Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YAPAY ZEKAYA 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

SAS

ANALİTİĞİN GELECEĞİNE YÖN VEREN SAS, ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL İÇİNDE YENİLİKÇİ YAZILIMLAR, EĞİTİMLER, UZMAN HİZMETLER VE DAHA FAZLASI İLE YAPAY ZEKA TEKNOLOJİLERİNE 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞINI DUYURDU.

1 MİLYAR DOLARLIK YAPAY ZEKA YATIRIMI ÜÇ ANA ALANA ODAKLANACAK

SAS’ın yapay zeka konusundaki global başarısını sürdürecek AR-GE çalışmaları, yapay zekanın daha iyi anlaşılması ve bu teknolojiden daha iyi yararlanılmasını sağlamak için müşteri ihtiyaçlarına yanıt veren eğitim girişimleri, yapay zeka projelerinde müşteri kazanımlarını optimize edecek uzmanlık hizmetleri.

YAPAY ZEKA ALANINDA İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM ÖNEMLİ

İnsan kaynağı da yatırımların önemli bir parçasını oluşturuyor. SAS yapay zeka alanındaki uzmanlığını Profesyonel Hizmetler, Mükemmellik Merkezleri, Eğitim ve Ar-Ge için ek kaynaklarla genişletecek. Yeni SAS Yapay Zeka Hızlandırma Programı (AI Accelerator Program) gibi müşteri eğitim ve gelişim girişimleri, kurumların ve profesyonellerin her düzeyde yapay zekaya hazırlanmasına yardımcı olacak. SAS bu girişimle şu hizmetleri sunuyor: · Kurumların yapay zeka becerilerini artırmak için özel olarak hazırlanmış SAS Veri Bilimleri Akademisi gibi dijital ya da birebir eğitim programları. · Analitik profesyonelleri ve veri bilimcilerinin “SAS Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Sertifikalı Profesyonel” unvanı almasını sağlayan sertifika programları. · Yapay zeka, makine öğrenimi, doğal dil işleme (NLP), bilgisayarlı görme, optimizasyon, simülasyon ve ilgili veri bilimlerinde uzmanlar ve doktora düzeyindeki akademisyenlerden oluşan SAS Analitik Mükemmellik Merkezi.

AR-GE ÇALIŞMALARI SAS PLATFORM’A YAPAY ZEKA BECERİLERİ KAZANDIRIYOR

Yapay zekanın tüm temel alanlarında Ar-Ge çalışmaları yürüten SAS’ın bu büyük yatırımı ile; veri yönetimi, müşteri zekası, dolandırıcılığı ve suistimali önleme ve risk yönetimine yönelik çözümlerin yanı sıra finansal hizmetler, kamu kurumları, sağlık, üretim ve perakendecilik gibi sektörlerdeki uygulamalara ve SAS Platform’a yapay zeka becerileri eklenecek.

SAS ayrıca Accenture, Cisco, Deloitte, Intel ve NVIDIA gibi yenilikçi şirketler ve teknoloji öncüleriyle iş birliklerini sürdürüyor. Yapay zeka ve makine öğrenimindeki en son gelişmeler ve uygulama alanlarını müşterilere sunan bu çalışma, SAS yapay zeka teknolojilerinin müşterilerin donanımlarında ve bulut ortamlarında en uygun şekilde kullanılabilmesini de sağlayacak.

YAPAY ZEKA VE ANALİTİK HAREKETE GEÇİYOR

SAS akıllı kampüs projesine en son eklenen 39.000 m2 genişliğindeki yeni genel merkez binası, Global Eğitim Merkezine de ev sahipliği yapıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi alanındaki son gelişmelerden yararlanan yeni genel merkez, performansı sonuca dönüştürüyor. Yeni binadaki soğutuculara, kazanlara ve havalandırmaya eklenen binlerce IoT sensörü su ve enerji kullanımını takip edecek. SAS Event Stream Processing çözümünü kullanan nöral ağlar sayesinde, SAS bakım ekibi sensörlerin ve sistemlerin performansını gerçek zamanlı olarak görüp su ve enerji kullanımını optimize edebilecek ve önleyici bakım (ekipman sorunlarını büyümeden tespit etme) yapabilecek. Sürdürülebilirlik konusunda kararlı olan SAS, yeni bina için gereken elektriğin neredeyse yarısını binanın yanında kurulacak SAS Solar Farm’dan karşılıyor.