Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Üretim Kaybını Minimize Eden Onarım Çözümleri

Mete ÖNDER (ABB, Saha Servis Mühendisi)

Saha servis mühendisi Mete ÖNDER ile Robot Servis Bölümü’nde yaşanan gelişmeleri, bakım operasyonlarını, saha keşiflerini ve verimliliğinin nasıl artırılabileceği üzerine konuştuk.

ABB Robot Bölümü olarak müşterileriniz sizden ne tür hizmetler talep ediyor?

Robot Servis Bölümü olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri 5 ayrı kategoride gruplandırabiliriz. Bunlar; sertifikalı eğitimler, saha servisleri, yedek parça ve lojistik, servis anlaşmaları, sistem servisleri şeklindedir. Bu hizmetlerin robotların yaşı ve onların kullanım süreleriyle kuvvetli bir ilişkisi vardır. Robotlarımızı, üretim yılları ve imalatının sonlandırıldığı tarihler göz önüne alınarak dört ana safhada değerlendirmekteyiz. Bunlar; aktif üretimde olan, üretimden kalkmış ama desteği devam eden, limitli destek verilebilen ve destek verilemeyen şeklinde sıralanabilir.

Yaptığımız bakım operasyonlarında veya saha keşiflerinde müşterimize, robotlarının bu ömür döngüsünün hangi safhasında olduğunu belirliyoruz. Sonrasında yaptığımız analizlerle beraber hücre için, verimliliği nasıl artırabileceğimizi seçenekler halinde sunuyoruz. Bu seçenekler elektronik ve mekanik yükseltmeleri, robot değişimini veya robotun proses ekipmanlarında yapılan geliştirmeleri kapsıyor.

“ABB Türkiye Robot Bölümü, duruş sürelerini en aza indirerek ve beklenmeyen arızaların önüne geçerek üretim kaybı yaşanmasını engelliyor”

Saha servis operasyonlarında ve yedek parçalarda ne gibi hizmetler sunabiliyorsunuz?

Müşterilerimizin operasyonlarında devamlılığını sağlayıp robotlarının performansını kullanım ömrü boyunca iyi seviyede tutacak orijinal yedek parça ve sarf malzemelerini sunabiliyoruz.

20 binin üzerinde mevcut yedek parça desteğini halihazırda verebilmenin yanında, yeni, değişim ve tamir edilmiş ürünlerin teminini de sağlayabiliyoruz.  Bunların yanı sıra bakım-tamir kitleri, yedek parça konusunda online destek verebiliyoruz.

Robotların ani duruşlarında, karşılaştığı problemleri en kısa sürede çözmek için lokal servis ekibimiz ile sahada profosyonel destek veriyoruz. Bu yerinde müdahalenin yanı sıra telefon desteği ile de gereken yönlendirmeleri yapıyoruz.

Tamir İşlemleri Kolaylaştıran Sistem: “Exchange”

Yedek parça tamirleri veya arızalı ürünler için ne gibi alternatif çözümlar sunuyorsunuz?

Bunu ikiye ayırabiliriz. Birincisi sahada robot üzerinde, saha servis çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilen parça değişimleri, bir diğeri ise yedek parça odaklı tamirler. Bilindiği üzere eski ürünlerin sıfır yedek parçaları, teknolojilerin de yenilenmesinden ötürü üretilmeyebiliyor. Bu tür durumlarda ABB, müşterilerini mağdur etmemek adına “Exchange” ürün dediğimiz tamir edilmiş garantili ürünleri sunabiliyor. Geniş bir ürün gamına sahip Exchange seçenekleri üretimi devam eden sıfır ürünlerde de mevcut olabiliyor. Bununla beraber maliyet avantajı da getiriyor. Tamir işlemlerinin en önemli taraflarından birisi de tamiri yapılan ürünlerin bir sene garantili olarak müşteriye sunulmasıdır. ABB, tamir prosedürlerini sertifikalı bir şekilde ilerletiyor. Tamir edilen ürünler birçok testten geçiyor. Bu şekilde müşterilerimiz ABB kalitesinde ve garantisinde daha az maliyetli destekler alabiliyorlar.

