Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Malzeme Taşıma Uygulamalarında Robotik Çözümler

ABB Robotik Türkiye

Dünya genelinde 300 binden fazla kurulu robotu bulunan ABB, satış/satış destek, proje ve servis bölümlerinde çalışan uzman mühendis kadrosuyla kullanıcılarına destek oluyor. Satış, demo çalışmaları ve satış sonrası ne gibi hizmetler verdiklerini ABB Robotik Türkiye Satış Mühendisi Mustafa Taşdemir’den dinledik.

ABB
MUSTAFA TAŞDEMİR,
ABB ROBOTİK TÜRKİYE – ENDİREKT KANAL SATIŞ MÜHENDİSİ

Müşterilerinize mühendislik anlamında ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Robotların endüstride kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Robotlar; kaynak, taşıma, paketleme, paletleme, kesme, tezgah yükleme, abkant büküm, yapıştırma, taşlama, montaj vb. uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu uygulamalar için satış, projelendirme, simülasyon hazırlama, tasarım, programlama, devreye alma ve satış sonrası destek konularında, ABB Robotik Türkiye olarak Satış, Satış Destek, Proje ve Servis bölümlerimizde çalışan uzman mühendis kadromuzla destek olmaktayız.

 

 

PARTNERLERİMİZE VERDİĞİMİZ DESTEK KONULARI:

Uygun Robot Tipi ve Opsiyonların Belirlenmesi;
Robotun kullanılacağı uygulama, taşıyacağı ağırlık, erişim mesafesi ve çalışacağı ortam göz önünde tutularak uygun robot ve opsiyonlarının seçiminde yardımcı oluyoruz. Örneğin bir taşıma robotuyla, gripper ve taşıyacağı yükün ağırlık merkezi bulunur ve bu datalar ABB RobotLoad programı kullanılarak her bir eksene gelen yük ve atalet momentleri hesaplanarak seçilen robotun uygunluğun kontrolü yapılır.

Erişim Çalışması ve Simülasyon;
ABB’nin robotlar için geliştirdiği RobotStudio programına projede kullanılacak robotlar, pozisyonerler ve ekipmanlar çağrılarak yerleşim planı oluşturulur.

Oluşturulan yerleşim planında erişim çalışmaları tamamlandıktan sonra simülasyon hazırlanır ve çevrim süresi analizi yapılır.

Demo Çalışmaları;
Sahamızda bulunan Ark Kaynağı (MIG/MAG), Spot Kaynağı, PickMaster, ICC, Scara, YuMi, Paletleme,ForceControl demo hücrelerimizde partnerlerimizin uygulamalarına yönelik test çalışmaları yapmaktayız.

Programlama Desteği;
Uygulanacak prosese göre robot arka plan programları yazılır ve standartlara uygun gerekli kütüphaneler hazırlanır.

Devreye Alma;
Robotik sistemlerin sahada kurulumu ve devreye alma.

Satış Sonrası Hizmetler.

Malzeme Taşıma robotlarının amaçları ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Malzeme taşıma terimi, işletme içerisinde çok geniş bir yelpazedeki ürün hareketlerini kapsar. Parça seçimi, aktarma, paketleme, paletleme, yükleme ve boşaltma, makine besleme ve ayırma uygulamalardan sadece birkaçıdır. Geçmişte robot uygulamalarının büyük bir bölümü otomotiv ve elektronik sektörüyle sınırlıydı, fakat son yıllarda özellikle yiyecek, içecek ve ilaç sanayisinde üretimin artmasıyla malzeme taşıma alanında robotik otomasyona olan ihtiyaç artmıştır. Üretim hatlarındaki zorlu, emniyetsiz ve ağır çalışma koşullarının otomatize edilebilmesi için en kolay yollardan birisi malzeme taşıma robotlarının kullanılmasıdır. Üretim hatlarında verimlilik ve süreklilik çok önemlidir. Üretim bandından çıkan özellikle sıcak ve ağır parçaların insan gücüyle taşınması, çalışanların performansının düşmesine ve dolayısıyla üretim adetlerinin hedeflenin altında çıkmasına sebep olmaktadır.

Endüstriyel robotlar, modüler üretim sistemleri ve servis konularında önde gelen global bir tedarikçi olan ABB, güçlü çözümlere odaklanarak, üreticilerin verimliliğini, ürün kalitesini ve iş güvenliğini artırmaya yardımcı oluyor.

ABB Robotik, özel, ağır koşullar altında çalışacak şekilde tasarlanan endüstriyel robotları sayesinde üretim adetlerini güvence altına alıp insan kaynaklı duruşların önüne geçiyor.

Malzeme Taşıma prosesinde karşılaşılan en büyük zorluk nedir? Buna karşı ABB’nin geliştirdiği çözümlerden bahseder misiniz?

