Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

VERİMLİLİK VE EMNİYET GÜÇ YÖNETİMİ TEKNOLOJİLERİNDEN GEÇİYOR

EATON CANSU BAŞARAN KIDEMLİ PROJE KALİTE MÜHENDİSİ

GÜÇ YÖNETİMİ TEKNOLOJİLERİNİ VE HİZMETLERİNİ KULLANARAK YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRAN VE ÇEVREYİ İYİLEŞTİREN EATON; MÜŞTERİLERİNE ELEKTRİK GÜCÜNÜ, HİDROLİK VE MEKANİK GÜCÜ DAHA VERİMLİ, GÜVENİLİR VE EMNİYETLİ BİR ŞEKİLDE ETKİN OLARAK YÖNETMELERİNE YARDIM EDEN TEKNOLOJİLER SUNUYOR.

Bugün dünyamız kritik altyapılar ve hızla değişen teknolojiler üzerine dönüyor. EATON bu anlamda sektöre ne gibi çözümler sunuyor?

EATON, dünya çapında yaklaşık 100.000 çalışanı olan ve 175’ten fazla ülkede faaliyet gösteren bir güç yönetim şirketi. Şirketimiz, daha güvenilir, verimli ve güvenli olan güç yönetimi teknolojileriyle insanların yaşamlarını ve çevreyi iyileştirmeyi amaçlıyor. Enerji tasarruflu çözümlerimiz, müşterilerimizin elektrik, hidrolik ve mekanik gücü daha güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyor. EATON Türkiye olarak hizmet verdiğimiz başlıca sektörler; petrol-gaz, inşaat, iş makinaları, maden, tarım, üretim, gıda ve kimyadır. Ürün çeşitliliğimiz oldukça geniş olup alçak, orta ve yüksek basınçlı endüstriyel ve hidrolik hortumları, termoplastik ve PVC hortumlarını kapsıyor. Uluslararası tasarım ve altyapı ile desteklediğimiz üretimimizi ISO-9001 Kalite ve Güvence Sistemi standartlarına uygun olarak yapıyoruz. Bu sayede ürünlerimizi dünya çapında satmayı başarabiliyoruz. Şirketimizde güvenilirliği, verimliliği ve güvenliği arttırmak için 60 yılı aşkın bilgi birikimimizi ve mühendislik uzmanlığımızı kullanıyoruz. Hizmetlerimiz arasında ürün tasarımı ve analizi, proje yönetimi, müşteri odaklı yaklaşım ile distribütör ve son kullanıcı eğitimleri vererek çözüm ortağı olmak bulunuyor.

Son zamanlarda sektöre sunduğunuz ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

EATON Türkiye, EATON şirketler grubu içerisinde hidrolik sektöründe faaliyet gösteren hidrolik ve endüstriyel hortum üretiminde önemli bir tesis. Firmamız 1957 yılında küçük bir atölyede ticari faaliyetine başlamış olup, 1970 yılında 25.000 m2 lik bir fabrikaya dönüşerek ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir kuruluş olarak yoluna devam etmiştir. 1984 yılında ihracat departmanımızın kurulmasıyla ihracata yönelik ilk adım atılmıştır. 1997 ve 1999 yılllarında katılmış olduğumuz uluslararası sektörel fuarlar dünyaya yayılmamızda kilit bir rol oynamıştır ve bu fuarlar sonrasında önemli müşteri anlaşmalarına imza atılmış ve ihracat satışlarımız önemli ölçüde artmıştır. Hizmet verdiğimiz sektörler petro-kimyadan tarıma kadar çok geniş bir çerçevede olduğu için ürün çeşitliliğimiz oldukça geniş olup, düşük, orta ve yüksek basınçlı endüstriyel hortumları, yüksek basınçlı hidrolik hortumları, termoplastik ve PVC den mamul çok amaçlı hortumları kapsamaktadır. Uluslararası tasarım ve altyapı ile desteklediğimiz üretimimizi ISO-9001 Kalite ve Güvence Sistemi standartlarına uygun olarak yapmaktayız.

EATON sürdürülebilirlik stratejisi anlamında nasıl bir yol izliyor?

