Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ SÜREÇ TEKNOLOJİSİ İÇİN DAYANIKLI SENSÖRLER

BALLUFF

BALLUFF, ORTAM TEMASLI ISI BELİRLEME SENSÖRÜ ÇEŞİTLERİYLE DOĞRUDAN ORTAM SICAKLIKLARINI TESPİT EDİYOR.

Balluff, ortam temaslı ısı belirleme sensörü çeşitlerini arttırıyor. Yeni ürünler arasında ekranlı bir sıcaklık sensörü, sıcaklık transmiteri ve PT1000 sensörü yer alıyor. Ekranlı olmayan versiyon kompakt ve titreşime dirençli iken, dönebilir ve son derece okunur bir ekrana sahip versiyonlar ise yüksek çalışma kolaylığı ve esnek bir kurulum sağlıyor. Versiyona göre değişmekle birlikte, BFT sensörleri PNP anahtarlama çıkışları, 0 … 10V / 4…20mA analog sinyalleri sağlar veya bir PT1000 sensörü olarak çalışır. G ve NPT dişleriyle standart bir işlem bağlantısı kullanarak işleme girerek kolayca monte edilebiliyor. Entegre etmek için tek gerekense sensör üzerindeki 4 pimli bir M12 fişidir.

Makinelerin ve ekipmanların üzerindeki proses ortamının sürekli izlenmesi, proses güvenliğine büyük katkı sağlıyor. Korunması gereken değerler basınç, seviye ve sıcaklıktır. Örneğin bir hidrolik sistemde, hidrolik sıvısının sıcaklığını izlemek gerektiğinde, bunu BFT medyaya temas eden sıcaklık sensörleri kullanılarak güvenle yapılabiliyor. Hidrolik döngü içindeki sıcaklığın izlenmesi, doğru akışkan viskozitesini ve böylece bir makinenin en iyi performansını sunmasını garanti ediyor. Sıcaklık sınırı gibi kritik işlem koşulları doğrudan anah- tarlama çıkışı üzerinden kontrol edilebiliyor. Analog çıkış, sürekli ölçüm sonucu sağlıyor. BFT sıcaklık sensörleri aynı zamanda soğutma suyunun, yağlama maddelerinin ve basınçlı havanın izlenmesi söz konusu olduğunda ön plana çıkarak pek çok uygulama için ideal hale geliyor.