Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TESLİMAT SÜRELERİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTAN MODÜLER TASARIMA SAHİP SCARA’LAR

Stäubli

Türkiye’de ilk kez çıkacak olan yeni Stäubli TS2 SCARA serisinin lansmanı ile Stäubli yeni bir performansa adım atıyor. Tamamen yeniden tasarlanarak, hassas ortamlarda kullanım için de birçok yeni olanak sunan dört eksenli Scara robotlar; özel JCS sürücü teknolojisiyle ultra kısa döngü sürelerini kolaylaştırıyor.

Yeni model ile önceki modelleri karşılaştıran Stäubli Robotik Direktörü Gerald Vogt, “Scara serimizi yepyeni bir görünüme kavuşturduk. Şimdi modüler tasarımda ilk defa, yeni standartlar belirleyen altı eksenli makinelerimizde kendi JCS teknolojimizi birleştiriyoruz. Bu teknoloji, dört eksenli TS2’nin muazzam performans kazanımlarının anahtarıdır. JCS teknolojisi, harici kablolamayı geçmişte bırakan eşsiz bir temiz oda tasarımı sunar.” dedi. Yeni robotlar ve öncüleri arasındaki farklar belirgin. Dahili medya ve besleme hatları ile kompakt, kapalı tasarımları ile karakterizedir. Harici kablo demetleri bulunmadığından; düzensiz konturlar, mekanik arıza kaynakları veya önlenebilir partikül emisyonları yok. Tamamen kapatılmış muhafaza ile isteğe bağlı olarak bir kapakla korunan ve özel vidalarla yapıştırılmış, robot kaidenin altında gizli bağlantılar (istenirse) ile ölü alan sistematik olarak hariç tutulmuştur. Bu, modern hijyenik tasarımın özünü oluşturuyor.

TÜM AMAÇLAR İÇİN YÜKSEK HIZLI SCARA’LAR

Stäubli, sağlık ve yaşam bilimi sektörüne sunduğu çözümleri yeni Scara’larla daha da pekiştirmeyi amaçlıyor. Vogt, “Tüm montaj görevleri için standart robotlar var; ancak bunlar, yeni uygulama olanaklarını açtıkları hassas üretim ortamları için basit modi kasyonlarla yükseltilebilir. Gıda ve ilaçlardan fotovoltaiklere kadar değişen en katı hijyen veya temiz oda gereksinimlerine tabi uygulamaları düşünüyorum. Tüm TS2 modelleri H1 gıda yağı ile herhangi bir performans kaybı olmadan çalıştırılabilir.” dedi. Tüm olasılıklar için en iyi çözümü sağlamak amacıyla, yeni Stäubli Scara robot ailesi, TS2-40, TS2-60, TS2-80 ve TS2-100 olmak üzere dört üyeden oluşuyor. Dört eksenli TS2-100 ile Stäubli, önceki model serisinin çalışma yarıçapını (400 ila 800 milimetre) etkileyici bir şekilde 1000 milimetreye çıkarıyor. Genel olarak, yeni Scara’lar öncekilerden oldukça daha kompakt olmakla birlikte alan açısından daha fazla esneklik sağlıyor. Ve ilk kez, dört eksenli makine isteğe bağlı bir entegre takım değiştirme sistemi ile sipariş edilebiliyor. Bu, Scara’nın çevik kavrayıcılarının ve araçlarının kendilerini otomatik olarak değiştirmelerine ve böylece belirli uygulamalardaki çalışma süresini önemli ölçüde artırmasına olanak tanıyor. Bu sistemin bir başka avantajı, araçların veya kavrayıcıların bayonet kilitleme mekanizması vasıtasıyla saniyeler içinde manuel olarak değiştirebilmesidir. Tüm medya ve sinyal bağlantıları otomatiktir.

ÇOKLU AVANTAJLARA SAHİP MODÜLER TASARIM

Dört modelin yakından incelenmesiyle ortak özellikler ön plana çıkıyor. Bu tesadüfi bir durum olmamakla birlikte sadece yeni modüler tasarımın bir sonucu. Tüm makineler, dizinin altı eksenli TX2 nesliyle paylaştığı aynı robot ayak- larına sahiptir. Ayrıca; ön kol, eksen ve sürücüler belirli mo- dellerde aynıdır. Ön kol durumunda, dört model TS2-40 ve TS2-60’da bulunan, TS2-80 ve TS2-100 üzerinde daha büyük olan iki farklı versiyondan biriyle donatılmış. Vogt faydaları şöyle açıklamaya devam ediyor: “Her şeyden önce, bu modüler tasarımı ile yeni SCARA’lar teslimat sürelerini önemli ölçüde azaltacak. Ayrıca gereksiz masrafardan da sizleri koruyor olacağız. Şimdi kendi JCS teknolojimizi kullanıyoruz ve her durumda çok yüksek seviyede dikey entegrasyona sahibiz. Bu nedenle kullanıcılar; daha hızlı, daha sessiz ve daha esnek olan bu makinelerin yüksek performansından memnun kalmakla birlikte daha kısa teslimat süreleri de kendilerine kolaylık sağlayacaktır.”