Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

BİRLİKTE ÖĞRENİP, BİRLİKTE BÜYÜYORUZ

KENNETH HSU SATIŞ MÜDÜRÜ, WEINTEK ÖZGÜR ÖZKÖK MAKİNE YÜKSEK MÜHENDİSİ, SAVIOR OTOMASYON

Weintek’in organizasyon yapısı ve Savior Otomasyon  ile olan iş birliği hakkında bilgi alabilir miyiz?
KENNETH HSU: 1995’te başladık, yani yirmi yıldan fazla bir süredir bu sektörde faliyet gösteriyoruz. Çünkü yirmi yıl önce kontrol panellerimiz hala gösterge ışık anahtarıyla çalışıyordu. Ama şimdi iPhone sayesinde her şey taşınabilir forma geldi. Otomasyon bile, fabrika otomasyonu bile dokunmatik ekran gerektiriyor artık. Yani bu değişim hem bir fırsat hem de bir avantaj veriyor. HMI birçok şeyle iletişim kuruyor. PLC’ler, pakometre, yazıcı gibi birçok aygıtla farklı protokoller üzerinden iletişim kuruyor. Biz 300’den fazla değişik PLC sürücü ile iletişim kuran HMI üretebilen bir üreticiyiz. Çünkü çok fazla marka var. PLC’ler bize tüm farklı PLC’lerle iletişim kurmamızı sağlıyor. Tedarikçiyle pürüzsüz bir şekilde iletişim kurmamızı sağlıyor. Çünkü HMI’larımızda daha fazla özellik ve daha fazla işlevsellik var. PLC tedarikçimiz HMI kullanıyor.  Örneğin Siemens HMI kullanıyor. Müşterilerimizin birçoğu Siemens PLC ve Weintek HMI kullanıyor. Bizim için bu çok önemli. O yüzden vurgulamak istiyorum. 200’den fazla müşteride HMI’larımızı hangi şirkete gönderdiğimizin bir önemi yok. Çünkü HMI’larımız herhangi bir marka PLC ile iletişim kurabiliyor. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. HMI’larımızı istediğimiz şirkete, ister Siemens’e ister A ya da B firmasına satabiliriz. Siemens PLC sadece Siemens HMI ile çalışmıyor. Ama biz farklı PLC tedarikçileriyle bağlantı kurabilmekten mutluyuz tabii ki.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Biz de bu durumun avantajını kullanıyoruz.

Weintek’in pazardaki konumunun bu denli güçlü olmasının altında neler yatıyor?
KENNETH HSU: Aslında bu temele sahip olmak için PLC sürücüleriyle iletişim kuran güçlü bir Ar-Ge ekibiniz olması gerekiyor. Her yeni PLC olduğunda, biz de bir sürücü geliştirilmek zorundayız o PLC ile bağlantı kurabilmek için.  Yani gördüğünüz gibi önceki standart seri portlara, RS232 veya RS485 veya PLC bağlantı kurabiliyor. Ayrıca Weintek’in bu pazardaki lider olmasındaki bazı dönüm noktalarından bahsedebilirim. HMI’lar sadece size bir görüntü vermek veya veri toplamak için basitçe bağlanmıyor. Güçlü Ar-Ge ekibimiz bir HMI ürününü daha da gelişmiş hale getirmek için giderek daha fazla özellik geliştiriyor. Bu sayede HMI pazarın ihtiyaçlarına daha uygun hale geliyor. Çünkü HMI’ların artık sadece panellerde görünmesi yetmiyor. Aynı zamanda uzaktan mobil bir aygıttan, tabletten hatta bugün artık ofisteki bir yöneticinin bilgisayarından da görünmesi isteniyor. Yönetimde artık HMI’lara bağlı ölçerlerin uzaktan izlenebilmesi talep ediliyor. Ölçeklendirme sistem içinde HMI verileri daha görünür kılıyor ve daha fazla veri topluyor. Ölçeklendirme sistemi size analiz, rapor, görüntü her şeyi sağlayabilir. Ve Weintek bunu tedarik edebiliyor.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Bizim bakışımıza göre biz de müşterilerimize standart bir HMI üreticisi olmadığımızı açıklamaya çalışıyoruz. HMI normalde bir PLC’den verileri gönderir. Birebir bağlantıdır. Ama KEnneth’in açıklamaya çalıştığı şey müşteriye bizim bir çözüm sattığımız, ayrıca HMI’larımızın özelliklerini kullanarak daha fazlasını da yapabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Biz onlara projelerinde standart bir HMI’a göre daha fazla fayda sağlayabileceklerini anlatıyoruz. İsterlerse bir bilgisayara bağlayabilirler ve yönetim tüm verileri kendi yerlerinden izleyebilirler. Fabrikada ne olduğunu izleyebilirler. Bir iPad veya Android bir aygıtla fabrikada neler olduğunu izleyebilirler. İşte bizim tedarik ettiğimiz bu inovasyon ve müşterilere daha fazla teknoloji sunmuş oluyoruz.  Onlara eğer Weintek HMI kullanırlarsa projede standart bir HMI’a göre daha fazla avantaj sağlayabileceklerini anlatıyoruz.
KENNETH HSU: Çünkü müşterinin HMI’ını sadece ekran iyi değilse değiştirmek istiyorsunuz. Daha fazla katma değer yaratmak istiyorsunuz. Özgür Bey’in dediği gibi uzaktan kumanda edilebilme özelliği ve veri toplama işlevleri ile müşteriler geleneksel ekranlara göre daha fazla şey yapabiliyor. Geleneksel HMI’larda bir noktaya dokunup makineyi çalıştırabiliyordunuz. Artık bu yetmiyor. Artık bir veri toplama hatta makineler ile kontrol odanız arasında bir köprü vazifesi görüyor HMI’lar. Şirket profiline devam edecek olursam, üretici HMI’larını tasarlıyoruz. Yazılımın başından – kendi yazılım ekibimiz, Tayvan’daki ekibin yüzde 50’sinden fazlası yazılımcı – donanıma tasarım yapıyoruz. Böyle bir Ar-Ge ekibiniz olması çok önemli, bu sayede her yıl yeni bir ürün çıkartabiliyoruz. Taiwan’da gelişmiş modelimizin üretildiği fabrika var. Çin’in Shouzo eyaletinde daha büyük bir fabrikamız var. Shenzen’de bir fabrikamız daha var.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Önemli olan soru neden? Aslında cevap şu, bu standart bir HMI değil. Bu projenize ve makinelerinize bir katma değer yaratacak bir ürün.

