Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

OPERASYONLARDA SİBER GÜVENLİK RİSKLERİNİ ORTADAN KALDIRAN PLATFORM

ROCKWELL AUTOMATION

CLAROTY DESTEKLİ ÇALIŞAN SİBER GÜVENLİK HİZMETLERİ, TEDARİK ZİNCİRLERİNİ BEKLENMEYEN TEHDİTLERE KARŞI KORUYOR VE OPERASYONEL FAYDALAR SAĞLIYOR.

Rockwell Automation bugünün giderek artan endüstriyel siber güvenlik tehditlerinin bilinmeyen doğasıyla mücadelede daha fazla şirkete yardımcı olmak için hizmetlerini tüm dünyada vermeye başladı. LNS Research tarafından yapılan ankete katılanların yarısından fazlası endüstriyel tesislerde bir siber güvenlik ihlali yaşadıklarını söyledi.

Artık dünyanın neresinde olursa olsun endüstriyel şirketler bu gibi durumları engellemek ve bu olaylara neden olan öngörülemeyen tehditlerle mücadele etmek için operasyonlarındaki siber güvenlik risklerini Claroty destekli Rockwell Automation Tehdit Tespit Platformu (Threat Detection Services) kullanarak yönetebilme imkanı yaşayacak. Rockwell Automation Siber Güvenlik Portföy Müdürü, “Güvenlik tehditlerinin korkutucu bir tarafı bu tehdit hakkında bilmediklerinizdir; hangi teknikleri kullanacaklarını, nasıl bir saldırı enstrümanı kullanacaklarını, hangi kırılganlıklardan yararlanacaklarını bilmiyoruz. Tehdit Tespit Hizmetleri endüstriyel otomasyon konusundaki kalıtsal uzmanlığımız ve Claroty güvenlikli OT ağ görünürlüğünü birleştiriyor. Bu hizmetler sadece bir tesisi değil tüm tedarik zincirini beklenmedik tehditlere karşı koruyarak şirketlere rahat bir nefes aldırıyor.” dedi.

Tehdit Tespit Hizmetleri bağlı operasyonların güvenliğini şu üç yöntemle sağlıyor:

Belirle ve Koru: Şirketlerin neyi koruması gerektiğini bilmesi için endüstriyel kontrol ağındaki tüm mevcutların ve kırılganlıklarının tespiti yapılır.

Tespit et: Ağları sadece bilinen tehditler için değil, daha önemlisi anormal trafik veya davranışlarda şirketler bir güvenlik tehlikesi durumunda – muhtemelen de öncesinde – uyarılır.

Tepki ve Düzeltme: Operasyonların devamını sağlamak veya tam operasyonel bir hale daha hızlı dönebilmek için risk planlaması, riskin azaltılması ve saldırılar sonrası düzelme konularında planlar geliştirilir.

Tehdit Tespit Hizmetleri’ni kullanan şirketler bazı operasyonel faydaları olduğunu da keşfettiler. Örneğin mevcutlardan toplanan veriler eski teknoloji, eski aygıt yazılımı ve yedek parça eksiği gibi risklerin belirlenmesine yardımcı oluyor. Claroty tehdit tespit platformu bir kullanıcının endüstriyel ağ mevcutlarının envanterini oluşturuyor ve bu mevcutlar arasındaki trafiği görüntülüyor, iletişimi derinlemesine analiz ediyor. Tespit edilen anomaliler fabrikaya ve güvenlik personeline eyleme geçirilebilir içgörüler sağlıyor.

Claroty Kurucu Ortağı ve CEO’su Amir Zilberstein: “Tehdit Tespit Hizmetleri’nde kullanılan Claroty platformu şirketin daha bağlı ve dijital olarak yürütülen operasyonlara doğru yolculuğunu hızlandırıyor. Daha önemlisi de platform şirketlerin güvenlik kontrollerini baypas eden tehditleri daha hızlı tespit etmesini ve daha hızlı müdahale etmesini sağlıyor. Öte yandan platform şirketlere endüstriyel mevcutları konusunda daha derinlemesine bilgi sağlıyor ve operasyonlarının kesintisiz devam edebilmesi için yetkinliklerini iyileştiriyor.”