Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE AR UYGULAMALARI İLE VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK MÜMKÜN

ROCKWELL AUTOMATION

Globalleşen dünyada firmaların yarıştan kopmamaları için faaliyetlerinde sürekliliğin önemi bugün çok daha iyi görülüyor. Teknolojinin hızla gelişmeye devam ettiği günümüzde firmalar arası rekabet lokalden çok global düzeye taşınmış durumda. Üretim sürecindeki olası aksaklıklar, en basitinden planlanan üretim ya da kalite hedeflerini yakalayamamak gibi riskler rekabet gücünü aşağıya çekebiliyor. Üretim makinelerinin olası arızalarını ve problemlerini önceden tahmin eden analitik çözümlerle entegre edilen artırılmış gerçeklik uygulamaları ile oluşturulabilecek farkındalık AR’ın sağlayabileceği en temel avantajlardan biri.

Artırılmış Gerçeklik uygulamalarını üretim süreçlerinde bir iyileştirme fırsatına dönüştürebilir miyim diye bakmadan önce bu uygulamaların ne olduğunu iyi anlamak önemli. Fiziki çevreyi sanal dünyadaki nesnelerle bir araya getirerek eş zamanlı bir koordinasyon sağlayan AR uygulamaları, fiziki ortamı soyut nesneler ile birlikte aynı ekranda birleştirebiliyor.

Bu da özellikle endüstriyel tesislerdeki makinelerin olası problemlerinin çok daha hızlı çözüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Geleneksel bir senaryoda herhangi bir üretim tesisinde makinayı durdurup makinenin bölümlerini açıp problemi bulmak ve sonrasında makinenin kullanım kılavuzu yardımıyla ya da ilgili makine üreticisi ile iletişime geçerek çözüm üretmek gerekiyor. Tüm bu işlemler uzun bir vakit alırken iş kesintisi ve üretim kaybına da yol açıyor.

Bu kayıpları azaltmak amacıyla artırılmış gerçeklik uygulamalarının entegre edildiği tesislerde aynı senaryo tek bir tabletle ya da 2D/3D gözlüklerle çok daha hızlı çözülebiliyor. Tek bir dokunuşla makinedeki problemi tek bir ekranda gören kullanıcı, gerçek zamanlı olarak veriye, diyagramlara, iş talimatlarına ve daha birçok farklı kaynaktaki bilgiye ulaşabiliyor. Ayrıca potansiyel sorunu da aynı tablet ya da gözlükle görüp probleme dönüşmeden müdahale edebiliyor.

Endüstriyel tesislerde özellikle üretim sürecini ele alındığında, bu sürecin yüzlerce hatta binlerce aşamadan oluştuğunu gözlemleniyor. Bu süreçte herhangi bir noktada hata yapmak veya herhangi bir yerde bir problemin ortaya çıkması maliyetleri ciddi oranda artırıyor. AR, üretim tesislerindeki çalışanlara ihtiyaç duydukları doğru bilgileri istenilen zamanda veriyor, hatalarını azaltıyor ve böylece verimliliği en üst seviyeye çıkarıyor. Sonuçta olası problemler anlık takip edildiğinden herhangi bir iş kaybı yaşanmıyor. Bu da hedeflendiği şekilde üretimin sürekli devam etmesini sağlıyor.

Dijital ve fiziksel dünyaların arasında köprü kuran AR, insanlar ve makineler arasındaki yeni bir arayüz haline dönüşerek endüstriyel tesislerde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Her ne kadar AR’ı hayata geçirmek henüz o kadar yaygın olmasa da günümüzde birçok şirket bu uygulamayı şimdiden kullanıyor, kalite ve verimlilik anlamında ciddi kazanımlar elde ediyor. Önümüzdeki yıllarda AR sayesinde şirketlerin müşteriye hizmet sunumlarından çalışanların eğitimine, ürünlerin tasarım metodlarından rekabet tarzlarına kadar birçok alanda hızlı değişimler bizleri bekliyor.