Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

OTOMASYON VE ROBOTİK TEKNOLOJİLER İÇİN REDÜKTÖRLER

NEUGART

REDÜKTÖRLERE YÖNELTİLEN TALEPLER UYGULAMAYA BAĞLI OLARAK DEĞİŞİKLİKLER GÖSTERİYOR. YÜKSEK DİNAMİKLİKTEKİ LİNEER UYGULAMA MODÜLLERİ, İŞLEME PERFOMANSI YÜKSEK, DAYANIKLI BİLEŞENLER GEREKTİRİYOR. BU BAĞLAMDA GİRİŞ BİLEŞENLERİNİN HAFİF OLMASI NEDENİYLE ÇOKLU EKSEN SİSTEMLERİNİN AYARLANABİLİRLİĞİNİN YÜKSEK OLMASI DAHA ETKİN İŞLEM ZAMANLARI SAĞLIYOR.

Bu sektöre makine imalatı yapan ve tesis mühendisliği sunan işletmelerin üstesinden gelmek zorunda olduğu çok zorlu bir sorun var. Bu da, üretimde kalite ve sağlamlıktan ödün vermeden uygun maliyete ulaşmak. Neticede otomasyon düzeyi çok yüksek olan tesisler yıl boyunca kesintisiz çalışmak zorundalar. Neugart, yarım yüzyıldan beri böylesi taleplere cevap veren planet redüktörlerini hem geliştiriyor hem de üretiyor. O zamandan bu yana ürünlerini müşterileriyle iş birliği içinde daima daha ileri düzeylere taşıyor.

Redüktörlere yöneltilen talepler uygulamaya bağlı olarak değişiklikler gösteriyor. Yüksek dinamiklikteki lineer uygulama modülleri, işleme perfomansı yüksek, dayanıklı bileşenler gerektiriyor. Giriş bileşenlerinin hafif olması nedeniyle çoklu eksen sistemlerinin ayarlanabilirliği olabildiğince yüksek olduğundan daha etkin işlem zamanları sağlıyor. Öte yandan, “al-ve-yerleştir” sistemleri tekrarlama işleminde son derece yüksek bir kesinlik oranını ve sistemin rijitliğinin de buna uygun derecede olmasını gerektiriyor; bunun anlamı da son ürünün hızlı ve noktası noktasına bir kesinlikle yerine konmasıdır.

Neugart’ın planet redüktörleri müşterinin özel gereksinimlerine göre konfigüre edilebiliyor. Güvenilir bir şekilde ve yüksek bir kesinlikle çalışıyorlar, böylece müşterilerin taleplerini ne kadar yüksek seviyede olursa olsun her zaman yerine getiriyorlar.

 AVANTAJLAR:

Ekonomik redüktör çözümleri: Neugart’ın planet redüktörleri modüler tasarım prensibine göre çok farklı varyasyonlarda mevcuttur. Bu prensip yatırım maliyetini ekonomik hale  getiriyor.

Güvenilir ve uzun ömürlü redüktörler: Planet redüktörler bütün kullanım ömrü boyunca yağlama maddesi değişimi gerektirmiyor. Üretilen tasarımı redüktörün ömür boyu ekstra yağlanmasını gerektirmiyor ve redüktör görevini güvenilir bir şekilde yerine getirmeye devam ediyor.

Ürün seçimini kolaylaştıran akıllı yazılım: Farklı uygulamalar için doğru redüktörü seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Uygulamaların yapıları karmaşıktır, çok farklı faktörler çok önemli roller oynayabilir. Neugart’ın kullanımı kolay akıllı yazılımı bu konuya ışık tutuyor.

Dünyanın dört bir yanında kullanım: Dünyada Neugart redüktörü kullanılmayan hemen hemen hiçbir ülke yoktur. Tecrübeli satış mühendislerin oluşturduğu ağ dünyanın her yerine yayılmıştır. Böylece nerede olunursa olunsun her zaman Neugartlı bir uzman bulunabiliyor.

