Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

“Bugün Dünde Kaldı Yarının Teknolojileri İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”

Devre Makina

Devre Makina ile, endüstride sürekli gelişen imalat teknolojilerini, pnömatik otomasyon çözümlerini, endüstriyel kontrol ve hidrolik bağlantı sistemlerini konuştuk.

Endüstride sürekli gelişen imalat teknolojilerini dünyayla karşılaştırdığınızda Türkiye’yi nerede görüyorsunuz?

Türkiye zamana ve teknolojiye ayak uydurmak konusunda çok başarılı. İmalat alanında dünyaya açılmış birçok firmamız bulunmaktadır. Biz de senelerdir bu firmalarımıza en son teknoloji ve bilgileri getirerek, onların işini kolaylaştırmak için gayret gösteriyoruz. Dünya ile entegre ve bir o kadar da rekabetçi olmak için tüm yenilik ve teknolojileri dünya ile aynı anda kullanmamız gerekiyor. Özellikle Endüstri 4.0 ve yapay zekanın üretim alanına girmesi ile beraber endüstriyel ürünlerin birbirleri ile haberleşmesinin önemi daha çok arttı. Bu anlamda geliştirilen ürünler tercih edilir ürünler oluyor. Biz de temsil ettiğimiz ve müşterilerimize sunduğumuz ürünlerde bu konuya öncelik etmeye çalışıyoruz.

Endüstriyel kontrol anlamında sektöre sunduğunuz çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son olarak satış bünyemize kattığımız İtalyan Pneumax ve Alman Coax Müller firmalarının yüksek kaliteli ve son teknolojik imkanlar ile üretilen endüstriyel kontrol elemanlarının kullanım kolaylıklarını müşterilerimize sunarak onlara da bu ürünleri kullanmanın konforunu yaşatmaktan memnuniyet duyuyoruz.

“İnovasyonun hayatımızın bir parçası olduğu günümüzde konvansiyonel düşünce ve uygulamalar demode kalmakta, müşteri gruplarımızı tatmin etmemektedir. Biz de misyon olarak, müşterilerimizin standart olarak ulaşamadığı her türlü zor şart ve koşula uygun ürünleri bulmayı kendimize görev edinmiş durumdayız.”

Özellikle elektronik entegrasyonlu ürünlerde PLC ile haberleşme ve hatta aplikasyonlarla takip ve kontrol edilebilme kabiliyetleri ile günümüz kullanım şartlarına çok uyumlu ürün çeşitleri sunabilmekteyiz. Makina imalatçısı ya da nihai tüketici konumundaki fabrikalar da gerek enerji gerek zaman ve uygulama alanındaki sağladığı fayda ve tasarruflu müşteri memnuniyetini de beraberinde bize sağlamaktadır. İnovasyonun hayatımızın bir parçası olduğu günümüzde konvansiyonel düşünce ve uygulamalar demode kalmakta, müşteri gruplarımızı tatmin etmemektedir. Biz de misyon olarak, müşterilerimizin standart olarak ulaşamadığı her türlü zor şart ve koşula uygun ürünleri bulmayı kendimize görev edinmiş durumdayız.

Pnömatik otomasyonu kapsamında ne gibi teknolojik çözümler sunuyorsunuz?

Pnömatik otomasyonunda, Pneumax ve Coax Müller firmaları tüm inovatif yaratıcılık ve Ar-Ge üstünlüklerini kullanarak günümüzün tüm yenilik ve avantajlarını müşterilerimize sağlamak adına öncü firmalar olmuştur.

Bu bağlamda tüm haberleşme protokollerine cevap veren valf adaları olsun, elektronik kontrollü basınç kontrol ve ayar valfleri olsun, gerekse tüm agresif ve zorlu koşullara dayanıklı valfler olsun müşterilerimizin tüm şartları zorlayan istek ve taleplerine müspet cevap vermeye olanak tanıyan ürünler tedarik etmekteyiz.

Özellikle otomobil endüstrisi için Pneumax’ın geliştirdiği yeni clamp silindirleri bu konuda tüm otomotiv fabrikaları için çok güçlü, yenilikçi bir alternatif olacaktır. Ülkemizde hızla büyümekte olan savunma sanayine yönelik ürünleri ile co-axial valflerimiz tercih edildiği kullanım yerleri ile bizleri gururlandırmaktadır.

Mobil ve endüstriyel uygulamalar için ne gibi yeni nesil hidrolik ekipmanları kullanılıyor?

