Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DÜNYANIN İLK ÇOK RENKLİ IŞIK VE 12 MEGAPİKSEL GÖRÜNTÜ SENSÖRÜNE SAHİP AKILLI KAMERASI

OMRON OMRON

Omron, gelişmiş görsel denetim için aydınlatma ve görüntü işleme işlevini bir arada sunan yeni FHV7 Serisi Akıllı Kameranın dünya çapında piyasaya sunulduğunu duyurdu. Dünyanın ilk çok renkli ışığı*1 ve sınıfının en iyisi*2 12 megapiksel yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde şimdi çok sayıda ürünün bir arada bulunduğu üretim hatlarında endüstrinin en yüksek hassaslık standartlarında görsel denetim gerçekleştirmek için tek bir FHV7 Serisi Akıllı Kameraya sahip olmak yeterli oluyor.

Tüketicilerin kalite gereksinimleri daha katı hale gelirken, kurumsal sosyal sorumluluk gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor. Bu gereksinimleri karşılamak için üreticiler, ürün kalitesini korumak ve geliştirmenin yanı sıra kusurların nedenlerini anında belirlemek için daha katı kontrol denetimleri uyguluyor. Ayrıca, değişen tüketici gereksinimlerini karşılamaya yönelik müşteri eksenli üretim trendine paralel olarak, tek bir hatta sıklıkla birden fazla ürün üretiliyor ve bu durum farklı renkler ve boyutlar için kalite denetimi gereksinimi ortaya çıkarıyor. Esnek üretim ortamında bu denli gelişmiş bir kalite denetimi gerçekleştirmek için farklı ürünler arasındaki geçişlerde duruş süresini en aza indirmek son derece önemli hale geliyor.Bu bağlamda, Omron gelişmiş görsel denetimin üretim süreçlerini zahmetsizce adapte edilmesine olanak sağlayan yüksek performanslı akıllı kamera üretimi alanına giriş yapıyor. Çok renkli ışık ve otomatik odaklı lense sahip olan FHV7 Serisi, denetimi gerçekleştirilecek nesnelerin renk ve boyutundaki değişiklere esnek şekilde yanıt veriyor. Bu tasarım, farklı ürünlerin farklı miktarlarda üretildiği esnek üretim hatlarında bile kamera kurulumu için özel beceri gereksinimini ve farklı ürün ve denetim kriteri ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Üstelik, sınıfının en iyisi hızlarda görüntü işleme*2 özelliği ve sınıfının en iyisi çözünürlük sunan 12 megapiksel kamera, üretim hızını düşürmeden daha yüksek hassaslıkta denetim uygulanmasına ve üretim kalitesinin artırılmasına olanak sağıyor. Kamerada bu özelliklere ek olarak, denetim görüntülerini normalin iki katı hızla sıkıştırarak*3 tüm görüntü verilerinin ölçüm sırasında bile kaydedilmesini sağlayan ve kalite kontrolün büyük önem arz ettiği üretim süreçlerinde izlenebilirlik olanağı sunan yüksek hızlı görüntü sıkıştırma algoritması bulunuyor.

FHV7 Serisi, Omron’un FH Serisi Sensör Kontrolörünün sunduğu yüksek seviyeli görüntü işleme kapasitesini dörtte bir gövde hacmiyle sunuyor. Bu, Omron’un yüksek hızlı, yüksek hassasiyete sahip görüntü işleme teknolojisinin, Temmuz 2017’de gerçekleştirilen satın alma ile şirket bünyesine katılan OMRON SENTECH tarafından sunulan kompakt, yüksek hızlı, yüksek çözünürlüklü kamera tasarımı teknolojisiyle entegre edilmesiyle sağlanmıştır. FHV7 Serisi Akıllı Kamerayı kullanan Omron müşterisiyle birlikte yenilikçi otomasyonun hızlanmasına katkıda bulunuyor ve üretim endüstrisi için üretim ve kalite kontrol alanlarında kayda değer gelişmelerin peşinden koşmayı sürdürüyor.

ÖZELLİKLER:

  1. Çeşitli Ürünleri Denetleyen Tek Bir Kamera

  • Çok renkli ışık, farklı renklerin ölçülmesi sorununa hızlı bir çözüm sağlar. Ürün tasarımı değiştirildiğinde veya yeni bir model eklendiğinde ışıkları değiştirmek veya ışıklara ince ayar yapmak yerine yalnızca parametrelerin değiştirilmesi yeterlidir.

  • 12 megapiksel maksimum çözünürlüğe sahip görüntü sensörü, daha geniş alanlar için yüksek hassaslıkta denetim sunuyor. Bu tasarım, aynı üretim hattındaki farklı modellerin, farklı denetim noktalarındaki görüntülerinin yakalanması için birden fazla kamera veya kameranın hareket etmesini sağlayan bir mekanizma monte etme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Bu durum, tasarım iş yükünde ve komponent maliyetlerinde azalma sağlıyor.

  • Otomatik odaklama özellikli lens, 59 – 2000 mm*4 odak uzunluğu aralığını kapsar. Farklı boyutlarda ürünler üretildiğinde bile odak aralığı parametreler yoluyla zahmetsizce değiştirilebilir. Bu durum, kameranın hareket ettirilmesini sağlayan bir mekanizma gereksinimi ortadan kaldırarak tasarım iş yükünde ve komponent maliyetlerinde azalma sağlar.

  1. Çeşitli Uygulamalar İçin Modüler Yapı
  • Modüler yapı, lens ve ışığın kamerayla serbest şekilde kombine edilmesine olanak sağlar.
  • Kamera büyüklüğünün modül değişiminden etkilenmemesi, tasarım ve bakım iş yükünü azaltır.

  1. Döngü Süresinden Ödün Vermeden Üretim Kalitesini Yükseltme

  • Önceki modele göre dört kat daha fazla hız sunan çift çekirdekli CPU, akıllı kameralar arasında en yüksek görüntü işleme hızını sağlar. Çözünürlüğün artırılması veya denetim öğelerinin eklenmesi üretimin döngü süresini etkilemez.

  • Görüntü verileri kaydedilirken ölçüm gerçekleştirme olanağı sağlayan yüksek hızlı kayıt ve yüksek hızlı görüntü verisi sıkıştırma, tam izlenebilirlik imkanı sunar.

*1. Dünyanın ilk çok renkli ışık sunan akıllı kamerası. OMRON’un Ekim 2018’de gerçekleştirdiği araştırmaya dayalı olarak.

*2. En yüksek hızlı ve en yüksek çözünürlüklü akıllı kamera. OMRON’un Ekim 2018’de gerçekleştirdiği araştırmaya dayalı olarak.

*3. Müşteri makinelerine monte edilen görsel denetim sensörlerinin ölçüm süresi ve veri kaydetme süreleriyle kıyaslandığında. OMRON’un Ekim 2018’de gerçekleştirdiği araştırmaya dayalı olarak.

*4. Odak aralığı lens tipine göre farklılık gösterir.