Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

PROMANAGE TEKNOLOJİSİYLE FABRİKALARIN GELECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

DORUK AYLİN TÜLAY ÖZDEN YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SANAYİ KURULUŞLARINDA ÜRETİM OPERASYONLARININ DİJİTAL ARAÇLARLA YÖNETİLMESİ KONUSUNDA YAZILIM VE DONANIM ÇÖZÜMLERİ ÜRETEN VE SANAYİCİLERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM YOLCULUKLARINDA EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ SAĞLAYAN DORUK FİRMASIYLA GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA KONUŞTUK.

1. Doruk, endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi adına ne gibi çalışmalar yapıyor?

Doruk olarak, 1998 yılında sanayicilerin üretimlerini daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri adına yazılım ve donanım araçları geliştirmek, yani sanayiyi dijitalleştirmek hedefiyle kurulduk. Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk AR-GE çalışmalarını gerçekleştirmiş teknoloji şirketiyiz. Bugün üretim yapan sanayi kuruluşlarında üretim operasyonlarının dijital araçlarla yönetilmesi konusunda yazılım ve donanım çözümleri üreten ve sanayicilerin dijital dönüşüm yolculuklarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayan 22 yıllık bir teknoloji markasıyız. Üretim yönetimi sistemi ProManage ürünümüzü kullanan firmalar; üretimlerini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltarak maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebiliyor. Ayrıca dünya firmaları ile rahatlıkla rekabet edebiliyor ve kendi sektörlerine yön vererek liderlik yapabiliyor.

2. Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm konuları sanayinin odağındaki trend konular. Siz bu anlamda sektöre ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Endüstri 4.0, farklı ülkelerde farklı isimlerle anılıp farklı tanımları yapılsa da nihayetinde ulaşılmak istenen hedef; müşteri siparişinden müşteriye ürünün teslim edilmesine kadar olan sürecin dijital sistemler kullanılarak, hızlı, doğru, kaliteli ve esnek bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Dijitalleşme çağında ortaya çıkan yeni iş modelleri; müşteriler ve tedarikçilerle çok sıkı ve güvene dayalı stratejik beraberlikler kurabilmeyi, onlarla aynı takımda olduğunu hissedebilmeyi, takım olarak hareket edebilmeyi ve takım olarak değişebilmeyi gerektiriyor. Bu konu ana sanayiden başlayarak en alttaki hammadde üreticisine kadar uzanan tüm zinciri kapsıyor. Sanayide ‘yapay zekâ’, ‘makine öğrenimi’ ve ‘artırılmış gerçeklik’ kavramları daha da çok konuşulur hale geldi. Özellikle seri üretim yapan şirketler için daha fazla hız, daha kaliteli üretimle daha fazla verim alabilmenin yolları açıldı. Önümüzdeki süreçte sanayicilerin bir makineye baktığında aylar ve hatta yıllar sonrasıyla ilgili olacakların verilerini gözlemleyebildiği bir dünyaya doğru yol alıyoruz. Bu yolculukta öğrenen ve kendini geliştiren yapay zekâ destekli üretim yönetim sistemleri fabrikalara çağ atlatmaya hazırlanıyor. Bu yeni dünya, akıllı üretim yönetim sistemlerini kullanarak dijital dönüşüme ayak uyduran işletmeler için önemli bir fırsat. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de çığır açıcı teknolojilerin üretim yönetim sistemlerine sağladığı avantajları değerlendirebilen işletmelerin global pazarlarda sektörlerine liderlik edebilecekleri bir düzene doğru ilerliyoruz. Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa eden yüksek teknoloji firması olarak, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojileri ile tamamen entegre olan dünyadaki tek üretim yönetimi sistemi ProManage’ı geliştirdik. ProManage, Production ve Management kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Sanayicilerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesini sağlayan ProManage, bu doğrultuda işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve bu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor. Bu sistemle dünya genelinde binlerce üretim yöneticisinin know-how ve taleplerini karşılıyoruz. Uluslararası standartlara uygun işlev ve kaliteye sahip ProManage sistemimiz, 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunda 22 yıldan bu yana sürekli geliştirilerek kullanılıyor. Endüstri 4.0’ın akıllı ve dijital fabrikalarını Türkiye orijinli uluslararası akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile inşa ediyoruz.

3. Üretim Operasyonları Yönetimi ve Üretim Yürütme Sistemlerini çağın gereklerine uygun olarak nasıl geliştiriyorsunuz?

Endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için akıllı ve dijital üretim yönetimi sistemleri geliştirip kuruyoruz.
Fabrikaların gerçek durumundan otomatik geri bildirimler alarak yeni kararlar verebilen akıllı üretim yönetimi sistemimiz ProManage ile işletmeleri akıllı fabrika ve dijital fabrika olarak da adlandırılan yapıya dönüştürüyoruz. Dünya genelinde pek çok farklı sektöre ProManage ürünümüzün yanı sıra “Dijital Üretim Yönetimi” alanında uzmanlaşmış bir yüksek teknoloji firması olarak dijitalleşmenin temelini oluşturan artırılmış gerçeklik, makine öğrenmesi, yapay zekâ, büyük veri ve analitik konularında yetkin kadromuzla hizmet ediyoruz.

4. Üretim yönetim sistemi olan ProManage hakkında bilgi alabilir miyiz? ProManage verimlilik yönetimini nasıl destekliyor?

Mottosu “İşletmenizi otomatik olarak geliştirin” olan ProManage, uluslararası standartlarda tasarlanmış bir akıllı üretim yönetim sistemi. Artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojileri ile tamamen entegre olan dünyadaki tek üretim yönetimi sistemi olma özelliğine sahip olan ProManage, işletmelere öncelikle nasıl bir maliyetle çalıştıklarını ve nasıl bir yatırımı realize ettiklerini gösteriyor. Daha sonra ise hangi yöntemlerle, neler yapılması gerektiğini ortaya koyarak sanayicilerin maliyeti düşük ve katma değeri yüksek ürünler üretmelerini sağlıyor. Ayrıca sanayicilere üretim süreçlerini dijital ortamda el değmeden gerçek ve şeffaf bilgilerle yönlendiren bir yönetim yazılımı sunuyor. Kağıtsız işletmelere geçiş sağlayan ProManage imzalı ürün ve çözümlerimizle üretim planlama, üretim izleme, üretim performans takibi, duruş analizi ve kayıp analizi yaparak işletmenin kayıplarını bulma ve yok etme fırsatı sunuyoruz. Fabrikalar ve üretim işletmelerinde hız ve verimlilik artışı sağlayan ProManage, maliyetlerin azalmasına ve teslim sürelerinin önemli ölçüde kısalmasına imkan tanıyor. Otomotiv, beyaz eşya, plastik, ilaç, kimya, gıda ve ambalaj başta olmak üzere pek çok farklı sektöre yüksek teknoloji çözümler getiriyoruz. Sanayicilerin güncel ihtiyaç ve talepleri, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında üretim sistemlerini sürekli olarak yeniliyoruz. ProManage’ın ProGuard, ProData, ProTrace, ProManage Mobil, ProManage Web, ProManage AI, ProManage AR gibi sürekli gelişen ve yenileri eklenen uygulamaları ile Endüstri 4.0’ın her türlü ihtiyacına yüzde yüz yerli üretimle cevap veriyoruz. Sistemlerimize yeni özellik ve işlevler eklenmesi sayesinde sanayiciler dijital üretim operasyonları yönetimini ve üretim yönetim sistemlerini çağın gereklerine uygun şekilde gerçekleştirebiliyor. ProManage ile işletmelerin üretim yönetim operasyonlarını dijitalleştirmesi sadece 4 ila 8 hafta sürüyor. Sanayiciler dijital ve akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage’ı kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ay sonra bu sistem için yaptıkları yatırımı geri alabiliyorlar. İşletmeler yatırdıklarını, verdiğimiz eğitimlerden biri olan verimlilik parametresinde görebiliyor. 2 ay sonunda yüzde 20’ye varan oranda verimlilik artışı sağlanıyor. Yıl olarak düşünüldüğünde ise, örneğin ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk masraf 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf etmiş oluyor. ProManage ile Türk sanayiciler Endüstri 4.0 evresinde dünya firmaları ile rekabet edebiliyor ve kendi sektörlerine yön vererek liderlik yapabiliyor.

5. ProManage yapay zekâ teknolojilerine entegrasyonunu nasıl sağlıyor? Firma olarak, yapay zekâ teknolojileri, artırılmış gerçeklik ve büyük veri konusuna yaklaşımınız nedir?