Yeni bir ürün geliştirdiğinizde; üretime inovasyon getirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
KENNETH HSU: Yirmi yıl içinde otomobil üretimiyle ilgili bir sürü sorun çıkacak. Ama çok büyük bir veri tabanımız var hesaplamak ve sorunları kümülatif bir şekilde toplamak için. Sonra da bu sorunlara çözüm sunuyoruz. Yani her yeni bir ürün geliştirdiğimizde bu sorunların tekrarlamamasını da sağlıyoruz. Ürün lansmanı yapılmadan önce Weintek tarafından denenir, denetlenir ve kontrolleri yapılır. 20 yıllık deneyimimizde kalite standartlarımız, birçok testimiz ve otomatik testlerimiz var – ki bu otomatik testler verimi artırıyor ve daha kesin sonuçlar sağlıyor. Ayrıca gördüğünüz üzere radyo üzerinden yanma testlerimiz var. Yani bozuk bir parça varsa bu süreçte onu da bulabiliyorsunuz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Bu da bizim açımızdan çok önemli. Çünkü bir ürünü müşteriye sattığımızda hata payının çok az olduğunu biliyoruz. Bu da şunu sağlıyor, müşteriye ürünü verdikten sonra hatalı bir parça yüzünden sorun çıkartmayacağını biliyoruz. Olsa da oranlar çok düşük. Bu bizim için çok büyük bir avantaj.

KENNETH HSU: HMI makinenin bir parçası gibidir. Bazen makine üreticiye ve son kullanıcıya gider. Ekran siyahtır. Bu aslında HMI problemi değildir. Kapsamla ilgili bir sorun olabilir. Bazen bu son kullanıcılar tedarikçiyle iletişime geçer ve ekran çalışmıyor derler. Belki bir parametre sorunundan, belki bir bağlantı sorunundan, belki bir PLC sorunundan çalışmaz. Ama HMI makinenin yüzüdür. O yüzden istikrarlı olmak zorunda olan bir ürün HMI. Bazen diğer kıtada bir makine arıza yapar. HMI çalışmıyorsa bu sorunun neyden kaynaklandığını bulmak hem maliyet hem de zaman ister.  Bazen mühendisin oraya gitmesi gerekir. Ama kalite standartları bizim için önemli. Çok iyi bir Ar-Ge ekibimiz var. Grafik tasarımımız, operasyon sistemlerimiz ve bilgi sistemlerimiz var. Tasarım ekibimiz var kompakt dizaynımızı yapmak, kıtalar arası veya Avrupa’dan iletişim gerektirecek yerlerle iletişim kuran bir ekip bu. Belirli bir protokol takip ederler. Bu sorunları hızla çözmek için ve bir yanıt verebilmek için çok güçlü bir ekibiniz olması gerekiyor. Ama bizim ekibimiz zaten böyle durumlara hazırlıklı.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Çok ilginç, ekip çok hızlı. Ürün geliştirmeden sonra neredeyse hiçbir sorunla karşılaşmıyoruz. Örneğin yeni bir tür PLC olduğunda, yeni bir sürücüye ihtiyacımız oluyor. Weintek’le iletişime geçebiliriz. Kısa bir geliştirme süresinden sonra sürücü hazır hale geliyor ve neredeyse hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Sadece bir çözüm değil, bu yeni bir ürün ve biz Weintek HMI’mızın bu ürün ile bağlanmasını istiyoruz. Onlar da sürücüyü yazıyorlar – ki çok kısa sürede geliştirilmesi gerekiyor. Çoğu zaman hiçbir sorun çıkmadan çalışıyor.
KENNETH HSU: Panasonic ve Siemens gibi şirketler bile bir süre sonra sürücüyü değiştirirler ya da yükseltirler. Ama küçük farklılıklarla birlikte biz zaten 20 yıllık tecrübeye sahibiz ve modifiye etmek ya da küçük bir değişiklik yapmak bizim için sıradan bir operasyon.

