Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ROBOTLU KAYNAK UYGULAMASINA MOBİL ÇÖZÜM

UNIVERSAL ROBOTS

Kaynak uygulamasının çalışan için zorlu, tekrar eden ve iş sağlığı açısından risk oluşturması, bu işlemi yeni bir teknoloji ile daha kolay ve esnek yapma ihtiyacını doğuruyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları sayesinde kaynak uygulamasında da önemli avantajlar sağlanıyor. Cobot’lar esnek konumlandırma özelliğiyle farklı çeşitlilikte düşük ya da yüksek adetlerdeki parçaların kaynak işlemlerini güvenle gerçekleştirebiliyor. Hassasiyet gerektiren bir uygulama olan kaynak uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenlere değinen Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Cobot’la yapılacak kaynak tekniğini ve kaynak makinesini doğru tercih etmek gerekiyor. Kaynak parçasının boyutlarına göre doğru cobot’un seçilmesi de önemli. Örneğin bu noktada erişim mesafesine bağlı olarak UR10 serisi cobot’larımızın kullanılmasını öneriyoruz. İkinci olarak doğru açıda ve pozisyonda kaynak yaptığınızdan emin olmak gerekiyor.

Esnek konumlandırma avantajı kaynak uygulamasında dikkat edilmesi gereken üçüncü ve en önemli kriterdir. Örneğin kaynakta kullanılan parçalar ağır ve metal olduğundan konvansiyonel robotları uygulamanın önüne getirmekte güçlük yaşarsınız. Bu yüzden uygulamayı robotun önüne getirmek için de harici ekipmanlar kullanmak zorunda kalırsınız. Bu hem zaman hem verimlilik hem de maliyet kaybı oluşturuyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları ise esnek konumlandırma, hızlı kurulum, elle hareketle programlama özelliğiyle kaynak uygulamalarında başarılı ve güvenli bir çözüm sunuyor” dedi.

“MOBİL KAYNAK SİSTEMİYLE FARKLI GÖREVLER UYGULANABİLİYOR”

Gök, “Tüm eksenlerde ±360 derece rotasyon imkanına sahip cobot’lar hafifliği, kompakt yapısı, kolayca yeniden konumlandırılması ve esnek üretim imkanı sağlamasıyla kaynak uygulaması için mükemmel bir seçim oluyor. Cobot’lar 220 V tek faz enerji ihtiyacı özellikleriyle mobil olarak otonom araçlar veya manuel hareket ettirilebilen taşıyıcı arabalarla konumlandırılabiliyor, farklı istasyonlardaki görevler (kaynak, makine besleme vb. birçok uygulama) cobot’lar ile gerçekleştirilebiliyor. Cobot’lar herhangi bir özel yetenek ya da uzmanlık gerektirmeyecek şekilde hızlı kurulum ve entegrasyon, elle hareketle ya da kontrol kumandasıyla kolay programlama sayesinde güvenle kullanılıyor” dedi.