PERÇİNLEME

Geliştirme Bölümü Müdürü Florian Unger: “Redüktör üreticisi Neugart’ın sunduklarının toplamına baktığımda her şeyin son derece uygun olduğunu görüyorum. Neugart’ın geniş ürün yelpazesi her bir uygulamaya uygun bir redüktörü mutlaka sunuyor. Bizim için en iyi Neugart’ta redüktörü bulduk. Kompakt, yüksek performanslı, güçlü, bakım gerektirmiyor. Üstelik  yatı da uygun. Neugart’ın özel uygulamalar konusunda sunduğu mükemmel danışmanlık, ürünlerinin yüksek kalitesi ve optimum ürün programı, senelerden beri Neugart redüktörlerine güven duymamızı sağlamaktadır. Servo perçinleme makinemizde kullandığımız planet redüktörün seçiminde Neugart’ın sunduğundan daha iyisini bulmamız mümkün değil.”

İŞLEVSEL TANIMLAMA

Eckold firması daha yıllar önce perçinleme makinelerinde pnömak hidrolik sistemden elektromekanik sistemlere geçmeye, donanım değişikliği yapmaya ve bunları daha da geliştirmeye başlamış. Bugün şirkette her iki sistem yan yana çalışıyor. Ancak bu alanda da eğilim kesinlikle elektromekanik sistemler yönünde. Levha kalınlıkları farklı olan yapı parçalarında, dikiş altı ve boyun yapılarını pozitif etkileyebilmek için taban kalınlığının daima levha kalınlığına uyarlanması gerekiyor.

Pnömahidrolik sistemler kullanıldığında, silindirin değiştirilemez sabit hareketi nedeniyle, yapılması zor bir matris değişikliği gereklidir. Elektromekanik sistemde ise, tahrik hareketinin değiştirilebilir olmasından dolayı kullanıcı kısmen matris değişikliğine gitmek zorunda kalmıyor; yani elektromekanik sistem esneklik sunuyor. Diğer avantajlar ise, program üzerinden kumanda edilebilen, sürekli yapılmakta olan kalite kontrollerinde ve otomasyonda yatıyor.

Perçinleme kıskaçları örneğin otomotiv sanayindeki uygulamalarda komple bir birim olarak bükme kollu robota monte ediliyor ve üretim hatlarında insansız çalışıyor. Bu bağlamda genellikle yer darlığı çekiliyor. Karoserinin zor ulaşılır bölümlerinde montaj söz konusu olduğundan, perçinleme biriminin olabildiğince kompakt olması önemlidir. Redüktör ve planet rulo vidanın paralel yapısı sayesinde Eckold’un ürettiği makineler öteden beri kompakt yapılıdır. Makinelerde servo motor planet redüktöre doğrudan tahrik uyguluyor. Planet redüktör bir kayışla planet rulo vidasına bağlı ve bu bağlantı üzerinden pres gücü yüksek olan eksenel bir hareket sağlıyor. Kayışın ön geriliminden gelen eksenel kuvvetler, kullanılan planet redüktörünün yataklama tekniği tarafından karşılanıyor. Orijinal ürün üreticilerinin (OEM) daha da küçültülmüş birimler ve takt sürelerinin daha da kısaltılması talepleri, Eckold firmasını piyasada alternatif arayışlarına yöneltti. Eckold’un yeni bir redüktöre karar vermesi için, redüktörün nitelikleri son derece sıkı ve titiz bir dizi deney prosedürüne tabi tutuluyor. Şirket kendi bünyesinde gerçek şartlar altında yaptığı deneylerde 10 milyon strok hareketini şart koşuyor. Bu testi başarıyla geçen perçinleme birimleri alan test deneyleri için OEM’lere teslim ediliyor. Farklı adımlar halinde, her 2,5 milyon strok hareketinden sonra cihaz tekrar fabrikaya dönüyor ve çok yönlü analizlere tabi tutuluyor. Yalnızca bu prosedürü %100’lük bir başarıyla tamamlayan bileşenler son listeye alınıyor.

