Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YÜKSEK ÜRETİM İMKANI VEREN LINEER MOTORLAR

Kollmorgen

Kollmorgen, IC ve KBM serisi motorlar ile tek bir makinada yüksek performans, hasasiyet ve tekrarlabilir ölçülerde çalışma sağlıyor. Dünyada, 12 metre uzunluğa ve 3 metre genişliğe sahip silo imalatında kullanılan büyük saç plakaları kesebilecek ve kaynak işlemlerinden sonra uygulanan yüzey kalitesini arttırma işlemini yapabilecek makinaları üreten firma sayısı oldukça az. Cutlite Penta bunlardan biri olarak kullanıcılarına yeni nesil çözümler sunuyor. Calenzano ́da bulunan Floransalı şirket, 1992 yılından bu yana imalat sanayine yönelik lazer makinelerini tasarlayan, imal eden ve satışını yapan İtalyan firmalarından biri. Çin, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde üretim, satış ve servis mer- kezleri bulunan Cutlite Penta, dünya çapında da önemli bir yer edinmiş. Cutlite Penta tarafından imal edilen makineler; metal, ahşap, plastik, seramik, cam, metakrilat ve compozit gibi çok farklı malzemenin işlenmesi ve kesiminde kullanılıyor. Lazer kesim, ileri teknolojinin, hassasiyetin ve hızın gerekli olduğu metal işleme sektöründe başarı ile uygulanıyor.

Bu nedenle nihai montajın mükemmel olması şart olan endüstriyel makina üreticileri, makina bileşenlerinin hassasiyeti ve özeni için lazer kesim makinaları kullanılıyor.

Fiber PLUS”

Fiber Plus lazer sistemleri metal kesim sektöründe, 15Kw ́lık güçlü yapısıyla, en ağır şartlardaki işlerde dahi yüksek performans ve kesin kararlılıkta çalışmayı bir arada bulunduruyor. Fiber Plus serisi lazer kesim makinalarının karşılıklı 2 ekseninde kullanılan Kollmorgen lineer motorlar (DDL) ani hızlanmalarda (≤2.5G) güç sağlayarak en karmaşık geometrik parçaların kesiminde yüksek üretim imkanı veriyor. Cutlite Penta tarafından üretilen Fiber Plus lazer kesim makinaları yüksek teknoloji ve verimliliğin haricinde bütün parçalarının birbiriyle uyumlu çalışması kolay kurulum bakım imkanı ile birlikte alandan tasarruf yüksek güvenlik ve üstün performans sağlıyor. FIBER PLUS makinesi,13 metre uzunluğa ve 3 metre çapa sahip Metal Silo depoların üretimde kullanılan büyük metal plakaların kesiminde mutlak ve kesin ölçülerde kesim yapmak üzere tasarlanmış. Dünyada bu tarz büyük işlerin üretiminde kullanılan kalın ve büyük metal plakaların yüzey kalitesi eğim ve köşeleri olan zor kesim işlerini yapabilecek makina son derece az olup, 2Kw ile 15 Kw arasında güç üreterek bu tarz özel parçaların kesimini yapabilecek makina üreticisi daha da azdır. Normaline göre iki kat daha kalın ve sert olan bu tarz metal plakaları güvenli bir şekilde kesim yapabilmek için özel güçlerde üretilmiş makinalardan bahsediliyor. Bu tarz plakaların kesimi yapılırken büyük kıvılcım patlamaları olduğundan makinanın teknolojik ve özel parçalarını korumak için kalın metal kroyucu sac levhalar ile perdeleme yapılmış. Lazer makinası kullanıldığı işler sebebi ile büyük ve ağır bir makinadır. Bu makinanın üretimden sonra sökülüp son kullanıcı için yerinde tekrar kurulup montaj ve devreye alınma işleri Cutlite Penta tarafından üstlenilmiştir.

Kollmorgen’ın su soğutmalı IC serisi lineer motorları ve MC serisi mıknatısları ile sunduğu çözüm ani hızlanmalar ve yaptığı kesim ebatlarındaki doğruluk hassasiyet ve kararlılık Cutline Pentayı rakiplerine göre öne çıkarmış. DDL motor esasen bir düzlem üzerine yerleştirilmiş ve doğrudan ilgili yük ile eşleştirilmiş doğrusal hareket eden motordan ibarettir. DDL Motor mekanik olarak herhangi bir aktarma elemanı ihtiyaçı olmadığı için boşluksuz çalışıyor, motor kendi performansını hassasiyetini ve kararlığını hızlarını rahatlıkla kullandırıyor. Aynı zamanda kolay montaj ve bakım maliyetlerini düşürüp sessiz bir çalışma sağlıyor. İtalya Metal Bölge Müdürü Simone Zagli Cutlite, “Penta şirketlerimiz arasındaki iş birliği 10 yılı aşkın süredir devam etmekte ve her geçen yıl daha da pekiştmektedir.

AVANTAJLARI:

• Kendi içinde makina için özel üretim olarak tasarlanan fiber kesim başlığı

• Fast Mark Group: Galvano metrik başlık, bağımsız fiber lazer

• Fast Mark Group doğrudan kesim başlığının yakınındaki köprüye monte edilmiştir, bu durum metal plakanın kesimine dışarıdan başlandığında yüksek hız ve marka- lama sürecinde hassasiyet sağlamaktadır.