Yani şirketi biliyorsanız doğrudan çözüm üretebiliyorsunuz?
KENNETH HSU: Bu da zaman tasarrufu sağlıyor. Ar-Ge ekibimiz bu. Ayrıca çok güçlü bir PO (Product Owner) ekibimiz var. Müşteriye hizmet sağlıyorlar, bakım onarım hizmeti veriyorlar, telefonla ya da online destek veriyorlar. Müşteriler güvende hissediyor. Onlarla kendi dillerini konuşabilecek yerel danışmanlara ihtiyaç duyabiliyor müşteri. İtibar için de bu ekip çok önemli çünkü fabrika otomasyon işindeyiz. Müşterileri her şekilde desteklemeniz gerekiyor. Sadece web sitelerini kontrol etmek değil iş. Çünkü makineleri çok pahalı. Böyle bir makineyi tam destek almayı bekleyerek satın alıyor son kullanıcı.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Burada biraz da Savior Otomasyon’dan bahsetmek istiyorum. Bir müşteriye ürün satarken odaklandığımız en önemli konu şu; aslında müşteriye bir ürün satmıyoruz. Desteğini de vermek zorundayız. 10 kişilik bir teknik ekibimiz var. Beş tanesi online destek veriyor. Herhangi bir sorun olduğunda tüm müşterilerimiz burayı arayabiliyor ve karşısında en az on yıl tecrübesi olan ve konuya cevap verebilecek birini buluyor.  Yani Savior Otomasyon’i aradıklarında tecrübeli ve sorunu anlayacak biriyle konuşacaklarını biliyorlar müşteriler. Örneğin verilerini Weintek HMI’a giremiyor olabilirler. Bu durumda destek verip sorunlarını çözüyoruz. Ama sorun online çözülemiyorsa, sahaya inip destek de verebiliyoruz. Müşteriyi sorunlarıyla ve makine ile asla yalnız başına bırakmıyoruz. Bazen müşteride çıkan bir sorun olabiliyor. Örneğin LCD kırılabiliyor. Bize bu ekranı geri gönderebiliyorlar. Burada hizmet ekibimiz de var. Yani sorunu burada çözüyoruz ve müşteri hiçbir sorun çıkmadan yeni bir HMI’ya kavuşabiliyor. Yani bu çok önemli. Destek vermek zorundasınız, satmakla işiniz bitmiyor. Savior olarak anlayışımız bu. Bir sorunu çözemezsek Weintek ile iletişime geçip öyle çözüyoruz sorunu.

İyi bir hizmet sunmak nasıl bir katma değer yaratıyor?
KENNETH HSU: Çünkü aynı cep telefonu gibi marka değiştirebiliyorsunuz. Sorun olabiliyor. Makine üreticilerine ürün satıyoruz ve o ürünle bir makine tasarlamaları gerekiyor. Yani hayli büyük gayretle yapılan bir iş. İyi HMI ürettiğimiz için bizi seçiyorlar, ama iyi hizmetimiz sayesinde bizi seçmeye devam ediyorlar. Aksi takdirde değiştirirler tedarikçilerini.

Gördüğünüz gibi müşteriyi bizim ürünümüzü kullanmak konusunda rahat hissettirmek önceliğimiz. Her elektronik aygıtta sorun olur. Ama farklı yöntemlerle bu sorunu çözebiliyor olmalısınız. Örneğin sorun kontrolleri yaparsınız. Bazen şirketler sorunu halleder çözer sonra çözümü unutur. Ama bizde çözüm veri tabanına kaydoluyor. Yani tekrar olmasını istemeyiz. Lokaston test talep formları da veriyoruz. Müşteriler lokasyon verebilir ve sorunu yerinde çözebiliriz. Ayrıca bazen iPhone ne yeni ürün eklediğini söylemez.  Biz her zaman size ürünün ne tür değişiklikler içerdiğini ve bunun nasıl etkileri olacağını anlatıyoruz. Öncelikle 300’den fazla PLC ile iletişim kurabilen güçlü bir iletişim ekibimiz var. Çünkü dünyadaki en büyük HMI üreticisiyiz. İkincisi, başlarda HMI’lar tek renk olurdu ama bu güzel değil. Weintek 64k renkte HMI üreten ilk şirket oldu. Renkli televizyon kalitesinde. Artık 50 inch LVD ve tv ekranı kullanıyorsunuz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Genelde pazarda Weintek ilk bir ürün çıkartır diğerleri de peşinden gelir. Genelde bu pazarda eğilim böyledir. Weintek kullanıyorsanız son teknoloji kullandığınız anlamına gelir.

