Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİYEL DEPO EKİPMANLARININ FONKSİYONELLİĞİ ARTIYOR

TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ TEMSA İŞ MAKİNALARI’NIN YÜRÜTTÜĞÜ, DÜNYANIN DÖRT BÜYÜK FORKLİFT VE DEPO İÇİ EKİPMAN MARKALARINDAN BİRİ OLAN CROWN, HER İHTİYACA YÖNELİK ZENGİN ÜRÜN GAMI, FARKLI TASARIMI VE DAYANIKLILIĞININ YANI SIRA VERİMLİLİĞİ, FONKSİYONELLİĞİ VE İNOVATİFLİĞİ İLE DE DEPOLARIN ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Sunduğu akıllı depolama teknolojileri ile farklılaşan forklift ve depo içi ekipman markası Crown, Temsa İş Makinaları ile 2017 yılında imzaladığı distribütörlük anlaşması sonrasında, üstün özellikleri ve sunduğu bütünsel hizmet ile depoların çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Fonksiyonellik ve estetikten taviz vermeyen dizaynı ile olduğu kadar manları, özellikle bakım ve onarım masraflarını azalttığı, uzun yıllar sorunsuz çalıştığı ve verimliliği arttırdığı için tercih ediliyor. Crown; denge ağırlıklı forklift, reach truck, dar alan sipariş toplayıcı, istifleyici, transpalet, çekme makinelerinden oluşan geniş ürün gamı ve etkin filo yönetimi teknolojisi ile depoda duyulabilecek her ihtiyaca uygun çözümler

CROWN’UN INFOLİNK TEKNOLOJİSİYLE DEPODA ÇALIŞAN TÜM MAKİNELERE KABLOSUZ OLARAK BAĞLANILABİLİYOR; BAKIM SAATLERİ, MAKİNENİN ALMIŞ OLDUĞU DARBELER, OPERATÖR ÇALIŞMA SÜRESİ VE DİĞER TÜM PARAMETRELER ANINDA GÖRÜLÜP KARŞILAŞTIRILABİLİYOR.

Crown depo ekipmanlarının üzerinde yer alan komponentlerin %85’ini kendisi üretmesi sayesinde bakım maliyetlerinde %65 oranında azalma sağlıyor. Crown’un komponentleri kendisinin üretmesinin bir diğer avantajı ise; Crown depo ekipmanlarında parça değişimi gereksi- niminde en ufak parçaların bile değiştirilebilir olması. Bir çarpma sonucu oluşan hasar belirlendiğinde tüm parçanın değiştirilmesine gerek kalmadan hasar oluşan bölgedeki parçanın değişimi ile sorun çözülebiliyor. Bu da hasar maliyetlerinde 4 kata kadar tasarruf sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra Crown forklift ve istifleme makineleri, yan koruma panellerindeki 8 mm çelik kaplama sayesinde darbelere karşı ekstra dayanıklılık gösteriyor.

ELEKTRONİK KONTROL SİSTEMİ İLE KESİNTİSİZ İŞLETİM

Elektronik Kontrol Sistem Teknolojisi, olası bir arızayı kolaylıkla tespit ettiği ve erken müdahale imkanı tanıdığı için, makinelerin servis bekleme sürelerini önemli ölçüde azaltıyor ve bakım giderlerini %20 oranında düşürüyor. Crown’un Access 123 teknolojisi ile kullanıcılar anlık olarak makinedeki durumunu ekrandan okuyabiliyor, anında müdahale edebiliyor ya da herhangi bir parça değişiminin gerektiği durumlarda önceden servise değişecek parçayı bildirebiliyor. Crown’un geliştirdiği bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, makinenin bakım için duraklama süresini minimuma indirerek anlık olarak makinenin durumunu rahatlıkla kontrol edebiliyor.

AKILLI TEKNOLOJİLERİYLE OPERATÖRLER RAHAT, DEPOLAR KAZANÇLI

Sunduğu akıllı teknolojiler sayesinde birçok tasarım ödülü bulunan Crown, hem operatörlerin konforunu hem de operasyonel verimliliği artıran çözümleriyle sektörde fark yaratıyor. Sunduğu giyilebilir Quick Pick Remote teknolojisiyle operatör sipariş toplayıcıya binmeden ilerleyebiliyor ve malzemeleri toplayabiliyor. Böylece sipariş toplama işleminin %45’ini alan yürüme ve siparişi toplama sürecinde zaman kaybının önüne geçmiş oluyor. Crown’un WT 3000 serisi için geliştirdiği Flexride teknolojisi ise titreşimi engelleyen bir süspansiyon sunuyor. Bu süspansiyon sayesinde kullanıcılar engebeli zeminlerde ve araç içi yüklemelerde yavaşlamak zorunda kalmıyor, bu sayede yükleme işlemleri normal yüklemelere göre daha hızlı gerçekleşiyor.

TÜM SÜREÇ KONTROL ALTINDA

Crown’un InfoLink teknolojisiyle depoda çalışan tüm makinelere kablosuz olarak bağlanılabiliyor; bakım saatleri, makinenin almış olduğu darbeler, operatör çalışma süresi ve diğer tüm parametreler anında görülüp karşılaştırılabiliyor. Ayrıca, süreçlerin daha iyi kontrol edilmesi ve doğru operasyonel bilgilerden yararlanmak için toplam bakım maliyetleri de incelenebiliyor. Tüm bunlar sayesinde gerekli tedbirler alınarak verimlilik arttırılıyor.