Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ROBOT TEKNOLOJİSİYLE İVME KAZANACAK TEKSTİL İHRACATI

UNIVERSAL ROBOTS

İnsanla ı̇ş bı̇rlı̇ğı̇ne dayalı kolaboratı̇f robot teknolojı̇sı̇ bı̇rçok sektörde olduğu gı̇bı̇ ı̇nce ı̇şçı̇lı̇k gerektı̇ren tekstı̇l sektöründe de gelı̇şmeye başladı. Tekstı̇ldekı̇ ı̇hracat atılımının kolaboratı̇f robot teknolojı̇sı̇yle çok daha verı̇mlı̇ şekı̇lde gerçekleşeceğı̇ öngörülüyor.

AB ülkelerinin en büyük ikinci, dünyanın en büyük yedinci tedarikçisi olan Türk tekstil sektörü son yıllarda atılım gösteriyor. İş birliğine dayalı kolaboratif robot teknolojisiyle ince işçilik gerektiren tekstil sektöründe dahi olumlu sonuçlara dikkat çeken Universal Robots, tekstildeki ihracat atağının kolaboratif robot teknolojisiyle artacağını vurguluyor.

ROBOT TEKNOLOJİSİNDE HIZLI YATIRIM GERİ DÖNÜŞÜ

Tekstil sektöründe robot teknolojisi kullanımına dair açıklamalar yapan Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) yaptığı açıklamaya göre tekstil sektöründeki 2019 ihracat hede 11 milyar doların üzerinde. Son yıllarda gerçekleşen tekstildeki ihracat artışı, iş birliğine dayalı kolaboratif robotlarla çok daha hızlı ve verimli gerçekleşebilir. Dünyanın bir numaralı kolaboratif robot markası Universal Robots olarak, insan dokunuşuna dayalı tekstil sektöründeki ihtiyacı karşılayan iş birliğine dayalı cobot’larımız ile hem kaliteli hem düşük maliyetli bir üretim modeli sunuyoruz. Cobot’umuz, insan iş gücünün yerini almıyor, insanla beraber güvenli bir şekilde çalışıyor. Az yer kaplayan, periyodik bakım maliyeti bulunmayan, hızlı yatırım geri dönüşü yüksek, programlaması kolay, düşük enerjiye, esnek kullanımı ve konumlandırılması, insan ile yan yana iş birliğine dayalı kullanım imkanına sahip cobot’larla, rekabette önemli avantajlar sağlıyoruz” dedi.