Doruk olarak 22 yıldır Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin temelini oluşturan artırılmış gerçeklik, makine öğrenmesi, yapay zekâ, büyük veri ve analitik konularında yetkin kadromuzla sanayiye yüksek katma değer sağlıyoruz. IIoT, artırılmış gerçeklik, yapay zekâ ve makine öğrenmesi teknolojileriyle tamamen entegre olan dünyadaki tek üretim yönetimi sistemimiz ProManage, sanayide dijitalleşmenin henüz hiç konuşulmadığı yıllarda şirketimizdeki mühendisler tarafından geliştirildi. ProManage ile dünya çapında sanayicilere dijital dönüşümdeki aktüel durumlarının dijital yöntemlerle ölçüldüğü ve gelişim yol haritalarının hazırlanıp dönüşüm yolculuklarının planlandığı bir dijital dönüşüm mentorluğu hizmeti sunuyoruz. ProManage’ın yapay zekâ çözümleri ile fabrikalar akıllı ve geleceği öngörür hale geliyor. Geleceği öngörmek ise işletmelere tam kontrol sağlıyor. Böylece üretim, bakım ve kalite yönetiminde proaktifliğin önüne geçen, gelecek tahmini odaklı bir dönem başlıyor. Bu sayede olası sorunlar oluşmadan önlenebiliyor, kayıplar azalıyor, iş verimi ve üretim miktarı artıyor, üretim hızlanıyor ve maliyet ciddi oranda düşüyor.

6. ProManage Akademi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kadromuzda mühendis ve yüksek mühendislerle doktora derecesine sahip, yurt içi ve yurt dışında akademik ve sektörel anlamda deneyimli uzmanlar ve ayrıca sanayi tecrübesine sahip bir uygulama kadrosu bulunuyor. Dijital dönüşüm alanındaki hizmetlerimize ek olarak, uzman kadromuzla bu alanda eğitim çalışmaları düzenliyoruz. Sanayinin çeşitli pozisyonlarındaki ProManage kullanıcılarına “ProManage Akademi” isimli eğitim programı kapsamında bu sistemi daha iyi kullanabilmeleri için ücretsiz eğitimler vererek sertifikalandırıyoruz. 2017 yılında kurduğumuz “ProManage Akademi” ile sadece ilk yıl 300’den fazla ProManage kullanıcısına eğitim verdik.

7. Eski teknoloji makinaları akıllı hale getiren Smart Counter’lar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Smart Counter sistemimiz, zorlu işletme koşullarında üretim makinelerinden üretim verilerini almak ve Ethernet veya Wİ-Fİ bağlantısı ile IoT teknolojisi kullanarak merkeze iletmek amacıyla tasarlandı. Bu sistemde, merkezi bağlantı hattı kopsa dahi veri toplanmaya devam eder ve bağlantı oluştuğunda biriktirilen veriler merkeze otomatik olarak gönderilir. Smart Counter; üretim salonundaki makinelerin marka ve modelinden bağımsız olarak homojen biçimde kurulan veri toplama yapısı sayesinde, her türlü makineden aynı şekilde üretim verisi toplanmasına imkan sağlıyor.

8. Gelecek dönem hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Doruk olarak, Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisimiz, Antalya Teknokent ve İzmir Depark Teknokent ofisimiz olmak üzere Türkiye’de üç ayrı ofisimizle faaliyet gösteriyoruz. ABD Şikago’da da ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp. adlı bir şirketimiz bulunuyor. ProManage Corp., ABD’de dijital üretim konseptleri ve teknolojileri geliştirmeyi amaçlayan bir kurum olan MxD’nin AR-GE partnerleri arasında yer alıyor. Geçen sene fabrika otomasyon cihazları, enerji tasarrufu sistemleri, sosyal altyapı cihazları, uluslararası ürün tedariki destek hizmetleri gibi ürün ve hizmetler sunan Tokyo merkezli ITO Corporation ile partnerlik anlaşması imzalayarak Asya Pasifik pazarına da giriş yaptık. Bugün ABD, Rusya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Cezayir, Sırbistan ve Tataristan başta olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve dünyanın en yaygın üretim yönetim sistemi olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 2018’de başlattığımız yeni büyüme operasyonumuzun bir sonucu olarak 2019 yılını yüzde 200’ün üzerinde büyüme ile kapattık. Global büyüme planlarımız çerçevesinde 2020 yılında Almanya’ya, orta ve uzun vadede ise tüm Avrupa ülkelerine yayılmayı amaçlıyoruz. Teknoloji alanında Türkiye’den çıkan bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.