ÇÖZÜM

Tüm testleri başarıyla geçtikten sonra neticede karar Neugart redüktörü yönünde verildi. Bu redüktörün kullanılması için geçerli olan argümanlar son derece dikkat çekici. Bu redüktör şimdiye dek kullanılan redüktör teknolojileriyle karşılaştırıldığında sayısız avantaj sunuyor. Neugart’ın redüktörü %98 oranında bir verimlilik sunuyor. Yaklaşık 10 mm daha kısa, kendi ağırlığı çok düşük ve %5 ile 10 arasında bir oranda daha yüksek güç verilerine ulaşıyor. Bütün bunlar ise, perçinleme makinesi için bir değil, iki avantaj sağlıyor; redüktörün hafifliği bükme kollu robotun ayarlanabilirliğini yükseltiyor, bu da ayrıca proses sürelerini kısaltıyor. Öte yandan zaten küçük olan birim daha da kompakt hale geliyor. Bu özellikleri sayesinde Eckold perçinleme makineleri piyasada eşsiz bir konuma ulaşıyor.

Eckold’un mühendislerinin bunun kadar önem verdiği konulardan biri de, robot kolunun bileşenlerinin her türlü zorlu konumda görevlerini yerine getirmesi talebine rağmen, redüktörün makine ömrü boyunca yağlama gerektirmemesiydi. Müşteriye bütün beklentileri yerine getiren, 100 kN’a kadar eksenel perçinleme kuvveti üreten bir aktarma mekanizması teslim edildi. Burada sayılan tüm bu teknik avantajlara bir avantaj daha ekleniyor. O da, Neugart redüktörlerinin daha önce kullanılan diğer redüktörlere göre daha uygun fiyatı. Eckold firmasının tedarikçisi olabilmek için yerine getirilmesi gereken kriterlerden ikisi, DIN ISO 9001 sertifikası olduğunu kanıtlamak ve seçkin OEM’lerin listesinde yer almaktı. Neugart redüktörünün Eckold perçinleme sistemine uygulanmasından bugüne kadar geçen süre içinde ne herhangi bir sorun oluşmuş ne de bir aksaklık çıkmıştır. Eckold, sistemin bütününde oluşabilecek düzensizlikleri önceden belirlemek ve bunları derhal önlemek konusunda Neugart müşteri temsilcilerinin uygulamalar hakkındaki mükemmel bilgilerinden yararlanmaktadır. Bu konuda Neugart’ın müşterilerine ücretsiz sunduğu düzenleme yazılımı NCP de destek sağlıyor. Eckold’un her yeni uygulaması önce bu programla planlanmakta, bu belgeler daha sonra teknik dokümantasyonun bir parçası olarak görev yapıyor. Geliştiriciler bu planlama safhasından sonra, kendi uygulamaları için hazırlanan redüktörü otomatikman konfigüre edilmiş CAD modeli olarak indirmek için Neugart Tec Data Finder’ı kullanıyor.

Şekillendirme ve presle şekillendirme tekniği alanlarında da elektromekanik aktarma mekanizmaları hidrolik ve pnömahidrolik tahriklerin yerine geçmeye devam ediyor. Bu olgu Eckold firmasında en yeni makine tipleriyle destekleniyor. Gelecekte üstesinden gelinmesi gereken bir zorluk, çok farklı yeni malzemelerin perçinleme elemanlarıyla bağlanması olacaktır. Makine ömrü tahrik seçiminde çok önemli bir kriter. Tüm bunlar kullanılan komponentlerin altından kalkması gereken zorluklar. Eckold, şimdiye dek Neugart’la yaptığı iş  birliğinden elde ettiği olumlu deneyimler nedeniyle gelecekte bu iş birliğini daha da genişletmek ve yoğunlaştırmak istiyor.

PERÇİNLEME NEDİR?

Perçinleme, sac ve profilleri birbirine bağlamakta kullanılan yenilikçi ve kendini kanıtlamış bir yöntemdir. Bu çözülmez bağlantılar, yalnızca lokal yapılan soğuk şekillendirme temelinde yardımcı elemanlar kullanılmadan üretilir. Bu işleme tekniğinin en temel özelliği, kılavuzlu bağlantıların bağlanacak sacların şekillendirilmesiyle yapılmasıdır. Bağlanacak parçaların kalınlığının aynı veya farklı olması, parçaların aynı veya farklı hammaddelerden üretilmiş olması sorun teşkil etmiyor.