Weintek’in HMI standartları hakkında bilgi alabilir miyiz?
KENNETH HSU: Yedi inch’lik bu akıllı telefon ekranı en popüler ekran haline geldi. Daa önce 5.26 idi. Pazarda 7 ve 10 inch HMI kullanan ilk şirketiz. Ayrıca HMI tedarikçimiz de aynı standartları takip ediyor. 7 inch geniş ekranı çıkarttığımızda birçok tedarikçi 5.26 kullanıyordu, 7 inche geçtiler.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Weintek ilk 7 inch’e geçmek istedi. Herkes için sürpriz olmuştu. Sonrasında tüm diğer markalar da 7 inche geçti.

KENNETH HSU: Ve müşteriler ürün değişikliğini sevmez. Ama müşterilere iki şeyin değişmeyeceğine söz veririz; bir, yazılımımız. Çünkü bileşenler uyumsuz olabilir. Örneğin  dokunmatik ekran olmayabilir. Ama biz her zaman müşterilerimize aynı yazılımı veririz.  Yani dokunmatik ekran değişse de orijinal yazılım tasarımı değişmez. Yani bu konuda anlaşmazlık olmaz.
Yani yazılımı sonradan değiştirmemize gerek olmaz. Sadece yeni HMI değişir, modül değişir ama yine orijinal yazılımla çalışır bu yeni birimler. Bir sorun çıkartmazlar. Çünkü yeni makineler ama hala eski yazılımı kullanırlar. İkincisi boyutları. Bir panel keser ve HMI’yı içine koyarsınız. Bunun için standartlar vardır. Çin Siemens bile bu boyut standartlarına uyar. Çünkü Weintek müşterilerinin bir çoğu boyutu değiştirmek ister.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Bu da çok önemli. Bir şeyin altını çizmem gerekiyor. Örneğin, Kenneth’ın da açıkladığı gibi bir proje yaptınız. Su yönetim projesi. HMI içerisinde bir yazılım yaptınız. Belki de bu yazılımı yapmak için üç ay gibi bir süre çalıştınız. Mühendisler üç ay çalıştı. Sonrasında HMI LCD’leri değişir. Biri devam ediyor ama diğerleri çalışıyor. Yine de bunu da kendi yazılımınızla kullanabilirsiniz. Bu otomasyon sektörü için çok önemli bir nokta.

KENNETH HSU: Taiwan pazarı, okyanus ötesi pazar ve kanallar pazarı var. Kanallar pazarı faliyetlerimizin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor, gerisi de Taiwan ve okyanus ötesi pazar. Bahsettiğim gibi bazı inch büyüklükleri 7 ve 10 inch standart ekran büyüklükleri. 1.92’ye 2.30, ya da 1.26’ye 2.02 – 7 ve on inch. Kontrol panelleri bu ekran büyüklüklerine değişebiliyor. Ekran boyutlarını değiştirmiyoruz. 1996’da ilk lansmanımızdan bu yana (4.6 inch) ve şimdi 7 inch ve 10 inch, ekran boyutları değişmedi. Ürünün nesli değişti, yeni özelliklerde bir HMI geliştirdik ama ekran boyutu hep bu standartlara bağlı kaldı. Örneğin müşteri HMI değiştirmek istedi ve yenisinden aldı. Yeni bir yazılıma veya yeni bir panele ihtiyaçları olmuyor. Sadece HMI değiştiriyorlar. O zaman yeni güncellenmiş olanı sunuyoruz.

