Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

CNC KULLANICILARINA YÜKSEK TEKNOLOJİLİ İNOVATİF ÜRÜNLER

MITSUBISHI ELECTRIC HAKAN AYDIN, MEKATRONİK CNC DEPARTMANI KIDEMLİ MÜDÜRÜ

Mitsubishi Electric’in Mekatronik CNC sistemler alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Mitsubishi Electric, dünyanın önde gelen makine üreticilerine CNC ürünleri ve çözümleri sağlayan global bir marka olarak dikkat çekiyor. Yüksek teknolojiye sahip CNC ürünlerimiz ile başta otomotiv ve metal işleme sektörü olmak üzere dünya genelinde birçok sektörde standartları belirliyoruz.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı olarak ise, Türkiye’deki çalışmalarımızı iki ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi yurt dışından ithal edilen Mitsubishi Electric CNC ürünleriyle donatılmış CNC tezgâhlarına servis ve yedek parça hizmetleri sağlamak. İkincisi ise; Türkiye’de faaliyet gösteren makine imalatçılarının ürettikleri CNC tezgâhları için gerekli Mitsubishi Electric donanımını sağlamak, projelendirme çalışmalarını yürütmek ve devreye almak. Özellikle Tayvan başta olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye yılda yaklaşık bin adetten fazla Mitsubishi Electric kontrollü makine geliyor. Mitsubishi Electric olarak satış sonrası hizmetler en çok önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Bu doğrultuda deneyimli ve yetkin bir ekip ile müşterilerimize sorunsuz bir hizmet sunmayı hedefl iyor ve çalışmalarımızı planlıyoruz.

Yeni nesil CNC ürünlerinizden bahseder misiniz?

Mitsubishi Electric olarak fuarda öne çıkan ürünlerimiz arasında yer alan yüksek teknolojili M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, özel ekran ve klavye tasarımı sayesinde akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor.

10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan Multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, hem deneyimli hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Karmaşık tuş işlemlerine son veren bu özellik sayesinde programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken, diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor.

M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran ise ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makine üreticisi fi rmalar tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencereler barındırabiliyor. Bu sayede üst kısımda CNC ekranı görüntüleniyorken, alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor. Serinin yeni “Simple View” (Basit Görünüm) özelliği sayesinde normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinenin durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor. Böylece makine operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği ile operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor.

M800 CNC kontrol üniteleri, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makine operasyonları ile çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için tasarlanan üst düzey bir kontrol cihazı olarak öne çıkıyor. CNC uygulamaları için özel CPU içeren M80 ise daha az eksen ve milin kullanıldığı daha basit makine sistemlerinde yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor.

Mitsubishi Electric’in CNC sektörü için özel olarak tasarladığı CPU, daha hızlı makine yanıtı ve daha kesin makine operasyonları ile desteklenen makine performansı için işleme hızında artış sağlıyor. Çok sayıda açık ağ protokolüyle uyumlu olan M80 ve M800 serisi, fabrikanın tamamıyla kolay entegrasyon sağlarken esneklik açısından da öne çıkıyor. Ayrıca robotlar, sensörler ve diğer ekipmanlarla CNC arasında bağlantı kurulmasını kolaylaştırıyor. 3D modelleri istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, karmaşık programlar bile üç boyutlu simülasyon ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

Mitsubishi Electric olarak Mekatronik CNC sistemler alanında üreticilere ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

lanında üreticilere ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz? Değişen dünya ile birlikte artık üretim hatları, karlılık ve verimlilik gibi kavramlar da farklılaşmış durumda. Günümüzde üretici firmalar daha geniş kitlelere ulaşmak için ilk olarak üretimlerini gözden geçirmek durumundalar. Biz de ileri teknolojimiz, üstün kalitemiz ve enerji verimli çözümlerimizle CNC kullanıcılarına yüksek katma değer sağlıyoruz. Yeni seri ürünlerimiz sahip olduğu optik haberleşme, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli işleme, yüksek önden okuma sayıları, standart olarak sunulan data server fonksiyonu gibi standart fonksiyonlarla üretim süreçlerini çok daha verimli hale getiriyor. Dolayısıyla CNC kullanıcılarına, daha ekonomik, daha hızlı ve daha hassas üretim imkanı tanıyarak hedeflerine ulaşmalarına destek oluyoruz.

Makine sektörünün Türkiye’deki mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin gerek nüfus yoğunluğu ve genç iş gücü gerekse iş kalitesi anlamında Avrupa’daki birçok ülkenin önünde yer aldığını söyleyebiliriz. Makine sektörü ülkemizin lokomotif iş kollarından biri ve bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Dolayısıyla üretim kalitemizi daha iyi seviyelere taşımak için her türlü imkâna sahibiz. Sektörümüzün bu kaliteyi yukarıda tutarak büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz. Sektörümüzde genel olarak üreticilerin daha ekonomik, hızlı ve hassas üretim gerçekleştirmelerini sağlayacak ve bu sayede günümüzün rekabet koşullarında avantaj oluşturabilecek yeni nesil ürünlere ihtiyaç var. Biz de Mitsubishi Electric olarak yüksek teknolojili inovatif ürünlerimiz, kaliteli servis ve yedek parça hizmetimiz, mühendislik bilgimiz ve knowhow’ımızla şekillendirdiğimiz projelendirme çalışmalarımız ve büyük özen gösterdiğimiz satış sonrası hizmetlerimizle Türk sanayisinin hızla artan rekabet şartlarına uyum sağlamasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz.

2018 yılını nasıl geçirdiniz? Gelecek dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı olarak OcakEkim 2018 dönemini oldukça verimli geçirdik. CNC kullanıcılarının daha ekonomik, daha hızlı ve daha hassas üretim hedeflerine cevap veren yeni nesil ürünlerimiz Türkiye’de sektör profesyonelleri tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Önümüzdeki dönemde ürünlerimizin sektöre sağlayacağı faydaları anlatmak ve yaygınlaşmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En önemli gündem maddelerimizden biri Sanayi 4.0 olacak ve Mitsubishi Electric’in yeni endüstri evresine yanıtı olan dijital fabrika konseptimiz e-F@ctory ile sanayicilere akıllı üretim konusunda katkı sağlamak için çalışacağız. Köklü inovasyon mirasımız ve bilgi birikimimizin yanı sıra üstün teknolojiye sahip, verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayiye katma değer sağlamayı hedefliyoruz.