Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

VERİMLİLİK MAKSİMUM TEMAS GÜCÜYLE ARTIYOR

FANUC

FANUC, 14 KG TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP YENİ NESİL İŞ BİRLİKÇİ ROBOTU CR-14İA/L İLE ÜRETİCİSİNİ YÜKSEK VERİMLİLİKLE BULUŞTURUYOR.

CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc, yeni iş birlikçi robotu CR-14iA/L ile gelişmiş teknoloji sunuyor. CR serisinin yeni üyesi olan yeşil robot CR-14iA/L, CR-7iA ve CR-15iA’nın özelliklerini bir araya getirerek yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. Fanuc, 14 kg taşıma kapasitesine sahip yeni nesil iş birlikçi robotu CR-14iA/L ile üreticisini yüksek verimlilikle buluşturuyor. CR serisinin yeni üyesi olan yeşil robot, daha küçük CR-7iA’nın ve daha büyük CR-15iA’nın özelliklerini bir araya getirerek üstün performans gösteriyor.

14 kg’a kadar yük kaldırma kapasitesiyle 820 mm erişime sahip olan CR-14iA/L, 911 mm’lik maksimum erişim ve 12 kg’a kadar bir taşıma kapasitesi ile kullanılabiliyor. CR serisinin iş birlikçi robotları için denenmiş ve test edilmiş geliştirme felsefesini CR-14iA/L’ye de kodlayan Fanuc, seride kullanılan mekanik yüksek hassasiyetli sensörleri de robota da entegre ederek üreticisine verimli ve güvenli bir çözüm sunuyor.

YENİ NESİL YEŞİL ROBOT İLE YÜKSEK VERİMLİLİK

FANUC Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, CR-14iA/L’nin özünde CR-7iA’nın daha uzun kollu bir versiyonu olduğunu söyledi. Robotun maksimum hareket hızının 500 mm/sn’ olduğunu aktaran Yiğit, burada belirleyici faktörün maksimum temas gücü olduğunu söyledi. Yiğit, “FANUC’un felsefesi yalnızca “Önce Hizmet” değil, aynı zamanda “Önce Güvenlik”tir. Bu bakış açısıyla ürünler geliştiriyoruz. CR-14iA/L de bu bakış açımızın son örneği. Aslına bakarsanız CR-14iA/L’nin mobil bir platform ile birleştirilmesi, Japonya’da başarıyla gerçekleştirilmiş. Dolayısıyla FANUC robotlarının birden çok mobil platformla (AGV) üreticiden bağımsız olarak birleştirilmesi, Avrupa pazarı için son derece önemlidir. Küçük boyutlu bir robot olan CR-14iA/L, yalnızca sınırlı alanlardaki uygulamalar için değil, aynı zamanda makine yükleme ve boşaltma uygulamalarında gerekli yüksek taşıma kapasiteli işlere uygunluğuyla öne çıkıyor. Ayrıca FANUC’un diğer robotlarında olduğu gibi CR-14iA/L genel endüstriyel uygulamalarda da kullanılabiliyor.” dedi.