• Mükemmel mekanik özelliklere sahip yapı

• Düşük finansman ve işletme maliyetleri

• Sistem içinde hazır bulunan farklı kesim teknikleri arasında seçim yapma veya özel yazılıma açık olması ile kendi isteğinde göre uyarlama imkanı. Talep edilen iş hacmi sürekli olarak artmakta ve doğrusal motorların bulunduğu her sistemin üzerinde ihtiyaçlarımızı eksiksiz şekilde karşılayan Kollmorgen motorları kullanmaktayız. İş ortaklığımız yeni projelerimizin geliştirilmesi açısından da elzem; nitekim klasik DDL motorların yanı sıra, döner eksenli ve 5 eksenli sistemlerde de Torque motorlarını DDR kullanmaya başladık” dedi.

IC DOĞRUSAL MOTORLARIN FAYDALARI:

• Bakım gerektirmiyor ve daha yüksek hassasiyet ve uzun mesefelerde kullanım sağlıyor

• Homojen hız seyri ve düşük gürültü

• Kuvvetlerin mafsal, dişli kayış ve benzeri gibi mekanik aksam olmadan aktarılması

• Redüktörlere, vidalara ve yağlamaya ihtiyaç duymama

• Daha yüksek uygulama güvenirliği

• Doğrusal tahriklerin tümünde global kullanım için farklı kuvvet aralıklarına sahip geniş motor ölçüleri gamı

• Sistemin tamamında performans artışı

• Motor dar ve ince yapısı kompakt çalıştırma alanı

• Makinede basit ve kompakt tasarım

• Küresel vidalar ya da kremayer ile olan tahrike nazaran daha geniş bant ve tepkime hızı.

• Düşük gürültü, daha az bileşen ve genel işletme maliyetlerinin azaltılması

KGM FRAMELESS MOTORLARI: DOĞRUDAN TAHRİKLİ MODERN TEKNOLOJİ

Penta, Fiber Head döner lazer başlığına KBMTM serisi doğrudan sürücülü motorlar uygulanmış; bunlar kinematiği düşürüp, hareket kesinliğini artırıyor ve kompakt boyutları maksimize ediyor. KBMTM serisi, rotoru desteklemek için kendi rulmanlarını kullanmak sureti ile makineye doğrudan entegre edilmek üzere tasarlanmış. Standart motor gamı son derece geniş (farklı boylara sahip 14 ölçü); farklı ihtiyaçlar için ilave yapılandırmalar mevcut olup, paylaşılmış tasarım değişikliklerinin hızlı ve ekonomik şekilde uygulanması mümkündür. Özel Penta Fiber Head, kesim başlığı sayesinde hız etkinlik ve dayanıklı- lık açısından mükemmel performans elde etmek mümkün oluyor. Metal plakaların kesiminden en küçük dekorasyon amaçlı nesnelerin oluşturulmasına kadar, en farklı ihtiyaçlara uygun makinelerin tasarlanması mümkündür.

FRAMELESS KBM MOTORLARININ ÖZELLİKLERİ:

• Stator sarımları tamamen kapalıdır

• PTC termistoru ile aşırı yüklerden korunma

• Nadir element-neodimyum-demir-bor mıknatısları

• Rotor mıknatısları üzerinde bozulmaya dayanıklı bantlar

• RoHS normuna uygun

• UL ve CE sertifikaları

• Optimizasyonlar rotor poryası ebatlarını, rotorun boyunu, çapı, montaj özelliklerini, sarımları, yalıtımı, bağlantı türlerini ve daha birçok unsuru kapsıyor. • İsteğe bağlı Hall etkili sayısal kilitleme sensorları fabrikada önceden hizalanmış ve monte edilmiştir.

FRAMELESS KBM MOTORLARININ AVANTAJLARI:

• Yük ile doğrudan bağlantı redüktör, kayış ya da makara bakım gereksinimini ortadan kaldırmaktadır

• Oynama payının ve arızaların yokluğu sistemin tepki vermesini artırmaktadır

• Eşleştirme tertibatının bulunmayışı, makinenin ebatlarını daha da düşürmektedir

• Entegre motor makinenin kompakt tasarımına imkan vermekte, fikri mülkiyetin korunmasına yardımcı olmaktadır.

• Geniş standart seçim imkanı ve geniş kişiselleştirme olanağı sunuyor.

SONUÇ:

Aşamaları sırasında projeyi takip etmiş olan Kollmorgen Italia ́nın Müşteri Temsilcisi Fabio Massari: “Karşılıklı memnuniyet ve güven, bileşenlerin ve nihai ürünün kalitesi, hali hazırda on yılı aşkın bir geçmişe sahip şirketlerimiz arasındaki iş ortaklığının güzel bir geleceğe sahip olacağının teminatıdır. Danışmanlık ve tasarım alanlarındaki know-how bizleri, nihai müşterilere daha da yenilikçi makineler önermede başvurulan çözüm yelpazesini daha da genişleten yeni yolları birlikte tecrübe etmeye sevk etmektedir.”

KOLLMORGEN FABIO MASSARI, MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ ELISABETTA REDAELLI, PAZARLAMA MÜDÜRÜ