YY: Bu pazarlama açısından da çok önemli. Sadece eskisini çıkartıp yerine yenisini takmaları yeterli. Ve 1996’dan beri aynı ölçülerde yeni bir HMI alabiliyorlar güncellemelerle. Sektördeki HMI standartlarını biz belirliyoruz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Diğer şirketler de bu standartları takip etmek zorunda. Weintek çok popüler olduğu için, pazar payı çalmaya çalışacaklarsa, aynısını yapmak zorundalar. Yoksa müşteri tercih etmez. Çünkü eski HMI’ı çıkardıklarında, yenisini koyamıyorlarsa ölçüsü sebebiyle kimse bunu istemez.
Weintek’teki standardizasyon sayesinde aynı ölçülerde bir HMI sunuluyor mu yani?
KENNETH HSU: Ekran boyutu değişmese de ürüne inovasyon yatırımı yapmaya devam ediyoruz. Ar-Ge ekibimiz her yıl müşteriye yeni bir ürün götürme baskısı altında. Sadece geleneksel HMI değil yeni aygıtlarımız da bu baskı altında. Çünkü bu yeni HMI’larda HDMI TV’ye bağlanabiliyor. Gördüğünüz gibi videoda fabrika üretim özelliklerini izleyebiliyorsunuz. Günde kaç adet üretiyorsunuz. Kaç tane kaldı, ne kadar süre var. Bu özellikleri görebiliyorsunuz yazılımlarımızla PLC’lere bağlandığında. Yeni tasarımlar yapmak konusunda çok hırslıyız.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Birkaç şey daha eklemek istiyorum çünkü konu ilginç. Bizim sattığımız kutu. Soldaki standart bir HMI değil. Ama müşteri onu aldığında HD televizyonu HMI’ya dönüşebiliyor. Çok ilginç. Onu alıyorlar ve bu otomasyon işiyle çok haşır neşir değilse de bunu hayli komik bulabiliyorlar. Bunu aldığınızda herhangi bir HD televizyon sizin HMI’ınız haline gelebiliyor. Bu gerçekten bir inovasyon.

KENNETH HSU: Biz 4.3, 7, 10 ve 12 ve 15 inche kadar HMI tedarik ediyoruz. Maksimum 15 inch. Ama bu çok daha büyük ölçüde olabiliyor. Herhangi bir televizyonu istediğiniz boyutta bu şekilde kullanabiliyorsunuz. Sadece yanında bir kutuyla. Farklı bir kutu. Sadece dokunmatik ekrandan değil taşınabilir aygıtınızdan da kontrol edebileceğiniz, mobilinizden, PC’den, tabletinizden kullanabileceğiniz bir HMI haline geliyor. Sadece bir uygulama var, bunu tüm taşınabilir aygıtlarınızdan indiriyorsunuz. Google PlayStore veya AppStore’dan indirebiliyor, WiFi ile bağlanıp tüm verileri takip edebiliyorsunuz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Bu gerçekten büyük bir inovasyon. Herkes her şeye inovasyon diyor ama Weintek inovasyon yaptığında sonucu görüyorsunuz. iPad’iniz HMI’ınız oluyor, Android aygıtınız HMI oluyor.

KENNETH HSU: Bu tür HMI sürücünüzü daha akıllı hale getiriyor. Daha sonra gösterebilirim. Bu da bizim uzaktan kumanda teknolojisindeki inovasyonumuz. Çünkü yurtdışına bir makine sattığınızda ve bir sorun olduğunda makinede, mühendisinizi oraya göndermeniz gerekiyor. Bu da uçak bileti, konaklama ve harcırahlarıyla hayli pahalı hale geliyor. Ayrıca hayli de zaman harcanması gereken bir durum. Ama parametreleri uzaktan değiştirebildiğinizde veya uzaktan problemi çözebildiğinizde – ofisinizden yurtdışına örneğin – uzaktan kumandaya ihtiyacınız var.
Bu da Easy Access 2.0 uzaktan kumanda sistemini destekliyor. PLC programını değiştirmek, HMI programını değiştirmek için, makineyi tekrar çalışır hale getirmek için kullanılıyor. Yani mühendisinizi sahaya göndermenize gerek kalmıyor artık. Türkiye’ye veya Avrupa’da bir yere örneğin. Bu gerçekten gelişmiş ve uygun maliyetli bir ürün ve özellikler. Yani müşteriler farklı model makinalara sahip olabiliyor, bazen bunlar çok gelişmiş makineler olabiliyor. Bu özelliklere sahip olabilirler.  Bu da kullanıcılarımıza katma değer sağlamamıza olanak veriyor.

Easy Access 2.0 uzaktan kontrolü hakkında bilgi alabilir miyiz?
ÖZGÜR ÖZKÖK: Easy Access 2.0 uzaktan kontrolü herhangi bir güvenlik sorunu olmadan gerçekleştirmenizi sağlıyor. Bağlantılı ve kullanımı çok kolay. Yani bazen mühendisi sahaya göndermeniz gerekmiyor bile. Ofisten sorunu çözebiliyorsanız – ki bu makinelerini ihraç eden her şirket için çok önemli bir avantaj – sahaya gidilmesine gerek kalmıyor.

