Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MEKANİK AKTARIM AKSAMINI ORTADAN KALDIRACAK OPTİMUM ÇÖZÜM

KOLLMORGEN & TTENGINEERING

TOP600, SANAYİDEN KONUTLARA KADAR TÜM SEKTÖRLERDE KULLANILARAK, FARKLI MALZEMELER İLE İMAL EDİLEN DUMAN BACALARI KANALLARINDAKİ 3D BORULARIN KESİMİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR.

İklimlendirme, duman bacaları ve otomotiv gibi sektörlerde kullanılan metal boruların imalatı TTEngineering’in ana faaliyet alanı olup, saçın metal şekillendirilmesine bağlı otomasyon tesisleri- nin üretimini kapsıyor. Teslimat tarihi ve performans açısından piyasanın giderek daha da katılaşan taleplerini karşılayabilmek amacı ile TTEngineering, hızlanma ve hassasiyet, verimlilik ve esnekliğe dayalı performansı karşılayabilecek tasarımlarla sektöre çözümler sunuyor. Como şirketi ihtiyaçlarını Kollmorgen’e iletiyor. Hareket kontrolü uzmanları, “direct drive” teknolojisini, şanzıman kayışlarını ve motor redüktörü öngören karmaşık mekanik aktarım aksamını ortadan kaldıracak optimum çözüm olarak öneriyor. Bu sayede TTEngineering, doğrudan motor felsefesini benimsiyor. TT Engineering Genel Müdürü Mühendis Massimiliano Crespi, “Kollmorgen’in iki büyük avantajı söz konusu. Yüksek seviyede tasarım danışmanlığı ve servis desteğini sunan küresel bir marka. Tasarım aşamasında Kollmorgen personelinin yakla- şımı tek kelime ile mükemmeldi. Nihai testler beklenen tüm cevapları sağladı ve böylelikle bir yılı biraz aşkın bir sürenin sonunda TOP600’ü piyasaya sürme imkanı verdi.” dedi.

DUMAN BACALARI BORU MAKİNESİ “TOP600”

TOP600, sanayiden konutlara kadar tüm sektörlerde kullanılarak, farklı malzemeler ile imal edilen duman bacaları kanallarındaki 3D boruların kesimini gerçekleştiriyor. TOP600, CN Siemens tarafından kontrol edilen ara değerli 5 eksenli bir kesim hücresi olup azami boyu 1500 mm, çapları 3” ile 30” arasında, kalınlıkları 04 ile 2 mm arasında olan çelik, demir ve bakır boruları işlemeye uygun. Patentli boru sabitleme sistemi, CN tarafından kontrol edilen otomatik merkezlemeli bir mandrelden oluşuyor. Malzeme, kalınlık, lazer gücü kombinasyonuna bağlı olarak 20 mt/dak’a kadar değişebilen hızlar ile kesim yapmayı mümkün kılıyor. Modüler bir makine olup, parçaları elle yükleyen/boşaltan bir operatör tarafından ya da parçaların bir robot tarafından yüklenip boşaltıldığı otomatik bir hattın bünyesinde “tam otomatik” şekilde kullanılabiliyor. Dönme mandreli üzerindeki tork motorunun doğrudan tahriki ile makinede gerçekleştirilen güncelleme ile paralel olarak, “pahlama” ile kesime imkan verene yeni bir yazılım geliştirilmiştir. TTE kendi cad cam platformuna ve ovalleştirme hatalarını dengelemek için öngörülü matematik ile çalışan, sofistike bir kesim yönetim yazılımına sahiptir. Makine, şekli hafifçe bozuk olan parçalar- da dahi mükemmel kesimleri gerçekleştirebilmektedir.

Kullanılan kesim teknolojisine bağlı olarak, iki versiyonu mevcuttur: TOP600 Plasma ve TOP600 Laser. Yapılandırma açısından tıpatıp aynı olan bu iki makine, kullanılan kaynak ve dolayısı ile kullanılan kesim kafası açısından farklılık gösteriyor.

KGM FRAMELESS MOTORLARI, DOĞRUDAN TAHRİKLİ MODERN TEKNOLOJİ

Geçmişte kullanılanlara, yani hassas redüktöre ve kayışlı aktarmaya bir alternatif olarak Kollmergen TTEngine- ering’e, makineye kendini uyarlama ve farklı çaplara sahip boruları üretebilme imkanını sunmak üzere daha fazla esnekliği ve farklı hız gamını tedarik edebilen bir KBMTM serisi direct drive motoru öneriyor. Bu durumda esnek ve kompakt haline gelen makinenin dizaynı karlı çıkmış, zaman içinde istikrarlı randımanı garanti ediyor. Performans, yüksek sayıda döngünün varlığında dahi sabit kalabiliyor. KBMTM serisi, rotoru desteklemek için makinenin rulmanlarını kullanmak sureti ile makineye doğrudan entegre edilmek üzere tasarlanmıştır. Düşük ebatlı olmasına rağmen yüksek performans sağlıyor. Standart motor gamı son derece geniş olup (farklı boylara sahip 14 ölçü) farklı ihtiyaçlar için değişik yapılandırmalar ve seçenekler sunuyor. Paylaşılmış ta- sarım değişikliklerinin hızlı ve ekonomik şekilde uygulanması mümkün oluyor. Mühendis Crespi, “KBMTM serisi Kollmorgen motorunun performansı o denli yüksek ki, şasi ve kesim alanı kısımlarını da tekrardan tasarlama yolun gittik.” dedi.

Özellikler: • Stator sarımları tamamen kapalıdır • PTC termistoru ile aşırı yüklerden korunma • Nadir element-neodimyum-demir-bor mıknatısları • Rotor mıknatısları üzerinde bozulmaya dayanıklı bantlar • RoHS normuna uygun • UL ve CE sertifikaları • Optimizasyonlar rotor poyrası ebatlarını, rotorun boyunu, çapı, montaj özelliklerini, sarımları, yalıtımı, bağlantı türlerini ve daha birçok unsuru kapsamaktadır. • İsteğe bağlı Hall etkili sayısal kilitleme sensorları fabrikada önceden hizalanmış ve monte edilmiştir. Avantajlar: • Yük ile doğrudan bağlantı redüktör, kayış ya da makara bakım gereksinimini ortadan kaldırmaktadır. • Oynama payının ve arızaların yokluğu sistemin tepki vermesini artırmaktadır. • Eşleştirme tertibatının bulunmayışı, makinenin ebatlarını daha da düşürmektedir. • Entegre motor makinenin kompakt tasarımına imkan vermekte, fikri mülkiyetin korunmasına yardımcı olmaktadır • Geniş standart seçim imkanı ve geniş kişiselleştirme olanağı.