Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SENSÖR OLARAK KULLANILAN KAYNAK TELİ: “WIRESENSE”

FRONIUS

WIRESENSE, KAYNAK TELİNİ SENSÖR OLARAK KULLANARAK ROBOTLU KAYNAKTA VERİMİ ARTIRIYOR VE LAVE OPTİK ÖLÇÜM CİHAZLARINA OLAN GEREKSİNİMİ ORTADAN KALDIRIYOR.

Fronius WireSense asistan sistemi, robot kaynağını daha da verimli hale getiriyor. Kaynak teli, iş parçası pozisyonunu her kaynak işlemi öncesinde kontrol eden bir sensör haline geliyor. Bu sayede gerçek sac kenar yüksekliği ve pozisyonları bakımından elde edilen güvenilir bilgilerle, üretimdeki hatalar dengelenebiliyor ve ideal kaynak sonuçlarına ulaşılabiliyor. Sonradan yapılan işlemlerin veya hatalı üretimlerin önemli ölçüde önüne geçiliyor ve ilave optik ölçüm cihazlarına gerek kalmıyor. Sonuç olarak ciddi oranda zaman ve masraf tasarrufu elde ediliyor.

Kaynak yapımında değişken aralıklar veya gerilim toleransları gibi iş parçası sapmaları sorunlara yol açabiliyor. En kötü durumda bu yüzden kaynak pozisyonu değişmekte ve kaynak dikişinde tutma hataları oluşabiliyor. Üretim yapan birçok şirket bu sebeple robotlu kaynak için optik ölçüm cihazları kullanıyor. Bu cihazlar sadece pahalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda çarpma olasılığı sebebiyle iş parçasına erişimi zorlaştırıyor. Ayrıca düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor ve “Tool Center Point” (TCP) ile sensör arasında ilave bir kalibrasyona ihtiyaçları oluyor. Fronius WireSense çözümüyle daha kolay, daha sağlam ve daha titiz bir alternatif sunuyor.

WireSense teknolojisinin ilave bir sensör donanım bileşenine ihtiyacını ortadan kaldırıp, bunun yerine sensör olarak kaynak telini kullanıyor. Torç, dönen tel hareketleriyle iş parçasını yokluyor ve kaynak sistemi yükseklik bilgisini veya kenar pozisyonu bilgisini robota aktarıyor. Örneğin, söz konusu bir bindirmeli kaynak dikişiyse, kaynak yapılacak kenar pozisyon tam olarak tanımlanabiliyor veya olası sapmalara tepki verilebiliyor. Robot, uygulamaya özel oluşturulmuş bir programı temel olarak kaynak dikişi gidişini uyarlıyor.

Robot, yükseklik bilgisini değerlendirerek sadece kenar gidişatını belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda gerçek kenar yüksekliğini de belirliyor. Bu sayede saclar arasında tam bir aralık tanımlaması yapılması mümkün oluyor. 0,5 milimetre üstü yüksekliğe sahip kenarlar algılanıyor. WireSense çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve diğer alaşımlarda aynı derecede kullanılabiliyor. WireSense özellikle alüminyumda kalitesini tam olarak gösterebiliyor. Alüminyumun yansıyan yüzeyi sebebiyle optik ölçüm cihazları sıklıkla işe yaramıyor. Ayrıca optik sensörler genelde ilave donanımlarla robota dahil ediliyor ve robot kolu için bir çarpma olasılığı oluşturuyor. Dolayısıyla iş parçasına erişime bağlı olarak, kamera veya lazer kullanımı sorunlu hale geliyor. Tel sensörü bu yönde herhangi bir sınırlamaya sebep olmuyor.

UYARLANABİLİR ROBOTLU KAYNAK

WireSense, iş parçası kenarlarının ve aralıkların ölçülmesini mümkün kılan yükseklik bilgileri sağlıyor. Devreye alma kapsamında, farklı aralık boyutları için kaynak parametreleri tanımlanabiliyor ve kaydedilebiliyor. Dolayısıyla WireSense asistan sistemi, uygun kaynak parametrelerine erişebilmek için robotun gerçek iş parçası koşullarını tanımlamasını mümkün kılıyor. Tutma hatalarına yol açabilecek olası aralıklar ve diğer sapmaların beklenmesi sebebiyle, sensörler kullanılmaması durumunda yüksek bir dikiş kalitesi sağlayabilmek için çoğunlukla düşürülmüş bir hızla kaynak yapılıyor. Bu bilgilerin öncesinde elde edilmesi sayesinde robot tam otomatik olarak optimum hızla çalışabiliyor ve bu da döngü süresini ilaveten optimize ediyor.

Böylelikle yeni WireSense teknolojisi, uygun şekilde optimize edilmiş parametrelerle daima doğru dikiş pozisyonunda kaynak yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla sonradan yapılan görsel kontrollere duruma göre gerek kalmıyor ve sonradan yapılan işlemler ile hatalı üretimler neredeyse yüzde 100 oranında azaltılabiliyor.

WireSense, Fronius’un CMT kaynak prosesi için konfigüre edilmiş her TPS/i kaynak sistemiyle kullanılabiliyor. Doğrudan torç gövdesinde yer alan Robacta Drive CMT tel sürme ünitesinin titiz tel hareketi, bu bağlamda çok önemli bir yere sahip. Sistemin esnekliği sayesinde mevcut kaynak sistemlerine sonradan donanım eklenmesi her zaman mümkün oluyor.