KENNETH HSU: Tüm yeni ürünler titreşim, dokunmatik ekran, sıcaklık gibi katı kısıtlardan geçiyor. Ya da hepsi. Yani bir HMI tüm bu testlerden geçmek zorunda.  Ürünlerimizin devamlılığı için çok yüksek standartlarımız var yeni bir ürün geliştirirken dikkat ettiğimiz. 2004’ten beri pazarlama faaliyetlerimiz kapsamında birçok fuara katılıyoruz. Şimdi Kasım’da Almanya’da SPS var. Muhtemelen son 15 yıldır katılıyoruz. Ayrıca Türkiye’de de WIN fuarına katılıyoruz. Ama şu anda fuarlara maliyet ve zaman çok ayırdığımız bir dönem değil. Çünkü müşteriden çok rakip olabiliyor fuarlarda.

“Weintek.com.tr.” kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor?
ÖZGÜR ÖZKÖK: Artık internetin gücüne inanarak ürün tasarlıyoruz. Artık kendi web sitemiz var, Türkçe.com.tr uzantısıyla. Weintek.com.tr.

KENNETH HSU: Çünkü yerel müşteri her zaman kendi dilinde görmek istiyor. Türk müşterilerimiz en güncel bilgileri kendi dilinde alabiliyor.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Bu web sitesine çok önem veriyorum çünkü Savior.com.tr’a ek olarak şimdi bir de Weintek.com.tr adresimiz var. Ve Türkiye’de herkes İngilizce bilmiyor ve insanların teknik bilgilere ihtiyacı olabiliyor. Ve bu bilgiler web sitesinde olduğu için bilgiye istediğiniz yerden ulaşabiliyorsunuz. Böylece web sitesini daha verimli buluyoruz.

KENNETH HSU: Weintek.com adresimizle neredeyse aynı içeriğe sahip. Weintek.com sitesi bu Çince.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Yeni web sitemizin şimdiden faydalarını görüyoruz. Çünkü birçok müşteri daha önce bize ulaşamıyordu. Şimdi Türkçe ile ulaşabiliyorlar.

KENNETH HSU: Evet bu çok önemli. Bu web sitelerini showroomlarda gösterebilirsiniz. Müşteriler de bunları kullanabilir. Mühendisler bizzat inceleyebilir. Çünkü ben kendim de Çince web sitesini tercih ederim daha kolay ve anlaşılır olacağı için.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Weintek’in desteğiyle bunu çok daha hızlı gerçekleştirdik. Ve bu şekilde Türkiye’nin herhangi bir noktasında herhangi bir potansiyel müşteriye ulaşabilmek çok iyi.

KENNETH HSU: Web sitemizde her zaman e-newsletter ile sektördeki gelişmeleri veriyoruz. Hangi şirket veya ürün olduğunun hiçbir önemi yok. Yani müşteriler son gelişmeleri Weintek’ten alabiliyor. Çünkü Taiwan yarı iletken üretiminde iyi bir ülke. Çip üreticilerinin çok pahalı makineleri olur. Bu pahalı makineler çok pahalı HMI’lar kullanırlar çünkü HMI maliyeti umurlarında değildir. Çünkü makine zaten 1 milyon dolar. HMI makinelerinin çok küçük bir parçasıdır sadece. Yani stabil ve istikrarlı bir çözüm isterler maliyeti ne olursa olsun.  Ama bu (gösterir) bir çip üretimi yapılan bir makine ve HMI’ları Weintek’ten. Siemens ve Rockwell’e göre çok daha uygun maliyetlerimiz, devede kulak gibi hatta. Fiyatımız onlara göre çok rekabetçi. Tabii farklı modellerimiz var. Daha gelişmiş modeller ve özellikleri var. Ama standart modellerimizde fiyatlar hayli rekabetçi. Ama makine üreticisinde en düşük makine inşa maliyeti için Weintek kullanılır. Bu da özellikleri sevdikleri ve kaliteye güvendikleri anlamına geliyor. Sadece fiyat için tercih etmiyorlar. Çünkü Siemens kullansalar veya Rockwell kullansalar çok daha pahalı olacak. Yani bizi hem fiyat hem de kalite için tercih ediyorlar. Çip üretici makinesi bu; Tekstil; Proses sektörü;  Ambalaj; Printing makineleri, gıda proses; elektrikli araç şarj üreticileri. Weintek o kadar farklı sektörlere HMI sağlıyor ki, bilmediği uygulama neredeyse yok. Ve her yeni uygulama tüm bu bilgileri de içeriyor. Yani biz bile neden HMI kullandıklarını bilmiyoruz. Ama bu uygulamalarda da HMI’larımız kullanılıyor. Çünkü her seferinde kontrole ihtiyacınız var. Ulaştırma sektöründe ve helikopterlerde örneğin. Robotik kaynak makinelerinde. Hayatınızın her kısmında ama özellikle de otomasyonda HMI kullanılıyor.

