Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SENSÖR ZEKASIYLA GIDA ENDÜSTRİSİNE ÖZEL UYGULAMALAR

SICK

SICK, sektörde uzun yıllardır edindiği tecrübe ve üretimde son teknolojiyi kullanarak geliştirdiği sensörler ile yatırım malı üreten temel sektör olan makine imalat sanayiine katma değer sağlayan özel çözümler geliştiriyor. Gıda imalat makine sanayi, imalat sanayide AR-GE çalışmalarının yoğun ve vazgeçilmez olduğu bir sektördür. Sağladığı katma değer ile akıllı makinelerin tasarlanmasına imkan sağlayan sensör çözümleri sunan SICK, pazarda öncelikli ve ayrıcalıklı bir işlev üstleniyor.

PAKETLEME MAKİNESİNDE PARLAK AMBALAJLARIN ALGILANMASI

Üretimin verimliliği ve herhangi bir aksamaya uğramaması için çok parlak ambalajların üretim hattı boyunca farklı noktalarda güvenilir bir şekilde algılanması gerekiyor. Uygulamaya çözüm olarak SICK MultiLine sensör, parlak ambalajların kenarını sinyal kesintisi yaşanmadan güvenilir bir şekilde algılıyor. Nesneleri; yapıları, şekilleri ve yüzey özelliklerine( parlak, yansıtıcı) bakılmaksızın güvenilir bir şekilde algıladığı için kararlı bir çalışma ortamı sağlıyor. Uygulamada sensör optimum çalışma mesafesi aralığına ayarlanıyor. Böylece makinenin farklı paket üretimine geçişinde, sensöre yeniden mesafe öğretme yapılmasına gerek kalmıyor. Her değişen pakette yeni bir adaptasyona ihtiyaç duyulmuyor. Ürünün bu faydası ile işletmeler para ve zamandan kazanç elde ediyor.

GIDA MAKİNESİNDE PNÖMATİK PİSTONLARDA POZİSYON KONTROLÜ

Pnömatik pistonun alt ve üst bölgelerinin pozisyon kontrolünde iki farklı problem yaşanabiliyor. Bunlar; kablolama masrafı ve iki anahtarlama çıkışının olmasından dolayı iki sensöre ihtiyaç duyulması maliyeti artabiliyor. SICK’in bu uygulamaya çözüm olarak MZ2Q manyetik silindir sensörü nihai ve ara pozisyonları güvenilir şekilde algılıyor. MZ2Q’da yer alan iki öğretilebilen anahtarlama çıkışı sayesinde tek sensör ile montaj yeri tasarrufu ve kablolama ve devreye alım avantajı sağlıyor.

GIDA MAKİNESİNDE KONTROL

Uygulamaya örnek olarak peynir üretimi ele alınırsa, üretim sonunda peynirler farklı porsiyonlara göre sınıflandırılıp paketleniyor. Her bir parçanın folyoya sarılmadan önce kararlı bir şekilde algılanması gerekiyor. CM30 kapasitif sensör, peyniri güvenilir şekilde algılaması ile birlikte üretim hattının temizliğinde kullanılan kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık özelliğine sahiptir.

Bir başka uygulama ise, üretimde yoğurt doldurma prosesi boyunca yoğurt kabı ve kapağının güvenilir şekilde algılanması işlemidir. Çözüm olarak, SICK WLL180T- P434 sensörü LL3-TV04 fiber optik kablolarla birlikte kapların kenarları ve kapak filmin algılanmasında kullanılabiliyor. Böylelikle, güvenilir algılama gerçekleşirken makine kurulumunda da zamandan tasarruf sağlanıyor.

PAKETLENMİŞ ÜRÜNLERİN KONTROLÜ

Paketlenen ürünler var/yok kontrolüne tabi tutuluyor. Noktasal ışık demetine bağlı olan sensör çözümü ürünleri %100 algılamada yetersiz kaldığı için bazı ürünler algılanmadan geçiyor ya da çoklu anahtarlama hatası ile karşılaşıyor. Müşteriler, ürünlerin pozisyonuna bakılmaksızın %100 uyum ve hassas ürün algılaması istiyor.

Bu noktada, SICK’in WTB12-3P2461S58 sensörü görünür çizgi şeklinde ışık demeti ile; hassas arka fon bastırma fonksiyonu sayesinde ürünlerin pozisyonlarına bakılmaksızın %100 algılanmasını sağlıyor. Algılama esnasında sinyal kesintisi yaşanmaz ve sistem verimliliğinden tamamen faydalanılabiliyor. Hızlı ve kolay devreye alınmasının yanında, kolay açma, hizalama ve montaj özelliklerine sahiptir.

Gıda sektörü doğası gereği, üretimde hijyen kurallarına dikkat edilmesi gereken sektörlerin en başında geliyor. Gıdaların güvenliğinin sağlanmasının yanısıra, üretimde hatta kullanılan ekipmanların da güvenilir ve temizlik kimyasallarına dayanıklılık özelliklerine sahip olması gerekiyor. İşte tam bu noktada, SICK Inox hijyenik sensör ürün ailesi, gıda ve içecek endüstrisindeki uygulamalarda gösterdiği yüksek performans ile verimliliğin artmasını sağlıyor.

Hijyenik dizaynı ve dikkatli materyal seçimi; sensörlerin üretimde ham maddelerle veya yiyeceklerle direkt temasta bulunacağından dolayı güvenliği sağlamak için çeşitli normlara, standartlara ve yasalara bağlıdır. Ayrıca, IP koruma sınıflarının gerekliliklerini karşılamak amacıyla, sensörler satışa sunulmadan önce yüksek basınçlı suyla dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Ürün ailesindeki tüm ürünler, düşük ve yüksek sıcaklıklara toleranslı, kimyasallara dayanıklı ve su girişine izin vermeyen bir yapıya sahiptir. Çeşitli montaj seçenekleriyle kullanıcılara alternatif çözümler sunuyor.