Özellikle Malzeme Taşıma Prosesinde robotun esnek çalışmasını engelleyen en önemli unsurların başında robota giydirilen hortum paketinin pozisyonu gelir. İyi dizayn edilmemiş bir hortum paketi üretim esnasında ciddi problemler çıkaracaktır. Farklı ihtiyaçlarda esneklik gereksinimleri arasında büyük farklılıklar olduğu için, ABB’de üç farklı DressPack çözümü sunmaktadır. Bu farklı DressPack çözümleri ortak özelliklere sahiptir. Bunlar; kompakt oluşu, ortak parçaların bulunması, bakımının kolay olması, RobotStudio da simüle edilmesi ve haberleşme hattında yüksek kapasiteli sinyal desteği sağlaması.

  1. Entegre hortum Paketi – LeanID

Esneklik ve erişilebilirlik konusunda yüksek taleplerin bulunduğu üretim alanları için tasarlanmıştır. Avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

Uzun Ömür
Robotun proses kabloları üst kolun içinden ve bilekten geçer. Kablolar robotun üst kolunun her hareketini takip eder ve düzensiz salınımlar yapmaz.

Offline Programlama
Hortum paketini RobotStudio’da Offline programlayabilmek büyük avantaj sağlamakta, Programcı hem yeni bir hat programlarken hem de var olan hatta yeni bir iş parçası ekleyerek prosesi optimize etmeye odaklanabilir. Sahada devreye alma işlemi sırasında zaman kaybı en aza indirilir.

Kompaktlık
Harici kablolar bulunmadığı için kompakttır, bu yapı robotun dar yerlere erişmesine izin verir.

Tool flanşında yüksek kapasiteli bağlantı olanağı
Tool flanşında servo tutucular, kaynak tabancaları proses sinyalleri ve haberleşme hattı için yüksek kapasiteli bağlantı olanağı sağlar.

Kolay Bakım
Hortum paketi değişiminde robotun eline bağlı olan toolun sökülmesine gerek yoktur.

  1. Geri Çekme Opsiyonlu Hortum Paketi

Bu tip hortum paketi orta seviyeli kompleks bilek hareketlerinde idealdir. Bu durum aynı üretim hücresinde birkaç farklı ürün çalıştırıldığında ortaya çıkar. Robot hareketi sırasında hortum paketi geriye doğru çekilerek, hortum paketinin robot koluna yakın durması sağlanır.

Bu sayede hortum paketinin robot tooluna, iş parçasına ya da yakınında çalışan diğer robotlarla etkileşimi engellenmiş olunur.

ABB Robotları İçin Tasarlandı; Bu çözüm ağır taşıma kapasiteli robot ailesi için tasarlanmış ve uzun vadeli test edilmiştir. Altıncı eksendeki raketle kombinasyonlu çalışan geri çekme işlevi, her robot döngüsü için ayrı ayrı optimize edilebilir.

Kısa Değiştirme Zamanı; Kablo ve Hortumlar, kelepçe ve braketler vasıtasıyla robot kolları üzerinde yönlendirilir. Bu kelepçeler, üretimdeki durma zamanını en aza indirgemek için komple paketin hızlı ve doğru bir şekilde çıkarılabilmesi / değiştirilebilmesi için tasarlanmıştır.

Geri Çekme Kolunda Ayar İmkanı; Geri çekme kolu kolay ayarlanabilme imkanı sunmaktadır.

Harici Hortum Paketi; Bu hortum paketi kompleks olmayan bilek hareketleri için önerilir. İlk devreye alma işleminde robot programını optimize etmek için daha fazla özel ayarlamalara ihtiyaç duyulur.

Minimize Edilmiş Yedek Parça Sayısı; Aynı hortum paketini farklı ön kollarda kullanım imkanı sunmaktadır.

ABB Robotları üretim bandına entegre edildikten sonra bakım süreci nasıl işliyor?
Kurulumdan hizmet ömrünün sonuna kadar ABB olarak robotların sağlıklı çalışmasını önemsiyoruz. “Her şey için aynı” servis anlayışına inanmıyoruz.Partnerlerimizle birlikte hazırlanan ve onlara özel servis paketlerimizle performans, çalışma zamanı ve ürün ömrünü arttırılmasını sağlıyoruz.

Global olarak 53 ülke ve 100’den fazla noktada 1300 servis uzmanımızla hizmet sunmaktayız. Vaadimiz, ABB robot ve sistemleri dünyanın neresinde olursa olsun birinci kalite hizmet sunmak ve partnerlerimizin ABB robotlarını almaya devam etmesini sağlamaktır.

Endüstriyel robot kullanımı hakkındaki bilgi düzeyi sizce nasıl?
Sektörde maalesef robotu bilen kalifiye eleman açığı bulunmaktadır. ABB Türkiye olarak sektördeki bu açığın farkındayız. ABB olarak hedefimiz pazara ABB robotlarını bilen kalifiye eleman yetiştirmektir.

ABB İstanbul losyonumuzda Temel ve İleri Robot Programlama eğitimleri vermekteyiz ve sahamızda bulunan eğitim robotlarımız ile de öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökme imkanı sunmaktayız. Düzenlediğimiz müşteri günleriyle ve katıldığımız fuarlarla da partnerlerimizi bilinçlendiriyoruz.