Son teknolojilerinizden ve çözümlerinizden bahsettik.
Kısa ve orta vadedeli hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
KENNETH HSU: Büyümek birinci hedef. Son on yıldır bu pazarda faaliyet gösteriyoruz ve çok güvenilir ve iyi bir ortağımız var. Orta vadeli hedeflerimiz sektöre müşterilerimize yeni ve inovatif çözümler ürünler sağlamaya devam etmek istiyoruz. Çünkü zaten dünyadaki en büyük HMI üreticisiyiz. Ama cirosu en yüksek HMI şirketi değiliz. Yani devamlı katma değer yaratan ürünler sunmak. Yeni özellik olabilir, yeni işlev olabilir, özelliklerin iyileştirmesi olabilir, görselleştirme çözümleri olabilir. Endüstriyel IoT ve 4.0 ve akıllı üretim tam bir çözüme ihtiyaç duyuyor. Sahada, fabrikada sadece bir ekran olmuyor. Tüm verilerini görmek istiyorlar, sadece fabrikada değil, kontrol odasında, yönetimde, dışarı gitseniz bile, tatilde bile makinelerin durumunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Zamanında, uzaktan ve sorunsuzca bunu yapabilmeniz için tüm aygıtlarınıza bağlanmak isteyebilirsiniz. PC’nizdeki yazılımın bile bağlı olması gerekiyor. Geçidimiz var ve birçok sürücünün avantajına sahip bu geçit. Farklı PLC’ler ile iletişim kurabiliyoruz.  Herkes Endüstri 4.0’dan bahsediyor ama kimse aslında gerçek anlamda bu konuda bir şey yapmıyor. Akıllı fabrikalar deniliyor ama biz pratikte bunu gerçekleştiriyoruz. Akıllı fabrika makineleri daha verimli hale getirmeniz anlamına geliyor. Makinenizin daha uygun maliyetli olmasını ve tasarruf sağlamasını istiyorsunuz. Sadece maliyet değil enerjiden de tasarruf etmesini istiyorsunuz. Zamandan tasarruf etmesini istiyorsunuz. Elektrik enerjisi gündüz çok pahalı. Belki üretimi gece yapmak istiyorsunuz. Ama bu verilerinize, analize ve ölçümlerinize bağlı yapılabilir ancak.Makinelere direktif verebilmek için, maliyet tasarrufu için nasıl çalıştırılacağını bilmek için bunlar gerekli. Yani  veri bir PLC tarafından toplanır sonra da bir HMI’a gönderilir izlenebilir olması için. Ama bu da yetmiyor.  Mesela şimdi benim ölçeklendirilebilir yazılımımın da bağlanması gerekiyor tüm PLC’lerden. Sonra raporlama yapılabilir ve görüntülendirilir. Sonra ne yapacağınıza ve toplanan veriyi nasıl analiz edeceğinize karar verirsiniz. Kendi geçitlerimizi de yapabiliyoruz bu arada. Çünkü HMI’dan PLC tarafına giderken sorun yok. Ama HMI’dan PC tarafına giderken bir dile ihtiyacınız var. Ne tür bir dille iletişim kuracaksınız? Biz İngilizce konuşuyoruz. Örneğin siz Türkçe konuşsanız, ben Çince konuşsam iletişim kuramayız.  Yani şimdi sorun HMI tarafı Çince ama PC tarafı İngilizce. Yani İngilizce bir kod yaratmamız gerekiyor. Köprü OPCUA protokolü.  Bu protokol farklı ölçeklendirilebilen yazılımlarla çalışabiliyor. Örneğin Siemens MPI/PI ve  Modicon, EasyLink gibi farklı yazılımlar bu OPCUA protokolünü destekliyor. Geçidimiz de bu protokolle çalışabiliyor. Veri ölçeklendirilebilir yazılımla toplanabiliyor. HMI tarafından makine tarafına bizim sürücülerimiz kullanılıyor. Yani artık HMI sadece veri görüntülemiyor, aynı zamanda makine ve ölçeklendirilebilir yazılım arasında da köprü görevi görüyor. Böylece raporunuz oluşturulabiliyor. Ve bu Endüstri 4.0 diyebilmek için bu gerekli. Nihai olarak da verileri analiz edebilirsiniz. Ama bu verileri nasıl alacağız? Geçitten almanız gerekiyor. Bunu mümkün kılıyoruz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Neredeyse tüm fabrikalar için, tüm projeler için inovatif bir çözüm. Veriyi toplayabilmek demek her şeyi anlayabildiğiniz ve sahada yani fabrika ne olup bittiğini izleyebilmek demek. Hatta müdürler bile veriye ulaşıp analiz yapabilir, sistemi daha verimli hale getirmek için, Kenneth’in de anlattığı gibi daha istikrarlı ve daha güvenli hale getirmek için çalışabilirler.  Bu yüzden de Weintek’in gerçekten bir inovasyoncu olduğunu düşünüyorum. Bu öyle daha hızlı hale getirmek ya da HMI üzerindeki renkleri artırmak değil. Size sizin projelerinizi de kapsayan bir ürün sağlıyoruz. Bu da Savior olarak işimizi daha da kurtarıcı bir hale getiriyor. Çünkü sıradan bir HMI üreticisi değiliz.