Sektörün Türkiye’deki gelişimi dünyadaki gelişimi ile orantılı gidiyor. Hidrolik ekipmanların sanayideki uygulama alanlarının artması Türkiye’de proje anlamında ciddi gelişmeler kaydedilmesine imkan vermiş ve yerli ve yabancı yatırımların artmasına olanak sağlamıştır. Şu an yaklaşık 2000 kişiye istihdam sağlayan EATON/Polimer Kauçuk olarak uzun vadedeki hedefimiz EATON’un tüm dünya üzerindeki fabrikalarının hortum ihtiyacını karşılayarak merkezi üretim tesisi haline gelmektir. Bir şirketin başarısının finansal sonuçlardan daha fazlası ile ölçülebilir olduğuna inanıyoruz. Çünkü çevreye olan taahhüdü, topluma olan katkıları ve yönetim gücü ile şirketler, günümüz dünyasında başarı sıralamasında yerlerini belirlemektedirler. Sürdürülebilirlik terimi, iş dilinde nispeten yeni bir kavram olmasına rağmen neredeyse her şeyin merkezinde yer almakta. Sürdürülebilirlik çabalarımız, hedeflerimize ulaşmamızı destekleyen üç ayrı alana odaklanmıştır. Kendi operasyonlarımızdaki etkiyi azaltırken, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile olumlu çevresel etki yaratmak, iş gücümüzü ve içinde yaşadığımız ve çalıştığımız toplulukları güçlendirmek ve doğru işi yapmak.

EATON Türkiye’nin Çerkezköy’deki ekibi, Müjgan-Serkan Karagöz Özel Uygulama Okulu’nun spor salonu yenilemesinde ne gibi çalışmalar yürüttü?

Müjgan – Serkan Karagöz Özel Uygulama Okulu Çerkezköy’deki üretim tesisimize yakın bir konumda bulunan yaşları 3 ila 27 arasında değişen otizm, Down sendromu veya fiziksel engele sahip toplam 166 çocuğa temel bakım ve destek hizmetleri veren bir kurum. Çocuklara duyularını harekete geçiren çeşitli faaliyet ve tesisler sunan okul, bu çocukların daha bağımsız olmalarını sağlayıp önemli yaşam becerilerini kazanmasına yardımcı olarak bölgenin 400.000 kişilik nüfusu için hayati bir öneme sahip. Okul ile ilk tanışmamız 2018 yılında yürüttüğümüz bir başka sosyal sorumluluk projesi ile gerçekleşti. İlk projemizde okulda engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik bir duyu sınıfı tasarlayıp hayata geçirdik. Bu proje esnasında da okulun diğer ihtiyaçlarını gözlemleme fırsatı bulduk ve EATON’ın Çerkezköy’deki yerel toplumsal katılım ekibi olarak okulun eski spor salonunu aydınlık, ferah ve donanımlı bir alana dönüştürmek için EATON Yardım Fonu’ndan finansman aldık.

Bu proje bizim için bölge halkını destekleyip engelli çocukların yaşam kalitesini artırmak için mükemmel bir fırsat oldu. Duvarların boyanmasına, yer döşemelerinin yenilenmesine, banyonun yeniden inşa edilmesine, yeni bir havalandırma sistemi kurulmasına, yastıklı duvar kaplamalarının eklenmesine ve son olarak yeni bir egzersiz ekipmanı setinin yerleştirilmesine yardımcı olarak bu mevcut alanı renkli ve modern bir spor salonu haline dönüştürülmesini sağladık. Hepimiz var olduğumuz sürece birer engelli adayıyız ve bunu unutmadan yaşamalıyız ve herkesi Çerkezköy’deki fabrikamızın yakınında gerçekleştirdiğimiz bu faaliyet gibi anlamlı toplumsal projelere zaman, enerji ve becerilerini kullanarak nasıl yardımcı olabileceklerini düşünmeye davet ediyoruz. Okulun zaten muhteşem olan çabalarına destek olmak bizim için bir onurdu. Bu yeni alanın önümüzdeki uzun yıllar boyunca çocukların hayatında günbegün fark yaratacağına inanıyoruz.

Kısa ve orta vadeli hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2020 yılı hedeflerimize yönelik çalışmalarımızı aynı motivasyon ve kararlılıkla yürüterek, müşterilerimize, hizmet verdiğimiz pazarlara yönelik yenilikçi yaklaşımlarımızla yeni ürünler sunmayı hedefliyoruz. Şu an yaklaşık 2000 kişiye istihdam sağlayan EATON Türkiye olarak uzun vadedeki hedefimiz EATON’un tüm dünya üzerindeki fabrikalarının hortum ihtiyacını karşılayarak merkezi üretim tesisi haline gelmektir. Ayrıca 2017 yılında almış olduğumuz AR-GE Merkezi ünvanı ile hem ülke ekonomisine hem de rekabet gücüne katkımızı her geçen gün arttırmayı hedeflemekteyiz.