Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GİRİŞİMCİLİKTE YENİ YAKLAŞIMLAR ENDÜSTRİ 4.0 KONSEPTİYLE GELİŞİYOR

SMS TORK

SMS-TORK, SEKTÖRÜNDE AKIŞKANLARIN KONTROLÜ KONUSUNDA; KALİTEDE, GÜVENİLİRLİKTE VE YENİLİKTE FARK YARATIP ÇÖZÜM ODAKLI HİZMETLERİYLE MÜŞTERİLERİNİN VE SEKTÖRÜNÜN PROBLEMLERİNİ ÇÖZMEYE ODAKLANIYOR.

Pnömatik aktüatörler için, Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak geliştirilen TORK Akıllı Kontrol Kutusu hakkında bilgi alabilir miyiz?

AR-GE birimimiz tarafından pnömatik aktüatörler için geliştirilen akıllı kontrol kutusu, Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak tasarlanmıştır. SSB genel olarak; aktüatör ve vanalarda meydana gelebilecek hataların, daha oluşmadan önlenmesi için tasarlanmıştır. SSB; pnömatik aktüatörlerin kontrolünü sağlayan, durum izlemesi yapabilen, fonksiyonellik testi yapabilen ve sensörlerden bilgi alarak analizler yapıp arıza oluşmadan bakım yapmayı öneren akıllı bir cihazdır. Web üzerinden online veya manuel olarak da kontrol edilebilmektedir. SSB sayesinde oluşabilecek hatalara erkenden müdahale yapılabileceğinden, proses verimliliği de artmış olur.

Proses çözümlerinizin ve projelerinizin tasarım çalışmalarını nasıl yürütüyorsunuz? Tasarım sürecini paylaşabilir misiniz?

Bir projeye başlamadan önce tabii ki öncelikle pazara bakıyoruz. Pazarın neye ihtiyacı var, bunu analiz etmeye çalışıyoruz. Analiz çalışmasından sonra projenin ana hatları ortaya çıkmaya başlıyor. Nerelerde farklılaşabiliriz, en kolay nasıl sunarız gibi soruların cevaplarını arıyoruz. Ardından AR-GE ekibimiz ürün geliştirme çalışmalarına başlıyor.

Buna ek olarak müşteriye özel sorun ve isteklere göre de özel ürün geliştirebiliyoruz. Örneğin müşterimiz bize prosesiyle ilgili bir sorunla geliyor. Bunu teknik ekibimiz ile araştırıyoruz ve müşterimizin sorununa odaklı bir proje geliştiriyoruz. Örneğin, otomotiv sektöründe ağır araç üretimi yapan bir firmaya özel böyle bir çalışmamız olmuştu. Araçları yokuş aşağıdayken, el freninin indirilip çalınması durumu ile çok karşılaşıyorlardı. Biz de buna özel tırların fren sistem mekanizması için bir ürün geliştirmiştik.

Zorlu ve tehlikeli sahalar için çözümleriniz ve hizmetleriniz nelerdir?

Ürünümüzün kaliteli ve güvenilir olması üzerinde çok titizlikle durduğumuz bir konu. Kalite belgelerimizi de buna bağlı olarak alanında en seçkin yerlerden alıyoruz. Bunun için yılda birkaç kez bazen haberli bazen habersiz denetimlerden geçiyoruz. Kalite sertifikalarımızı BSI’dan aldık. Patlayıcı ortama özel solenoid valfler ve pnömatik aktüatörlerimiz için ATEX belgemiz mevcut. Bunun dışında pnömatik aktüatörlerimiz SIL3 sertifikalı. Bu sertifikaları almak da öyle hemen ve kolay olmuyor. Örneğin, SIL sertifikası için özel bir test düzeneği kurduk ve ürünlerimiz 31 gün boyunca  +90 °C; 11 gün boyunca  -20 °C ve 23 gün boyunca da ortam sıcaklığına bağlı olarak çeşitli açma kapama senaryolarına tabi tutuldu. Tüm veriler anlık olarak belgeyi alacağımız firma ile paylaşıldı. Tüm bu uluslararası kalite belgelerimiz sayesinde ürünlerimiz zorlu ve tehlikeli sahalarda güvenle kullanılabilmektedir.

Emniyet gerektiren uygulamalarda SIL3 sertifikalı Tork ürünleri kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlıyor?

