Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİ 4.0’IN TEMELİNİ OLUŞTURAN SENSÖR TEKNOLOJİLERİ

BALLUFF

BALLUFF RFID TEKNOLOJİSİYLE OTOMOTİV ÜRETİMİNİN TÜM AŞAMALARINDA ESNEK ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR.

Balluff, sensör teknolojisi dışında özellikle otomotiv sanayinde Endüstri 4.0’ın temelini oluşturabilecek otomasyon çözümleri sunuyor.

I/O Link

RFID

BIC (Balluff Inductive Coupling)

Endüstriyel Kamera ve Görüntü İşleme

I/O LINK

IO-Link konsorsiyumunun kurucu üyelerinden biri olan Balluff, IO-Link cihazlarının en büyük portföyüne sahip. Balluff IO-Link sensör grubu sektörde oldukça yaygın kullanılıyor.

IO-Link Portföyündeki ürünlerden bazıları;

  • Obje Algılama
  • Pozisyon ve mesafe Ölçümü
  • Durum izleme ve akış sensörleri
  • Endüstriyel RFID Sistemleri
  • Sensor/Aktuator ve hublar
  • Temassız endüktif sensör çiftleri
  • Analog adaptör ve bağlantı ekipmanları

RFID

Balluff RFID (Radio Frequency IDentification) teknolojisi ile otomotiv üretiminin tüm aşamalarında (Pres, Gövde- Kaynak, Boyahane ve Montaj) esnek çözümler üretiyor. RFID; LF,HF ve UHF olarak çalışma alanı ve proje özelliklerine göre 3 uygulama kategorisine sahip. Balluff RFID alanında şu özellikleri sağlıyor;

  • Temassız otomatik tanımlama teknolojisi
  • Sistem ekipmanları arasında fiziksel görüş gerektirmeyen hızlı çözüm
  • Data Carrier (tag), okuma/yazma ünitesi ve işlemci ile kodlanmış verinin eksiksiz olarak taşınması

GÖRÜNTÜ İŞLEME SENSÖR VE ÇÖZÜMLERİ

Entegre Edilmesi Kolay ve Uygun Maliyetli

”Smart Camera”

Otomotiv ana ve yan sanayinde üretilen ve işlenen tüm parçaların pozisyon, doğruluk, ölçü, boyut ve benzeri gibi detayları Balluff, endüstriyel ve akıllı kameralar ile anlık olarak takip edilebiliyor.

Motor üretim hattı, boyahane, pres ve gövde – montaj kısımlarında tüm işlemleri yüksek çözünürlük ve kullanıcı dostu kameralar ile kolayca takip edilebiliyor. Kompakt form faktörü ile endüstriyel kameralar dar alanlarda bile kolay kurulabiliyor ve herhangi bir pozisyonda (tack-sharp) görüntü sağlanabiliyor. Endüstriyel kameralar bir endüstriyel kontrolöre bağlanıyor ve entegre BVS kokpit işletim arayüzü kullanılarak konfigüre edilebiliyor. Birden fazla kamera aynı anda bir kontrolöre bağlanabiliyor ve bu sayede farklı açılardan kontrol edilebiliyor.

Bu kontrol esnekliği ile kalite ve ekonomik avantaj sağlanmış oluyor. Başka bir yararı ise, GigE Vision ve USB3 gibi çeşitli arayüzler sayesinde, kolayca herhangi bir ağa dahil edilebiliyor.

Endüstriyel Kamera

Endüstriyel kameralar ile olağanüstü görüntüler ve son derece hızlı görüntü aktarımı sağlanıyor. BVS Kokpit sistemi ile endüstriyel kameralardaki ilgili yazılım kameranın entegre edildiği kontrolörün içerisine gömülmüştür.