 

Robot mekanik olarak yorulmuş ve robot hücresi artık isteklerinizi karşılayamaz hale gelmiş ise, ABB’nin önerisi nedir? 

Bu noktada müşterilerimizin hücrelerini inceleyerek, belirlenen bütçeye en uygun çözümü sunmaya çalışıyoruz. İncelememiz sonrasında müşterilerimize hatlarındaki robot sistemlerine yazılımsal veya mekanik güncelleme fırsatları sunuyor ve robotların güncel sistemler ile değişimlerini öneriyoruz.

Mevcut bir robot hücresinde yapılabilecek güncelleme ve değişim çalışmaları nelerdir?

Müşterilerimize, halihazırda çalışılan sistemleri için robotların mekanik aksamları, elektrik aksamları ve çevre ekipmanlarıyla ilgili geliştirme çalışmaları hizmeti veriyoruz. Verimlilik çalışmaları, sistem yükseltmeleri, marka bağımlı veya bağımsız robot değişimleri, ürün yükseltmeleri bu konudaki ana başlıklarımız arasında yer alıyor.

Robot değişimleri kapsamında sektöre ne gibi yenilikler sunuyorsunuz?

ABB Robot Servis Bölümü kabin değişimi ve hücrelerdeki mekanik kol değişimini iki başlık altında değerlendiyor. Üretimi devam etmekte olan robotları birebir değiştirme imkanı sunduğumuz gibi, üretimi halihazırda olmayan robotlar için gerekli çalışmayı yaparak müşterimizin hattı için en uygun güncel alternatifleri sunabiliyoruz.

Ekibimizin yaptığı analizler sonucu, ömür döngüsü bitmiş ve artık yeteri kadar verim alınamayan robotların yeni ve son teknoloji robotlar ile değiştirilmesini sağlıyoruz. Buradaki en önemli nokta, müşterimiz istediği taktirde bu değişiklikleri marka bağımsız olarak gerçekleştirebilmemizdir. Örneğin, aynı hücre içerisinde ABB dahil olmak üzere üç farklı marka olması durumunda, diğer robotları da ABB olarak revize edip, hattın çevrim sürelerini daha verimli hale getirebiliyoruz. Tecrübeli servis çalışanlarımız bu değişimleri oldukça kısa bir sürede gerçekleştirerek müşterinin planlanan duruş süresinde üretim kaybı yaşanmamasını sağlıyor.

Mekanik kondisyonu iyi olan robotlara sahip müşterilere nasıl bir seçenek sunuyorsunuz?

Bu durumda manipulator uygunluğu kontrol edilerek, robot kontrolör sistemlerinde revizyon seçeneğini müşterilerimize sunabiliyoruz. Kontrol kabini güncellemesini, mekanik olarak sağlıklı durumda olan ve uzun yıllar mekanik sıkıntı çıkarmayacak robot sistemleri için öneriyoruz.

Bu noktada robotların mekanik durumunu, rutin bir bakım sırasında detaylı olarak müşterilerimize raporlayabiliyoruz.

IRC5 Dönüşümü Yeni Yatırıma Göre Daha Ekonomiktir

Biraz detay vermek gerekirse; robot kabinleri yıllar içinde S1, S2, S3, S4, S4C, S4C+ ve IRC5 şeklinde isimlendirilmiştir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte yeni tip kontrol üniteleri ve fonksiyonları müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. Daha önce bahsi geçen ömür döngüsünde robot tipine göre değişim göstermekle birlikte bu kabinler arasında ileri doğru bir dönüşüm yapılabilmektedir. Örneğin, S4C+ kabinli bir robot sistemi sahibiyseniz, dilerseniz robot hücreniz aynı programlar ve çalışma prosedürüyle birlikte, tekrar devreye alınarak IRC5’li son teknoloji bir robot hücresine dönüşebilir. IRC5 dönüşümü, yeni bir robot yatırımı yapmaya göre bir hayli ekonomiktir ve kurulum zamanı karşılaştırıldığında ciddi bir zaman tasarrufu sağlamaktadır.