Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RÜZGAR TÜRBİNLERİNDE UPROX+ İLE ROTOR KONTROLÜ

TRUCK

VENSYS rüzgar türbinlerinde Uprox+ sensörleri rotor konumunu kontrol ediyor.

Yenilikçi bir jeneratör tasarımlarıyla Saarland merkezli VENSYS Energy AG, Pekin’e kadar uzanıyor. Yaz Olimpiyat Oyunları için Çin lisanslı ortağı Goldwind tarafından inşa edilen 43 VENSYS rüzgar türbini, çevre dostu elektrik sağladı. Bunu başarmak için ise, Turck tarafından üretilen uprox + sensörleriyle en iyi rotor pozisyonunu garantiledi. Almanya’nın Saarbrücken kentinde inşa edilen ve test edilen VENSYS rüzgar türbinleri şu anda Kanada’daki Higgins Mountain Wind Plant’in yanı sıra Alman Grevenbroich şehrinde de çalışıyor.

Sadece bu yıl, Çinli ortak Goldwind, üç tesisi 1000’den fazla rüzgar türbiniyle çalıştırmayı planlıyor. Emniyet açısından, Pitch kontrol sistemi bir rüzgar türbininin en önemli bileşenleri arasında yer alıyor. Sistem, güç tüketimini değiştirebilen bir rüzgar türbini üzerinde rotor kanatlarının çalışma açısını ölçüyor, denetliyor ve kontrol ediyor. Pitch kontrolü, başlatılırken rotor kanatlarının rüzgarla dönmesine izin veriyor. Çalışma sırasında, çalışma açısını ayarlayarak değişen rüzgar koşullarına rağmen çıkış sabit kalabiliyor. Ancak, bir fırtına yükselirse, pitch kontrolü hasarı önlemek için rotor kanatlarını rüzgarın ters yönünde otomatik olarak döndürüyor.

SENSÖRLER GÜVENİLİRLİĞİ GARANTİSİ”

VENSYS’te Elektro-Teknoloji Direktörü Dr. Stephan Joeckel, “Bir arıza, ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu alanda ölçüm teknolojisinin güvenilirliğinin en yüksek önceliğe sahip olmasına şaşmamak gerek. VENSYS Energy AG’nin indüktif sensörler konusunda Turck’u tercih etmesinin nedeni budur. Her bir rüzgar türbininde, her bir kanatta iki adet olmak üzere altı uprox + sensor, eş zamanlı olarak rotorların kesin konumunu belirler. Bunu yapmak için, her bir sensör rotor kanatlarının uç konumunu kaydeder. Yedinci bir sensör, türbinin bakım kapağının konumunu belirler. 2 uprox + sensörü, bıçak açısının geçerli konumunu güvenilir şekilde belirlemek için özel bir kamera ile kaydeder. Rotor hızını kaydetmek, dişli yıkayıcı ile birlikte çalışan iki uprox+ sensörünü içerir. Tüm sensörlerden gelen verilerle, kontrol sistemi her bir rotor kanatlarının doğru konumda olmasını sağlar. Güç, motor ile rotor kanadı arasında yağsız ve bakım gerektirmeyen dişli kayışla iletilir. Bu süreçte, güç birkaç dişe dağılır, böylece aşınmayı en aza indirir ve güvenliği ve güveni- lirliği arttırır” dedi.