TORK SIL3 sertifikalı bir aktüatör ile uluslararası standartlarda test edilmiş ve süreklilik arz eden çalışma performasına sahip bir ürün ile prosesinizi yönetirsiniz. Bu sayede daha uzun ömürlü bir aktüatöre sahip olursunuz, bakım maliyetleriniz de düşer. Prosesinizde hata riski azalır. Uzun ömürlü, emniyetli bir sisteme sahip olursunuz. TORK SIL3 sertifikalı pnömatik aktüatörleri kimya ve petrokimya gibi güvenliğin önemli olduğu, Seveso kapsamına giren proseslerde güvenle kullanabilir.

Kurum olarak AR-GE’ye inovasyon getirmek adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Yerli üretim hakkındaki yaklaşımınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kurumumuzda inovasyon en önem verdiğimiz konulardan. Türkiye’de alanımızda hep ilkleri yapan bir firma olduk ve olmaya da devam edeceğiz. AR-GE’ye verdiğimiz önem çok büyük diyebilirim. Yurtdışı ile kıyaslandığında maalesef ülkemiz sanayi anlamında geri kalmış durumda. Yurtdışındaki bizden 40- 50 sene önce bu işe başlamış markalar var. Bu şekilde baktığınızda çok emek vermemiz ve gayret göstermemiz gereken bir alanımız var. Biz de yaptığımız her işi ülkemize kattığımız bir değer olarak görüyoruz. Neden bizim ülkemizden de alanında çok iyi bir marka çıkmasın? Bu vizyonla çalışmalarımızı yapıyoruz ve ilerliyoruz. Belki içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda cesaret gerektiren atılımlar, yeni yatırımlar yapmak zor olabilir, evet. Fakat ancak üreterek ilerleyebiliriz. Bizden olmaz umutsuzluğuna kapılmadan, her gün bilgi haznemize bir şey daha eklemeliyiz.

87 farklı ülkeye ürünlerimizi gönderiyoruz. Bu 87 farklı ülke ile tecrübemiz de var demek aynı zamanda. Sektörümüzde yurtdışındaki en önemli fuarlara katılıyoruz. Birçok farklı ülkeden, birçok farklı insanla tanışıyoruz. Tüm bu birikim süzgecinden geçerek inovasyonlarımızı yapıyoruz.

Endüstriyel bakım servisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

TORK markası olarak her durumda ürünümüzün arkasındayız. Sahada bir sorun ile karşılaşsak bile ilgili uzman arkadaşlarımızı hemen yönlendiriyoruz. Buna ek olarak gerekli bakım desteğimizi de veriyoruz. Bakım ve servis hizmetlerimiz için ayrı bir birim oluşturduk. Sektörde 35 senelik bir tecrübe ve deneyime sahibiz. Bu deneyimle her türlü markaya ait vana veya aktüatörlü vanaların tamir bakım hizmetini yapıyoruz.

Referans projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Sizi seçilir kılan özellikleriniz nelerdir?

Ürünlerimiz kimyadan gıdaya, otomotivden  enerjiye kadar birçok farklı sektöre hitap ettiğinden yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok farklı firma ile temas halindeyiz. 87 ülkeye ürünlerimiz ihraç ediliyor. Bugün Porsche arabalarının içinde de bizim solenoid vanalarımız kullanılıyor, bir İSKİ Arıtma Tesisleri’nde de aktüatörlü vanalarımız yer alıyor. Savunma sanayisine, devlet projelerine özel üretim yapıyoruz.. Burada bizi en çok ayıran 3 tane en önemli özelliğimizi sıralamak gerekirse: hız, ürünümüzün arkasında durma ve çözüm odaklılık diyebilirim. Olabildiğince hızlı şekilde geri dönüş sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle yurt dışında bu en önemli avantajımız oluyor. Bir sorun olduğunda müşteri her zaman ulaşabileceği, kendini ifade edip, bunun karşılığını alabileceği birisini arar. Biz bu güven ortamını oluşturmaya çalışıyoruz müşterilerimizle. Sorun karşısında çözüm odaklı yaklaşıma önem veriyoruz.

Kısa ve orta vadeli hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İnovasyon temel taşlarımızdan. Pazar ihtiyacına göre ürün geliştirmeye devam ediyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız devlet destekli bir projemiz var. Önümüzdeki sene içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında Almanya’daki ofisimizi büyütme planımız var. Almanya bizim için önemli bir pazar ve buraya daha fazla eğilmek istiyoruz. Ayrıca devam eden bir fabrika inşaatımız var. Bunu da bu sene içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.