web tabanlı iş platformu “b.smart” üzerinden kontrol altında tutarak, iletişimin sorunsuz ilerlemesini sağlıyor. Müşteri aktiviteleri, teklif süreci, sipariş, satış ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm adımları gözlemleyebildiği, üretim süreçlerine entegre çalışan bu sistem sayesinde riskleri minimuma indirgiyor.

TESİS YATIRIMLARI HATA PAYINI BİNDE 7’YE DÜŞÜRDÜ

Tam otomasyonun sağlandığı fabrika hakkında bilgi veren Bürotime Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Tosunoğlu, “2012 yılında ciddi yatırımlar yaparak, üretim hattındaki tüm makineleri birbiriyle koordineli bir iletişim sağlayabilecek şekilde yeniden yapılandırdık. Hem teçhizat hem de yazılım anlamında yapılan bu yatırımların sonuçlarını almaya başladık. Geldiğimiz noktada hata payımız binde 7’lere kadar geriledi” dedi.

“SİSTEM SİPARİŞLERE GÖRE OPTİMUM ÜRETİM HARİTALARI ÇIKARIYOR”

Mevlüt Tosunoğlu, “Bayimize gelen bir sipariş, sistemimize düştüğü anda makinelerimiz çalışmaya başlıyor. Sistem, yurt içi ve yurt dışından gelen tüm siparişlerle ilgili bilgileri topluyor, grupluyor ve maliyeti düşürmek için optimum üretim haritalarını çıkarıyor. Üretilen her parça barkodlanarak bir sonraki parkura iletiliyor. Eğer mevcut parkurdaki bir makinede herhangi bir arıza ya da bakım durumu söz konusuysa, otomatik olarak bir başka üretim hattına kaydırılıyor. Barkod ve etiketleme sayesinde ürünün fabrika çıkışından kurulumuna kadar olan tüm aşamaları takip ediliyor. Böylece oluşabilecek hataların önüne geçiliyor” dedi.

“ATIK YOK, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

MALZEMELER VAR”

Fabrika içerisinde bir geri dönüşüm biriminin olduğunu belirten Mevlüt Tosunoğlu, “İmalattan kalan deri malzemeler ayakkabı sektöründe kullanılmak üzere ayrıştırılarak paketleniyor. Mobilya üretiminden arta kalan orman ürünleri kullanım alanına göre sınıflandırılarak geri dönüşüm merkezlerine sevk ediliyor. Talaş gibi küçük parçalı malzemeleri ise kış aylarında ısınma ünitelerimizde kullanarak enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlıyoruz. Ürünlerin paketlenmesinde kullanılacak ambalaj malzemelerinin her birini ürüne özel ölçülerde üreterek, oluşabilecek kâğıt israfının da önüne geçiyoruz. Sıfır atık politikamız sayesinde yılda 60 bin metrekare ormanlık alana tekabül eden bir alanı kurtardığımızı hesapladık. Bütün bu çalışmaları finansal veriler için değil, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için sorumluluklarımız olduğunun bilinciyle yapıyoruz” dedi.

Kuruluş aşamasında tabanı 12 ton bakırla kaplanan Bürotime üretim tesisinde, tüm elektrik tesisatı da tavanda toplanarak, statik elektrik nedeniyle oluşacak stres sıfıra indirgeniyor. Statik elektriği çeken bakır taban hem makinelerin güvenliğini sağlıyor hem de çalışanlara daha iyi bir çalışma ortamı yaratıyor.