İş birliğinin önemini anlıyoruz sizinle.
KENNETH HSU: Aynı zamanda birlikte öğrenip birlikte büyümek zorundasınız. Çünkü insanlar size geldiğinde artık sadece HMI satmıyorsunuz. Şu anda bizim distribütörlerimiz bile çok güçlü eğitimlerden geçiyorlar. Sonrasında bu know how’ı müşterilerin endüstriyel bağlantılarında kullanıyorlar. Müşteriler biliyor, istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyor. Ben birçok ülkede müşterileri dinlemeye gidiyorum. Ve müşteri biliyor bunun yardımcı olacağını. Fakat bunun yanında sektör de onları bunu yapmaya itiyor. Çünkü birçok eski makine var. Bu makine Mitsubishi PLC kullanırken, bu makine Siemens PLC kullanıyor, bu makine de Omrom PLC kullanıyor. Farklı PLC’lerden nasıl veri toplayacağım? Öncesinde bu verileri tek bir yerden toplayamıyordunuz. Ama Weintek geçitleriyle bu mümkün. Tüm PLC’lerden veri toplayabiliyorsunuz. Ama bu toplanan veriyi ölçeklendirilebilir yazılıma nasıl ileteceğim?
İstediğiniz bilgiye göre veri isteyebiliyorsunuz. İstediğiniz veriye abone olabiliyorsunuz internetten. Aygıtlarımızla abone olduğunuzda bilgilendirmeler alıyorsunuz. Örneğin evinizde bir tadilat yapıyorsunuz. Ya da sıcaklık şu anda ne? Ya da bir fabrikada da benzer. Veriye abone oluyorsunuz, veri size bildirim olarak geliyor. Mobil telefonunuzdan gerçek zamanlı veri alabiliyorsunuz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Yani bu yolla istenen veriye ulaşıyorsunuz. Örneğin siz sıcaklığı takip etmek istiyorsunuz. Ben nem oranını takip etmek istiyorum. Siz sadece sıcaklığa abone oluyorsunuz, ben neme abone olmak istiyorum. Üründe tüm veriler var ama selektif bir şekilde herkes istediği veriyi alabiliyor. Bu çok önemli çünkü çok akıllı bir çözüm. NQTT genel adı. Ama farklı çözümlerimiz de var. Yani sadece HMI değil bu, daha fazlası.

KENNETH HSU: Endüstri 4.0 ve IoT fikri iki yıldır var. Ama şimdi bunu kullanmak istiyorlar. Ve bu ürünlerimiz uygulamak isteyen müşterilerin kendi uygulamalarında da çalışıyor. Bu geçit makineler ve ERP sistemi ile MES sistemi ile arasında bir geçit oluyor ve köprü görevi görüyor. Weintek’te HMI görselleştirme sunuyoruz farklı yollardan. Adım adım bu tabloyu müşterilerimiz için daha net ve anlaşılır hale getiriyoruz. Sadece HMI tedarikçisi olarak değil tam bir görselleştirme çözümleri sunuyoruz.

ÖZGÜR ÖZKÖK: Savior olarak müşteriye gittiğimiz zaman istediklerini isteyebiliyor, biz de onları durdurmuyoruz. “Bunu istiyorum ve bir de şunu istiyorum” diyebiliyor müşteri. Biz de “al çözümü burda” demiyoruz ve onlara diğer çözümlerimiz olduğunu ve bu çözümlerin projelerine avantaj sağlayacağını anlatıyoruz. Onlarla konuşuyor ve açıklıyoruz: Tamam istediğinizi yapabilirsiniz. Ama diğer çözümlerimizi de anlatıyoruz Kenneth’in de açıkladığı gibi. Sonrasında partner gibi oluyoruz. Çünkü onlara avantaj sağlıyoruz ve gelecekte karşılaşacakları sorunlara yönelik çözümler bile sağlamış olduğumuzu anlatıyoruz.  Zamanla onları zamanla ikna ediyoruz, zamanla bu özellikleri kullanmayı öğrenmelerini sağlıyoruz. Katma değer yaratan makineler üretmelerini sağlıyoruz. Bu yönde gidiyoruz, çünkü Weintek sadece HMI değil. Ama tüm özellikleri anlatmak için hayli çaba sarf ediyoruz. Ama nihayetinde Türk sektörü için de bu büyük bir avantaj. Neredeyse partner gibi olduk.