Bu konuda çok başarılı ve TÜBİTAK destekli projelerimiz oldu. Bizim servohidrolik olarak adlandırdığımız servo motor ile hidrolik pompayı akuple ederek, servo hassasiyetinde hidrolik güç elde ettiğimiz ve bunu tüm hassasiyet isteyen işlerde gönül rahatlığı ile kullanabildiğimiz bir uygulama oldu. Bu bağlamda gerek yağ tankında %90, gerekse enerjide %70’e varan tasarruflar ortaya çıktı. Bunun yanında hızı ya da kuvveti istediğimiz oranda kullanabilme kabiliyetine sahip olduk. Bu teknoloji sayesinde gerek endüstriyel gerekse mobil hidrolik konusunda birçok projeye imza attık. Hidrolik konvansiyonel valflerin kullanımına gerek kalmaksızın kullandığımız yeni nesil servohidrolik uygulamalar ile eski nesil hidrolik ünitelerde ortaya çıkan ısı problemini de bertaraf etmiş olduk.

Son dönemde sektöre sunduğunuz yeni nesil ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni nesil ürünler olarak adlandırılabilecek birçok ürünümüz bulunuyor. Bunlar tüm imalat makinaları sektöründe kullanımı yaygınlaşan PLC ve bilgisayarlar ile tüm haberleşme protokollerine uygun haberleşme yeteneğine sahip her ölçü ve kapasitede Pneumax’ın valf adalarıdır.

Otomotiv sanayisinde kullanılan clamp silindirler bu kategoride sıralanabilir. Elektrikli Lineer aktüatörlerde artık pnömatik ile elektriğin birbirlerine ne kadar entegre olduğunu gösteren en önemli yenilikçi ürünlerden sayılmaktadır. Co-ax Muller firmasının kendine has coaxial teknoloji olarak adlandırılan çalışma prensibi ile yaptığı her ölçü ve bağlantı standartlarına sahip, olağanüstü yüksek ya da alçak basınçta, çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıkta, en zor aşındırıcı akışkanlarda bile çalışabilecek kabiliyette valfleri bulunmaktadır. Tüm müşterilerimizin hiçbir ürün ile ulaşamadığı zor koşullar için başvurduğu bu valfler endüstri için can simididir.

Referans projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gizlilik anlaşmaları gereği firma isimleri vermeden bazı projelerden bahsetmek gerekirse; Vitrifiye ürünleri çıkaran endüstri 4.0’a uygun insansız çalışan makineden, otomotiv robotlarına, eğlence makinalarından, simülatörlere, tank ve savunma amaçlı diğer kara taşıtlarında kullanılan birçok ürüne ve zaten aşinası olduğumuz birçok sektöre uzanan geniş bir yelpazede proje ve ürünlerimiz yer almaktadır.

Devre Makina’nın gelecek dönem hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Devre Makina, otuz beş senelik geçmişten gelen tecrübe ve deneyimi ile yeni neslin inovatif yapısını harmanlayarak gelecekte de var olmak için tüm enerjisi ile çalışmaya devam etmektedir. Günümüz trend ve şartlarına uyumlu, bilgiyi kendine referans edinen firmamız katma değer yaratacağı iş ve projelerde olmaya özen göstermektedir. Bunun için zaman içinde oluşan akımlara kapılmayıp, çizgimizi korumaya özen göstermişizdir. Artık günümüzde ekonomik verileri hesap ederken sadece yaşadığımız coğrafyaya göre değil tüm dünyanın hızlı değişen dinamiklerine göre geleceğimizi şekillendirmeliyiz.

Buna ayak uydurmak için de dünya ile entegre olup ufkumuzu ve vizyonumuzu geliştirmemiz gerekir. Dünyada tüm olup bitenleri takip etmek ve elden geldiğince tüm iletişim kanallarını kullanmak günümüz ticaret hayatının olmazsa olmazı durumundadır. Bu vesile ile yeni nesil sektör temsilcilerine de şu mesajı vermek isterim. Çalışma hayatımızı bir ideal ve amaç uğruna planlamamız gerekir. Kısa, orta ve uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirmek, kendi bireysel kariyerimiz dışında içinde bulunduğumuz kurum, sektör ve hatta ülkemiz adına da faydalı olmaya da gayret göstermemiz gerekir. Çünkü ait olduğumuz toplumun gelişmesi ve ilerlemesi kişisel gelişimimizin ayrılmaz bir parçasıdır.